Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • adresavlad

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2013

  • Mesaj Privat
Vã salut pe toți!
Am Vectra B cu xenon din fabricã. Când merg prin ploaie / ninsoare sau când spãl mașina, farul din dreapta nu mai funcționeazã. Dupã ce se usucã își revine. Am izolat partea electronicã care vine în aripã, dar nicio modificare. Am acoperit cu o folie farul și am spãlat mașina: farul fucționa. Apoi am aruncat o gãleatã de apã pe far, și, dupã cca 10 minute, n-a mai funcționat.
Am fost la un electrician aici la noi la Orãștie care a dat farul jos și mi-a spus cã este intact, garniturile sunt perfecte și habar n-are ce sã-i facã.
Eu ajung sãptãmâna viitoare în București; dacã este cineva care m-ar putea ajuta, i-aș fi foarte recunoscãtor! 0742248883 - Vlad.
Vã mulțumesc!
  • JURISTU '

  • Mesaje scrise: 237
  • Locatie: TIMISOARA
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mar 2005

  • Mesaj Privat
idem si la mine.Vad ca in ultimele doua spalari nu a mai facut figura.In rest la fel: xenon, tot far dreapta, dupa 1/2 ora isi revine.Nu prea mi-am batut capul, dar am sa urmaresc subiectul pt. ca nu am nicio explicatie...
  • adresavlad

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2013

  • Mesaj Privat
La mine nu-și revine decât dupã ce se usucã. Dacã și-ar reveni dupã 1/2h, ar fi parfum. Dar deja m-a oprit poliția pe traseu și le-am spus cã degeaba schimb becul... Noroc cã au fost de treabã și m-au lãsat...
  • adresavlad

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2013

  • Mesaj Privat
Un alt detaliu: mi-a fost sugerat faptul cã becul xenon ar fi pe ducã, drept pentru care am schimbat becurile între ele și am udat din nou mașina. Rezultatul același: farul din dreapta s-a stins.
  • adresavlad

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2013

  • Mesaj Privat
Am rezolvat: de la far pleacã o grãmadã de fire cãtre un dispozitiv electronic numit „balastu” care e aflã în aripã. Izolația unora dintre ele era deja pe ducã, motiv pentru care apa intra la firele de metal, unele dintre acestea fiind deja coclite. Firele respective au fost tãiate, curãțate, lipite, iar acum totul funcționeazã normal, chiar și dupã spãlare sau pe timp de ploaie.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR