Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • alupuluijanica

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 1993 17d
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2016

  • Mesaj Privat
Simptome: dispare apa din inst de racire
am schimbat 2chiuloase aceiasi problema am gasit un opel astra f din 1997 numai ca motorul are si turbo as putea face din doua unu bun?

Cod(uri) eroare:
----
Model: Astra
An fabricatie: 1993
Cod motor: 17d
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,664
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
N-ai putea sa-l urci sus pe masina pe cel turbo, cu totul ? Castigi ceva cai si nu mai umbli la garnitura de chiulasa. Dar va trebui sa iei si intercooler-ul de langa radiatorul de apa si sa-l pui sus, cu tot cu tubulatura de aer aferenta.

Posibil sa difere pompa de injectie, cel cu turbo are pe pompa ,,o ciuperca,, care la interior are o membrana ce este actionata de aerul din admisie printr-un furtun subtire. Poti sa iei doar chiulasa de pe motorul turbo, dar fie infunzi orificiul de care ti-am scris anterior ca are furtunasul ala pe el, fie montezi admisia ta pe chiulasa motorului turbo-diesel si asta a fost.

Garnitura de chiulasa la motorul asta de ISUZU este din metal, cea originala e cea mai buna dar costa o galagie de bani. Este si Victor-Reinz din metal, dar chiar nu stiu cat de buna e calitativ (probabil ca va tine, daca ai planeitate buna la chiulasa). Daca însa pui ceva noname, de atatia bani cat ai dat pe ea te va si tine.
  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR