Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • thx11

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2013

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor,

De curand am facut o excurise in delta, dus-intors undeva la 600 si ceva de km cu ce m-am mai plimbat pe acolo.Am plecat eu impreuna cu un amic,amandoi astra h (a mea 2005 si a lui 2007).Totul bine si frumos pana cand am oprit sa admiram privelistea la Cheile Dobrogei si intreb amicul meu cat ii mai arat liniuta la motorina.El avea acul la jumatate eu la sfert.Intru in BC sa vad mai concret.
Situatia era absolut la fel la amandoi, doar o diferenta de 1.5 l la trip consum pentru ca el a resetat datele mai tarziu.Intrebarea mea era cum naiba diferenta de 1.5 l si un sfert de rezervor diferenta. Bun, plec si ma tot gandeam pe drum cum naiba:opelu' meu ma fura.
Ne mai invartim ce ne mai invartim am iesit pe autostrada vad ca mi se aprinde becul la 550 de km facuti , el din nou avea Range:310 km.Ma uit si la viteza medie eu 80km/h, el 87km/h (alta dilema cum i-a dat viteza asta in conditiile in care am mers drept si eu am mai dat si reprize de viteze dar foarte mici). Opresc pe autostrada sa mai bag de 100 de lei motorina ca ma gandeam ca opelu' nu vrea sa ma duca acasa.Ajung acasa (dupa 600 si ceva km) si il intreb daca mai are si imi spune ca are acul putin sub sfert si al meu putin peste sfert in conditiile in care am mai adaugat 100 de lei.
Ma gandeam ca asta ma face la bani Very Happy Very Happy Very Happy dar tind sa cred ca este ceva in neregula. Teoretic rezervorul are 52 de L dar mie la 28 de l consumat imi arata ca ma indrept spre bec rosu.
Precizez ca mie de curand mi s-a furat catalizatorul , iar acum o teava sudata (dat fiind suma de bani prea mare pentru a pune altul).Dar nu cred ca poate sa influenteze asa de mult consumul. Inca odata va spun ca la cifre singura diferenta a fost la consum utilizat pe toata ruta si mai exact de 1.5 l.
Nici nu stiu ce sa verific !
Merci
Skip ads

  • tirnaveni

  • Mesaje scrise: 555
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2008 Z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Da consumul este influențat de catalizator ,poate sa creascã .evacuarea find mai mare si analiza gazelor falsa creste debitul de motorina pentru un amestec optim, Recomandarea mea e sa piu catalizator.
  • gra

  • Mesaje scrise: 203
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2009 z17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jun 2005

  • Mesaj Privat
sa vezi cum papa un z17dtr...zici ca-i motor de "trei litri"Smile)
  • thx11

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2013

  • Mesaj Privat
Tot imi este greu sa cred ca imi consuma asa.catalizatorul nu il mai am de aprox. 1 jum... Treaba cu consumul parca a luat-o razna recent. O sa fac o diagnosticare. Ma gandeam ca a mai abut carev pe aici aceasta problema.
Skip ads

  • xcuseme

  • Mesaje scrise: 1,458
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002 Isuzu Y17DT 16v 55kW
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Cum adica ti-au furat catalizatorul? Ti l-au taiat de sub masina? Sau pe la vreun service?
  • CatalinGh

  • Mesaje scrise: 78
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Aug 2015

  • Mesaj Privat
Salut! Consumul mai poate creste si de la galeria de admisie murdara. Verifica si daca ai clapetele blocate pe deschis.

Spor!
  • thx11

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2013

  • Mesaj Privat
Adaugasem povestea dar vad ca nu a aparut. Treaba cu catalizatorul este in felul urmator: ma trezesc dimineata sa plec si aud un huruit tare plus ca daca acceleram se auzea un suierat grav. Ma speriasem ma gandeam ca picase turbina sau ce naiba mai era.plec la service cu ea... Vin toti baietii de la service langa masina mea si ma intreaba ca ce am la ea ca se auzea ""mijto" .. Ma intrebau daca am tunning pe ea... La un moment dat lunul dintre ei ii zice altuia:ia ridica masina pe elevator.... Aaaa esti a 2 persoana pe luna aceasta caruia ii se fura catalizatorul... Cica exista o cheie speciala asemanatoare ca cea de conserve si se taie in mai putin de 5 min si perfect...am ramas masca cand mi-a zis si cica doar la aceste modele ca nu stiu ce au ele mai "special"...ideea e ca era f scump unul nou si nici nu aveam buget sa investesc si am ramas cu el asa... Adica o teava sudata..cam asta e povestea catalizatorului😬😬😬😬
  • CatalinGh

  • Mesaje scrise: 78
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Aug 2015

  • Mesaj Privat
Prin ce zona a Bucurestiului stai? Sa stiu sa nu parchez pe acolo macar Smile)
  • thx11

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2013

  • Mesaj Privat
Drumul taberei... Mai exact langa strand la moghioros... Si crede-ma ca stau in Bulevard:))...
  • Tuzgureanu

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2016

  • Mesaj Privat
am si eu un 17dth si tot in zona drumul taberei stau... ai depus plangere la politie?
  • thx11

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2013

  • Mesaj Privat
nu am depus. Nu aveam timp sa stau sa merg de colo colo ca doar suntem in Romania si totul merge greu.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR