Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • SEBASTIAN FLORIN

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2015

  • Mesaj Privat
Salut am observat de curând ca pierd lichidul antigel și ãsta în numai 100 de km,m.am uit sub masina și are o mica gaura cât acul de seringa dar care golește cu presiune cu ce as putea astupa acea gaura și cum curat radiatorul ,am auzit ca ar fi o soluție cu ceva metalic mã puteți ajuta va rog
Skip ads

  • ovicsb

  • Mesaje scrise: 141
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2013 A16xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2013

  • Mesaj Privat
@ Sebastian Florin, eu la o teava metalica din Cu ,cu destinatia tur incalzire la calorifer am folosit Poxilina, fiindca nu se putea schimba si nici nu aveam acces pe intreaga circumferinta a tevii, aceasta traversand un prag de trecere..Astfel am curatat cu smirghel fin orificiul ,am golit teava de apa inainte de curatare, am creat un usor con largind orificiul initial cu varful unui burghiu de 3mm si am pus Poxilina pe teava cu pricina incepand de la orificiu si continuând pe o suparafata cam cat o moneda de 50 bani pentru a asigura o suprafata de contact cat mai mare.Operatia descrisa a fost efectuata acum 5 ani si se prezinta perfect si azi.
  • SEBASTIAN FLORIN

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2015

  • Mesaj Privat
Chestia este foarte mica fisura credeam ca se poate cu praf fin acela
  • SEBASTIAN FLORIN

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2015

  • Mesaj Privat
Oricum Mulțumesc de raspuns
Skip ads

  • ovicsb

  • Mesaje scrise: 141
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2013 A16xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2013

  • Mesaj Privat
nu merita sa pui stop fisuri radiator fiindca., se depune si in restul celulelor din radiator,radiator clima,etc si dupa o stationare indelungata acolo se fixeaza si obtureaza respectivele celule.Aceasta reparatie cu praf sau cu ce vrei tu se renteaza acolo unde manopera pentru demontat si inlocuit /reparat piesa este foarte mare si costisitoare, ex Camioane, utilaje agricole masive,etc.Ar trebui sa stii ca unul din neajunsurile acestei solutii de reparat prin interior , este obturarea partiala sau totala si a unor celule ”sanatoase ”ale radiatoarelor din circitul de incalzire a masinii pe langa fisura sau orificiul vizat.
  • ovicsb

  • Mesaje scrise: 141
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2013 A16xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2013

  • Mesaj Privat
prin exprimarea anterioara radiator clima a se intelege radiator incalzire habitaclu si nu cel de la AC.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR