Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • catastefan

  • Mesaje scrise: 5,916
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Normele GM s-au schimbat.... se numesc Dexos2
Skip ads

  • bogdan.grigorescu05

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2015

  • Mesaj Privat
si motoarele s-au schimbat. eu ma refer la motorul meu z16 se nu la ultimul tip de motor din 2017, ca poate la asta in carte ii scrie alta specificatie,
  • bogdan.grigorescu05

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Gata, voi astia cu recomandarea GM v-ati inmuiat ?
  • Marius Popescu

  • Mesaje scrise: 700
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Manualul ala al tau e vechi , face referire la niste norme de pe vremea lui Burebista . Eu ti-am zis ca nu pot deschide PC-ul , pe laptop nu am nici o documentatie si nici timp sa caut nu am .
Skip ads

  • gigatel30

  • Mesaje scrise: 282
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Nu am dat numele fabricantului pentru a nu se considera reclama dar iata niste lamuriri dein partea unui mare fabricant francez:

Ulei de sinteza pentru motoarele Diesel si benzina, tehnologie « LOW SAPS »
Lubrifiantul LUBE O SAE 5W-30 5W30 este conceput special pentru motoarele de automobil, SUV si autoutilitarele usoare ale grupului GM OPEL pentru care este recomandat un ulei de lunga durata dexos 2. Din acest motiv, LUBE O este potrivit pentru majoritatea motorizarilor autovehiculelor din grupul GM-Opel. Satisface in aceeasi masura si exigentele specificatiilor mai vechi GM-LL-A-025 (motoare pe benzina) LUBE O - SAE 5W30 este recomandat, de asemenea, pentru toate motorizarile Diesel sau Benzina care cer specificatiile acoperite de acest ulei.
PROPRIETATI si AVANTAJE
Tehnologia low SAPS (Continut redus de cenusi, sulf si fosfor)
Mareste durata de viata a filtrelor cu particule (FAP) care echipeaza motoarele Diesel;
Optimizeaza eficacitatea convertizoarelor catalitice.
Reduce consumul de carburant si mentine acest avantaj pe toata durata pana la urmatorul schimb de ulei:
Asigura o protectie optima a mediului si contribuie la reducerea emisiilor poluante.

Rezistenta la oxidare exceptionala si protectie maxima contra uzurii:
Permite respectarea fara risc a intervalelor de schimb prelungite.

Compatibilitate perfecta cu specificatiile vechi GM-LL-A-025 (motoare pe benzina) si GM-LL-B-025 (motoare Diesel)
Utilizarea unui singur tip de ulei atat pentru masini recente cat si pentru vehicule mai vechi.

Rezistenta ridicata la forfecare
Mentine in timpul serviciului, vascozitatea initiala
OMOLOGARI
GM dexos 2
Licenta dexos 2TM nr.RB2A1008017 (depaseste GM-LL-A-025/GM-LL-B-025)
SPECIFICATII
ACEA C3, API SM/CF
API SL/CF API SM/CF, API SL/CF
BMW LL – 04, MB 229,51/MB 229
VW 502.00/505.00/505.01.31[i]

  • danutz49

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2015

  • Mesaj Privat
acum ca a venit frigul au inceput tachetii sa faca zgomot 2, 3 minute. Se pot scoate tachetii pentru curatare sau schimbare fara sa demontez axa cu came la z16se? Uleiul este schimbat recent.
  • gigatel30

  • Mesaje scrise: 282
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Iata mai jos cum am facut eu. Nu lua in calcul si pasii pentru schimbarea simeringurilor. Iti trebuie dispozitivul pentru presat arcurile de la supape pentru a scoate culbutorii pe care il introduci pe langa axul cu came. La supapa la care lucrezi cama sa fie in sus ca sa nu presezi prea mult pana iese culbutorul. Ai grija ca la presarea supapelor sa nu cada pastila pe care apasa culbutorul pe supapa sau sa sara cumva sigurantele de la supape. Este destul de simplu dar ai grija sa pui fiecare culbutor sau pastila la supapa de unde ai luat-o, la fel si culbutorul. Cel mai bine ii scoti si ii cureti pe rand.
Succes.
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=136263
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR