Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • costi94

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2016

  • Mesaj Privat
----Model: Astra
An fabricatie: 2003
Cod motor: Z18XE

Salutare!
In cateva zile o sa imi iau masina de la reparat dupa o reparatie capitala la motor.
Pana acum am mers cu ulei mobil 10w40 A3 B3, mecanicul meu mi-a spus sa merg in continuare pe 10w40 chiar si dupa segmentare ceea ce nu stiu daca este in regula Rolling Eyes
As dori un sfat pt alegerea viitorului ulei. As alege un ulei full sinteic Mobil 5w40 dexos 2 sau ceva din gama Ravenol... Astept parerile voastre!
Skip ads

  • catastefan

  • Mesaje scrise: 5,916
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Daca vrei ulei original made in SUA arunca o privire aici http://www.uleidemotor.com/...age-full-sintetic
Folosesc demult si recomand oricui. Este o diferenta enorma fata de uleiurile europene!
  • gigatel30

  • Mesaje scrise: 282
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2012

  • Mesaj Privat
costi94 a scris:----Model: Astra
An fabricatie: 2003
Cod motor: Z18XE

........... As dori un sfat pt alegerea viitorului ulei. As alege un ulei full sinteic Mobil 5w40 dexos 2 sau ceva din gama Ravenol... Astept parerile voastre!


Eu dupa segmentare sunt la al doilea schimb cu Ravenol VSI 5w40. Consum 0 si motor curat. Personal sunt foarte multumit. Am folosit la rodaj Mobil super 3000 5w40 dar este o problema: in unele magazine si in hipermarket-uri este FULL SINTETIC (made in UE) iar eu la un magazin specializat de uleiuri l-am gasit HC (made in France). Acelasi bidon, aceeasi eticheta numai ca era HC si nu FULL, asa ca atentie.
Am vazut recent intr-un hipermarket ca a aparut la vanzare Valvoline Synpower 5w40 (made in Belgium) si care pana nu demult se gasea doar la importator. Personal as opta mai mult pe acesta decat pentru un Mobil (Made in UE).
  • costi94

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2016

  • Mesaj Privat
gigatel30 uleiul de care zici tu ravenol are norma pt motoare diesel. imi trebuie cv pt benzina
Skip ads

  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
costi94 a scris:----Model: Astra
An fabricatie: 2003
Cod motor: Z18XE

Salutare!
In cateva zile o sa imi iau masina de la reparat dupa o reparatie capitala la motor.
Pana acum am mers cu ulei mobil 10w40 A3 B3, mecanicul meu mi-a spus sa merg in continuare pe 10w40 chiar si dupa segmentare ceea ce nu stiu daca este in regula Rolling Eyes


Mergi cu 10W40 - este pentru rodaj, dupa rodaj pui ce vrei 5W30, 5W40, 0W40
https://www.clubopel.com/vie...p=1816858#1816858 - toata pagina.
Pentru rodaj din ce am inteles de la colegi nu trebuie un super ulei doar este pentru rodaj.
  • gyenes

  • Mesaje scrise: 296
  • Locatie: Timis
  • Masina: Zafira z1.8xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Din pacate te contrazic T.Ion , tocmai in rodaj ai nevoie de un ulei foarte bun, tolerantele fiind foarte mici in rodaj.chiar daca schimbi la sc urt timp dupa aia.ai nevoie de LUBRIFIERE mai mult ca niciodata
  • gigatel30

  • Mesaje scrise: 282
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2012

  • Mesaj Privat
costi94 a scris:gigatel30 uleiul de care zici tu ravenol are norma pt motoare diesel. imi trebuie cv pt benzina


Daca intri pe site-ul producatorului vei vedea ca este specificat:
RAVENOL VSI SAE 5W-40 este un ulei sintetic de motor realizat pe baza de uleiuri de baza sintetice si aditivi performanti destinat utilizarii in motoarele diesel si pe benzina, de cea mai noua generatie si cu cele mai exigente cerinte de lubrifiere.

Daca vrei special pentru Opel norma pentru benzina Opel GM-LL-A-025 (B-040-2095) o indeplineste RAVENOL Longlife LSG 5W-30 dar e mai slab ca VSI-ul. Acum vre-o 2 ani RAVENOL SSL SAE 0W-40 indeplinea aceasta norma dar acum vad ca nu mai apare la acest ulei.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR