Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • antiku

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2005

  • Mesaj Privat
din ce vad, numai cuvinte de lauda, dar va intreb merita sa dau la schimb audile 100(a6) al meu din 94` 2.8l 180 cai full options ? nu prea ma intereseaza ca e din 2001, eu caut calitate, si nici nu as da audiul daca nu as fi avut accident cu el(f putin atins pe partea dreapata) ma costat aproape 15 mil, si nici nu am luat far la fel. 1 far de care imi trebuia e 17 mil Sad cum sunt piesele la opel, e grea intretinera, cam cat ar costa un far de vectrta la modelul din 2001 ?
Skip ads

  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,711
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
In 2001, atat Z18XE cat si Z18XEL aveau 116CP si 170Nm. X18XE a fost pus pe Vectra pana in 2000 si tot 116CP avea. Rectificare pt motorul de 2l din 2001 - avea 136CP, nu 125.

Cat despre audile tau, depinde cat de atasat esti de el.
Este clar ca Vectra te va costa mai putin atat la consum cat si la piese, intretinere etc. Un far TYC este 1.9 milioane, iar un Valeo (adica ce vine si din fabrica) este 3.6.
  • LEXXX

  • Mesaje scrise: 1,019
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2005

  • Mesaj Privat
scuze ca sunt cam offtopic, dar daca se discuta de vectra B ma intereseaza si pe mine ca vreau sa aduc una din germania, ce motoare de 1,6 au euro 3? din cate stiu z16xe, z16se, exista si vreun x16 cu euro 3?
  • antiku

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2005

  • Mesaj Privat











Skip ads

  • antiku

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2005

  • Mesaj Privat
o oglina ..sau mai exact sticla de la oglina din partea soferului cat ar costa ? sa va arat si audiul CLICK HERE
  • antiku

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2005

  • Mesaj Privat
l-am sunat pe asta cu masina astazi km are 150.000 el zice ca is reali dar nu are cu ce sa ii dovedeasca, proprietari are 3 pana acu iar daca o iau eu va avea 4 ceea ce nu prea imi convine ca va scadea din pret la revanzare iar nu are scaune electrice..o scris gresit pe foaie !!! mai merita sa ma mai bag la ea ? sau sa stau linistit si sa mai caut ?
  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,711
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
pai nici climatronic, nici incalzire in scaune... ce 2000 edition mai e ala?
  • 8IMISTIQ

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Eu am avut o Vectra B Edition 2000, motor de 1.6, tot Z16XE ca si cel care il am acum, si era extrem de nedotata.

Din cate am observat eu, pachetu asta iti da cotiera, oglinda in parasolarul shoferului, buzunare in scaunele din spate, o tapiterie mai misto, niste jante specifice edition 2000, si cam atat...

Deci a mea avea doar aer conditonat Smile... avea geamuri electrice si oglinzi incalzite. In rest fara computer bord, klimatronic etc. Nu avea nici macar CD.

Dar ca masina, mi-a placut foarte tare.
-----------------------------------------------------------

Acum revenind la asta de care spui tu. Jantele mie personal nu prea imi plac, dar nu asta e problema. Problema e ca a avut 3 proprietari. Deoarece nu cred ca edition 2000 s-a vandut si in Romania, presupun ca primul om din tara a luat-o probabil prin 2003.

Deci, faptul ca are din 2003 si pana acum deja 3 proprietari, iar tu ai fi al 4lea, mi se pare usor suspect.

Pretul e foarte bun zic eu, pentru dotarile care le are. Eu am vandut-o pe a mea cu 7650 si cel mai mic pret de pe autovit era 7900. Asta era la inceputul verii.
Skip ads

  • 34KLA

  • Mesaje scrise: 4,398
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2004

  • Mesaj Privat
buclierul de fata este cam incomplet (skimbat oare? mi se pare revopsita partea fatza)
  • JURISTU '

  • Mesaje scrise: 237
  • Locatie: TIMISOARA
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mar 2005

  • Mesaj Privat
DJ34KLA a scris:buclierul de fata este cam incomplet (skimbat oare? mi se pare revopsita partea fatza)



Ii lipseste "fusta" aia de cauciuc de sub bara....
  • Johnny Bravo

  • Mesaje scrise: 128
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 1.7 DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Mai am si eu o intrebare. Daca iau masina de la un particular care imi cere 6000 euro pe ea, mai platesc la nemti vre-un TVA?
  • Ingineru

  • Mesaje scrise: 1,086
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Parerea mea este s-o lasi acolo... dupa mine masina a fost luata lovita aici sau in DE., "lucrata" si acuma umbla sa o vanda. Oricum daca Audi-ul ala n-are alte probleme si iti permiti intretinerea in conditii normale, pastreaza-l. E alta clasa si nu prea se mai fac masini ca asta in ziua de azi.
Skip ads

  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,831
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
si eu zic ca-i bun pretul. ca sa vezi daca nu are probleme, cauta un mecanic destept si vezi care-i treaba. daca a fost avariata serios, un meserias poate vedea. iar cu motorul - faci un test si gata.
dar intradevar, sa schimbe asa multi proprietari e curios. eu cand mi-am luat masina, m-am gandit ca o s-o tin macar 4-5 ani, nu s-o vand peste 3 luni.
  • Junkyard

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Salut.
Si eu am un Vectra B din 1997 motor X18XE de 1,8 Ecotec.
Motorul e destul de OK.si eu am fluctuatii de turatie.Am schimbat deja un debilmetru de aer care cica regleaza debitul de aer si a costat cam 700 RON pt k mi se oprea masina mereu.Acum nu mi se mai opreste dar mai am fluctuatii de turatie.
Mai am probleme cu climatizarea.Cam astea ar fi punctele slabe.
In rest,daca ii pui benzina buna,de 98,o sa ai surprize la cat de bine se "infige".
Bafta multa.
  • robertt_rct

  • Mesaje scrise: 324
  • Locatie: 4426'N 2606'E
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2005

  • Mesaj Privat
maiandrei a scris:In 2001, atat Z18XE cat si Z18XEL aveau 116CP si 170Nm. X18XE a fost pus pe Vectra pana in 2000 si tot 116CP avea. Rectificare pt motorul de 2l din 2001 - avea 136CP, nu 125.


Z18XE are 125 CP (92 KW)-garantat
  • geluadi2000

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Alba iulia
  • Masina: Insignia 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2005

  • Mesaj Privat
clar, ca motorul Z18XE are 125 CP...certificare de la mine
  • styx

  • Mesaje scrise: 276
  • Locatie:
  • Masina: Vectra 1994 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2005

  • Mesaj Privat
uuuuuuuuuu jantele's BETON!!!
  • bratone

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Vectra 2001 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Si eu am tot 2000 edition, iar ca dotari: geamuri electrice fata, oglinzi electrice si incalzite, jante 15" aliaj, computer bord, volan si schimbator in piele, oglinda in parasolar la sofer, tapiteria dintr-o carpa misto, daca o mai fi ceva asta e am omis. Acum vorbim de tine, eu cred la versiunea asta neamtu' a mai adaugat park pilot, tempomat, Klima, etc. Oricum masina nu arata extraordinar, iar daca omu zice ca are 150000, fii sigur ca atatia au ramas dupa ce a dat 100000 inapoi.
Eu am luat-o pe a mea acum 2 ani, din Germania, prin cineva care-l stia pe propietar, avea 78200 Km, stata in garaj pe mocheta, si-am dat pe ea 9000E, dupa care m-au mai dus vama si taxele s-o inmatriculez inca vreo 2000E(am platit multa vama ca avea motor de 2200). Masina nu are klima, xenon, trapa, piele, etc.
Inainte sa ma duc sa o aduc gasisem una belea la 9000E si 80000km: motor de 2000dti, klima, xenon, trapa, piele, incalzire in scaune, alarma Opel, computer, tempomat, jenti de 17", si mai avea, ce mai nene cred ca era full-full option.
Pe drum spre Germania am stat de vb cu un samsar, masinile sunt date cel putin 100000km inapoi.
tre sa plec, urgenta!!! revin
  • andrei_xp

  • Mesaje scrise: 59
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Omega 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2006

  • Mesaj Privat
stiu masina din pozele pe care le-ai pus. a fost bushita rau de tot! o stiu. a fost cu ea si in targ si se tot chinuie s-o dea de cam 1-2 ani!!! tot sta cu ea si n-o vinde. dupa cum stiu eu masina asta...a avut cel putin 250.000km. in plus am auzit ca in vama te costa 30euro sa-ti dea inapoi km! deci nu ma mai mira nimic...
  • bratone

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Vectra 2001 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Am revenit!!
Neamtu' nu prea isi vinde masina, decat dupa aprox 150.000km, si atunci o da cu 7-8000E. Cand o vinde cu 5000E, masina are deja 200.000km
GAndeste-te si tu cat poate sa valoreze o massina in Germania daca la noi este vanduta la 8-9000E. Incepi sa scazi din pretul cu care este vanduta masina la noi si ajungi la 5000E.
Socoteala:
5000E- pretul ei in Germania, Olanda, etc;
1000E- vama, daca motorul e sub 2000cc;
500E - drumul lui dus-intors;
200E- bani dati pe infrumusetare, kilometraj inapoi , etc
1000-1500E- partea lui.
Suma:aprox 8000-8500E
Mai degraba 9000 ca sa aiba si de unde sa negocieze.
Cam asta-i treaba cu masinile aduse de altii.
Iti urez multa bafta, si sa faci alegerea corecta.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR