Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • robertt_rct

  • Mesaje scrise: 324
  • Locatie: 4426'N 2606'E
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2005

  • Mesaj Privat
maiandrei a scris:pai nici climatronic, nici incalzire in scaune... ce 2000 edition mai e ala?



"2000 Edition" ! este vorba de un pachet care poarta numele asta! gen "X-Line" la vecinii nostri Laughing .
Skip ads

  • Eagle_flyaway

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Cluj-Napoca
  • Masina: Vectra 1991 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Aug 2005

  • Mesaj Privat
Salutare .... as vrea sa-mi aduc din Germania o vectra B ..... care stie procedura de inmatriculare .... conditii de returnare a TVA-ului si cat la suta e vama pt ea???

Din cate am intrebat la politie au spus ca trebuie sa aiba euro 3 si atat ...doar ca trebuie sa-l aiba din fabrica nu modificat din euro 2 prin catalizator .... din ce an a fabricat Opel ... modelu vectra B cu motor euro 3???

Multumesc anticipat Laughing
  • DorianY

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Roman
  • Masina: Vectra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2005

  • Mesaj Privat
He he he....uite ca din elev, ajung profesor.
Am aproximativ 3 saptamani de cand mi-am adus singurel ....cu ajutorul informatiilor si al oamenilor de pe acest forum o masina, normal...un Opel.
Sa o luam pe rand cu nelamuririle tale.

Tva-ul: Acesta il poti recupera, doar daca masina, este propietatea unei firme.Sau daca Autohouse-ul a cumparat-o de la o firma.In general, unde tva-ul este recuperabil, este precizat in anunt.

Tva-ul in Germania: 16%

Acesta se recupereaza trimitand actele(cred declaratia vamala...aici nu sunt sigur, eu nu am avut de recuperat tva) in Germania la handler-ul de unde ai luat masina.El va vira suma aferenta tva-ului in contul pe care tu i l-ai pus la dispozitie cand ai fost dupa masina, ori mai faci un drum in Germania dupa acei bani.
Din ultimele informatii.....lucreaza si ei usor acum cu bancile din Romania odata cu introducerea codului IBAN.

In ceea ce priveste Euro 3.E clar, masina trebuie sa aiba trecut pe brief(cartea de identitate a masinii)Euro 3 sau mai mult.(Ex: Opel Vectra C 08/2002 are Euro 4)

Sincer nu stiu acum incepand cu ce an Opel vectra B are euro 3, insa eu stiu ca, pentru cele care ma interesau pe mine, adica vectra B din 2001 si 2002 aveau Euro 3.

In rest ce sa mai spun, am intrat si eu in familia Opel-istilor.

Sper sa ma primeasca. Smile


Pentru orice alte nelamuriri nu ezita sa intrebi.

Un post care pe mine m-a ajutat enorm.

https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=1417
  • cri5ti

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2006

  • Mesaj Privat
salutari la toata lumea..

am si eu nevoie de un sfat..

se merita un vectra B 1.6 din '96? 5000E.... adus in tara in '02.. are vreo 30-40.000 km in tara (din 140.000 cat are)..

masina merge impecabil...

cunosc proprietarul.. si stiu ca nu are probleme 'ascunse'...

Question Question Question

ce spuneti?
Skip ads

  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,540
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Cam pe acolo e pretul...dar la diesel...daca zici ca nu are bube ascunse...da-te si tu cu ea...vezi cat de "inchegata" e...daca scartaie plsticele prin gropi...alea alea...poti sa mai tragi ceva de pret...daca tine..daca nu..asta e...daca ti s-a pus pata pe ea, ia-o.
  • love4cars

  • Mesaje scrise: 1,440
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2005

  • Mesaj Privat
mai bine nu ai face treaba asta! este adevarat ca cumperi o masina cu o tehnologie usor mai noua vis a vis de vectra a insa s-ar putea sa nu fie din niste materiale la fel de rezistente/fiabile. acum nu stiu exact dar se spunea ca vectrele B1 ar avea multe slabiciuni. eu am vazut cateva din 96, 97 si am conchis: e masina de bagat multi bani in ea Mad
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Inca o masina cu rulaj minuscul... Wink
Motorul e bun, defecte foarte mari nu are, motor insa cam mic pentru caroserie, daca nu vrei "sa fugi" este OK...
Discuta insa pretul la sange, eventual ia-o la pretul propus DUPA ce tipul face ceva reparatii... Twisted Evil
  • eu
  • ***
  • 712 mesaje
  • din 15 Jun 2004
  • Astra 2006 Z16XEP
  • Bucuresti
  • eu

  • Mesaje scrise: 712
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2004

  • Mesaj Privat
La banii aia mai bine iei o vectra A. Gasesti la pretul ala una pusa la punct de poti merge cel putin 2 ani fara sa bagi bani in ea. Eu sunt cam sceptic la masini sub pretul pietei. Aum, daca tu stii ca masina merita....(ai spus ca il cunosti pe proprietar).
Skip ads

  • octav_bz

  • Mesaje scrise: 1,048
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2009 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Exact acelasi lucru iti recomand si EU. Razz Pretul este cam sub cel al pietei.La banii astia gasesti un Vectra A f bine pus la punct,din punct de vedere al fiabilitatii am auzita ca Vectra A este peste Vectra B de prin 96-98.
  • NATS

  • Mesaje scrise: 203
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Pe multi i-am auzit vaitandu-se de B1. Incepand de la faptul ca retrovizoarele sunt mici si nu acopera unghiurile f. bine, si pana la suspensii. Parerea mea e sa te orientezi la un B2 sau la un A socotit. Pretul e bun, dar nu stii ce e in masina... Sa auzim de bine.
  • WTC

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina: Vectra 2001 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2006

  • Mesaj Privat
TOCMAI AM SCAPAT CU GREU Sad DE UN OPEL VECTRA B1 DIN 1996, CHEL FARA AER CONDITIONAT FARA GEAMURI ELECTRICE, ETC. ETC. Shocked PROBLEMA SE PUNE ALTFEL Embarassed .......GANDESTE-TE CA O MASINA DIN 1996 NU POATE SA AIBA ATATIA KM(ADICA VREAU SA-TI SPUN CA ARE MULT MAI MULT) Twisted Evil ........MAI GANDESTE-TE CA DEJA ESTE O MASINA CU 10 ANI VECHIME Rolling Eyes ........CAT AR FII DE INTRETINUTA, INTERVINE DUPA 10 ANI UZURA PIESELOR.......INCEP SA TE LASE.......FOSTA MEA MASINA DE CARE AM FOST INDRAGOSTIT CAD AM CUMPARAT-O PRIN ANUL 2000 DIN GERMANIA 130.000KM AVEA DEJA......EU AM DAT-O CAM LA 280.000KM.......SI INCA MAI MERGEA DESTUL DE BINE .......DAR.....DAR......IN ULTIMELE 3 LUNI AM BAGAT IN PIESE CAM 50.000.000LEI, M-A LASAT ALTERNATORUL.......M-A LASAT ELECTROMOTORUL.....INCEPUSE SA-MI FIARBA APA...... AM SCHIMBAT GARNITURA DE CHIULOASA....ETC. ..........PRIETENESTE SINCER ITI SPUN CU MANA PE INIMA........FA UN SACRIFICIU....MAI PUNE CEVA SI CUMPARA UN AN MAI NOU 2001-2002..... Smile
  • pif

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie: Gaesti/Dambovita
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Frumoasa masinuta vectra b as vrea si eu una dar am auzit ca cele pana in 98 au cam avut pb pe la puntea spate si ca nu ar fi prea reusite. Ca mai bune ar fi vectra a. Pretul este sub cel al pietei dar asta nu e pb mai ales ca cunosti proprietarul. Acum depinde si cat poti sa te intinzi ca ai putea lua ceva de prin 2000-2001. Dar daca nu ai banii suficienti mai bine ia un vectra a iar restul de bani mai cosmetizezi ceva pe la ea sau eventual ceva consumabile curele, ulei, filtre care tre sa le schimbi la orice masina sh pentru a fi sigur ca nu sunt probleme.
Skip ads

  • teddy

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Salutari!
S-ar putea sa cumpar un Opel Vectra B din 1998 cu motor de 1.8.
Prima nedumerire este in privinta puterii. In anunturi am citit ca ar avea 100 cp (nu doar cea care imi face cu ochiul ci mai multe). Nu ar trebui sa aiba 115?
Cam care sunt consumurile pentru motorul asta?
Probleme specifice - la ce sa fiu atent?

Merci
  • crapu22

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Craiova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Intamplator sau nu am o asemenea masina la vanzare, dar o sa fiu cat se poate de sincer cu tine. Deci, in primul rand puterea motorului este clar de 116 Cp, pentru ca din 1998 nu poate fi decat motorul Ecotec de 16valve.
Consum:
-urban 11%
-extraurban 90-120 Km/h - 5,5 - 6%
Asta in regim de vara si fara a/c cred. Iarna mai creste sigur.
Mie pe gpl imi ia 12,5% urban si 8% extraurban, mult mai lesne zic eu, dar si mult mai lenesa. Smile
De verificat iti recomand sa verifici partea de electronica f bine la un service pe tester, pentru ca de ex. numai sonda lambda costa 6 milioane, produs aftermarket, pentru motorul asta, plus debitmetrul care ar fi si ala vreo 10 milioane si asa mai departe. Tot de avut in vedere dak ralanti-ul este stabil pentru ca de aici decurg o serie de probleme.
La suspensie sa nu troncane si sa nu scartzaie Smile , altceva nu stiu ce sa-ti spun, sa verifici dak toate dotarile sunt functionale pentru ca unii zic ca e masina full, dar nu functioneaza a/c-ul, geamurile etc.
Dak imi mai aduc ceva aminte am sa-ti zic Smile
  • teddy

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jan 2006

  • Mesaj Privat
pai imi poti face o oferta si cu masina ta, daca vrei.
nu ma incanta faptul ca are GPL dar tot as fi interesat
  • teddy

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jan 2006

  • Mesaj Privat
nevermind, am vazut. prefer sa vad cateva exemplare in bucuresti si abia apoi sa merg in toata tara Smile
  • teddy

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jan 2006

  • Mesaj Privat
la cea care ma intereseaza scrie clar 1.8 100cp. inainte de '98 a fost un astfel de motor?
intreb pentru ca multi pun anul '98 cand e vorba de decembrie '97.
scuze ca dau atatea posturi si nu unul singur... dar imi vin pe rand ideile Laughing
  • crapu22

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Craiova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Stai linistit ca nu iti faceam o oferta oricum, masina se vinde atunci cand omul vine sa o vada nu din poze Smile . Vad ca tu esti mai mult preocupat de puterea motorului decat de consum; de ce nu iti iei tu un motor de 2.0 pentru ca are valori foarte apropiate cu cel de 1.8 la consum, si in plus are vreo 136 cai, iar la faza cu motorul de 1.8 din 1996 sigur nu sunt decat motoare de 116 cai ecotec 16v, doar dak proprietarul a schimbat motorul cu unul de generatie mai veche 8v, deci ala din 1998 sau 1997 cum zici tu nu are cum sa fie de 100 Cp. Daca ai vazut pe autovit anuntul respectiv, sa stii ca multi pun valorile aiurea pe acolo, de exemplu am vazut o Leganza de 2.0 la care scria ca are 100 Cp, iar Leganza are 100Kw - adik 136 Cp. Embarassed
  • teddy

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jan 2006

  • Mesaj Privat
nu sunt asa interesat de putere ci mai mult de datele diferite din mai multe anunturi care se dau cap in cap.
dupa ora 2 ma intalnesc cu proprietara... wish me luck!
  • Vinti

  • Mesaje scrise: 886
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2005

  • Mesaj Privat
bine ca am aflat ca vroiam sa iau si eu una.......raman cel putin anu asta la A
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR