Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • robertt_rct

  • Mesaje scrise: 324
  • Locatie: 4426'N 2606'E
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2005

  • Mesaj Privat
teddy a scris:dupa ora 2 ma intalnesc cu proprietara... wish me luck!



...si ce s-a intamplat? te-ai combinat cu proprietara si ai Vectra acum? Smile Smile Smile
Skip ads

  • trefla

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Calarasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2005

  • Mesaj Privat
Salutari din Calarasi Exclamation Exclamation

Cu o intrebare (chiar 2) va deranjez si eu si acestea ar fi :
1. Masina mea nu are aer conditionat (si chiar mi-ar trebui unul), trebuie sa gasesc un model anume sau toate dupa opelurile mai vechi
sunt la fel Question
2. Si cum as putea gasi unul Idea (imi trebuie unul SH ca nu dispun de multi bani) Question

Va multumesc Exclamation
  • Six

  • Mesaje scrise: 109
  • Locatie:
  • Masina: Vectra 2002 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2005

  • Mesaj Privat
Poate gasesti ceva pe aici http://www.climauto.ro/ ... succes
  • 34KLA

  • Mesaje scrise: 4,398
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2004

  • Mesaj Privat
io am luat un vectra b 2001 shi pot spune ca s-au rezolvat multe din hibele celor de prin 97-99 ..
Skip ads

  • foca montana

  • Mesaje scrise: 855
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2005

  • Mesaj Privat
DJ34KLA a scris:io am luat un vectra b 2001 shi pot spune ca s-au rezolvat multe din hibele celor de prin 97-99 ..


asa se intampla in general, dupa cativa ani de productie remediaza foarte multe din probleme. D'aia e bine sa iei vectra a din 94-95 B din 2000-2003 si tot asa pt ca problemele sunt mult mai putine
  • tm16gts

  • Mesaje scrise: 121
  • Locatie: timisoara
  • Masina: Vectra 1997 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2006

  • Mesaj Privat
masina mea -vectra b/96/motor 1.8/16v/cd full option,am cumparat-o anul trecut,super intretinuta,nu am nici o problema,cind am luat-o am schimbat toate filtrele,ulei castrol5w/40 din germania adus,bujii ngk si cox tata,am facut 21000 km fara o problema,viteza maxima cu care am mers 210km/h catre arad,dar putin ca era trafic.
masina are 180000km dar merge impecabil.
conteaza fff mult de la cine cumperi masina si cum a avut grija de ea fostul propietar.
anul trecut am dat pe ea 7000euro,acum preturile au scazut,dar nu imi pare rau,am masina Laughing dar dupa tzeapa din august sa vezi ce vor urca preturile, Exclamation
ps-taxa de mediu intre 1000-4000 euro Exclamation
  • john_taff

  • Mesaje scrise: 248
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 1997 XE16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Daca esti sigur ca masina e in stare buna eu zic sa o cumperi. Eu am un model exact ca al tau, cu aer conditionat, oglinzi electrice si incalzite, faruri cu reglaj electric, etc, etc si sunt tare multumit de ea. Am cumparat-o acum 2 ani cu 135.000 km la bord si dupa ce i-am mai schimbat una-alta (setul de distributie, pompa de apa, filtre, ulei, valva EGR, sonda lambda, etc) sunt din ce in ce mai incantat de opel. In prezent masina are 164.000 km la bord. In ultimele 6-8 luni chiar nu i-am mai facut nimic. Daca te hotarasti sa o cumperi, da-mi pm sa-ti trimit un jurnal de intretinere al acesteia. Bafta.
  • sorin68_ro

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: ploiesti
  • Masina: Vectra 1998 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Eu cred ca se merita!!!(parerea mea)
Skip ads

  • starter666

  • Mesaje scrise: 334
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LEx
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Salut! sunt nou pe acest forum .. chiar foarte nou .. este primul meu post!

Problema este in felu urmator!
Vreau sa aschizitionez un opel vectra b 2.5i 177hp 1998. intrebarile mele sunt:
1. la ce costuri trebuie sa ma astept la achizitionarea acestei masini?(cam ce trebuie sa inlocuiesc ca sa nu am probleme cu ea) avand in vedere ca nu obligatoriu propietarul imi va spune toate detaliile despre masina!
2. daca are cineva .. sa imi spuna si mie cam care e consumul real al acestui model urban/extra urban?
3. se merita achizitionarea unui vectra cu un motor de capacitate asa mare? ma refer la intretinerea ulterioara .. e mult mai scumpa decat la celelalte modele sau nu?

si eventual alte sfaturi !! orice sfat este binevenit! vreau sa imi iau masina si sincer nu prea stiu nimic despre modelul acesta .. precizez ca imi place foarte mult .. dar in rest .. nu stiu mai nimik !! tehnic ma refer

sper ca nu am gresit nimic in ce am scris mai sus! va multumesc.
  • kegpr

  • Mesaje scrise: 554
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000 X25XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2006

  • Mesaj Privat
.... si intreb asta pentru ca am gasit una cu carte de service, istoric la DiBas, import special in Ro, impecabila.
Proprietarul spune ca nu ia mai mult de 7 la drum lung si maxim 9 in oras. Evident , necalcata.
V-as ruga sa postati cateva opinii despre motorizarea aceasta, pareri Pro si Contra achizitiei unei astfel de masini.
  • Vinti

  • Mesaje scrise: 886
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2005

  • Mesaj Privat
o singura data am mers cu o calibra V6 pe la Arad si consuma 17 [ din ce zicea propietarul ] si presupun ca e acelasi motor si pe vectra.....eu am 1,8 si ia 9,5 - 10 in oras nu cred ca un motor de 2,5 poate sa consume atat......parerea mea
PS
daca o iei totusi o sa faci multe victime Mr. Green
  • starter666

  • Mesaje scrise: 334
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LEx
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jun 2006

  • Mesaj Privat
poate off topic !!! pe propietar il cheama cumva alexandru ?? nu de altceva .. dar stiu pe cineva cu un vectra cu motorul acesta ... dar sincer .. consumul real nare nici o legatura cu ce zici tu acolo Very Happy in oras bea cam 15-17 litri .. si in afara 10..12 litri !! bafta
Skip ads

  • pif

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie: Gaesti/Dambovita
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Eu am 1,6 tot vectra si mixt imi ia undeva intre 6-7%. De la 1,6 la 2,5 diferenta e destul de mare la fel cred si consumul.
  • florinike

  • Mesaje scrise: 1,582
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2005

  • Mesaj Privat
pif a scris:Eu am 1,6 tot vectra si mixt imi ia undeva intre 6-7%. De la 1,6 la 2,5 diferenta e destul de mare la fel cred si consumul.


Pai el peste motorul tau mai are vreo 2 cilindrii...si mai ales ca are 147 de cai .....eu zic ca e greu sa se abtina sa nu ii dea talpa...deci eu estimez un 14 15 in oras cu AC , poate 17 la talpa.
  • Ingineru

  • Mesaje scrise: 1,086
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2004

  • Mesaj Privat
De fapt masina (motor X25XE) are 170 de cai. In oras ar trebui sa consume cam cat Calibra cu acelasi motor (15-17), insa afara ceva mai mult decat Calibra (aerodinamica deh...), adica 10+/100km.
Este genul de masina pe care daca ai cele mai mici ganduri de economie la benzina, n-o iei. Daca o iei sa faci 10-15 k pe an, in gemeral concedii si drumuri lungi este super masina.
  • kegpr

  • Mesaje scrise: 554
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000 X25XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Stati sa va spun eu care e realitatea ... afara din oras, mers absolut decent, normal( 60-70 localitate - 130140 afara ) , cu clima , consuma fix 7,5 - 7,8 Smile .
In oras, drum din Muncii pana in Baneasa, deci trafic nu plimbare de seara, mi-a luat, fara clima 12,5 . Mers normal, nu cu oprit motor la stop. Clima nu o folosesc pe cat posibil ca o urasc, iar dimineata si seara nu e cazul.
Si are 125 KW motorul, calculele le faceti voi. Oricum, senzatia e fantastica, de la 120 in sus se duce prastie ! Iar mie unuia consumul nu mi se pare deloc mare la ce ofera. Sa fim cinstiti - nu sare cu mult peste loganul 1,6 astra 1,6 vectra 1,8 samd. Si diferenta se reflecta inzecit in manifestarea de bucurie cand apesi pedala din dreapta Wink
A, si SUNETUL fratilor ..... nu ma mai satur s-o aud maraind ... sexyyy
  • Ingineru

  • Mesaje scrise: 1,086
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2004

  • Mesaj Privat
125x1,36=170. Dar nu asta e important, si eu mi-as dori masina ca aia...
  • kegpr

  • Mesaje scrise: 554
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000 X25XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Am cautat 4 luni de zile un DTI ... si in ultimele 3 zile am ales benzina , si 2498cmc ! Smile Nu regret nici o secunda ... 3-4 ani vreau sa fiu fericit, sa fie o sarbatoare cand pun mana pe portiera sa ma urc in ea Smile

Edit : care e treaba cu C-Maxul ? Ca de mult m-a mancat sa te intreb Twisted Evil . Imi explici joi ? Rolling Eyes


Ultima modificare facuta de kegpr la Vin 21 Jul, 2006 4:12 pm
  • Ingineru

  • Mesaje scrise: 1,086
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2004

  • Mesaj Privat
kegpr a scris:Am cautat 4 luni de zile un DTI ... si in ultimele 3 am ales benzina , si 2498cmc ! Smile Nu regret nici o secunda ... 3-4 ani vreau sa fiu fericit, sa fie o sarbatoare cand pun mana pe portiera sa ma urc in ea Smile

Edit : care e treaba cu C-Maxul ? Ca de mult m-a mancat sa te intreb Twisted Evil . Imi explici joi ? Rolling Eyes

Asta e ca aia cu melodia "...ne vedem joi..."?
  • kegpr

  • Mesaje scrise: 554
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000 X25XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Hehe , nu stiu ... da' vin , mi-am pus alarma in telefon - deci vin , da ! Razz
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR