Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume
  • ice01astra

  • Mesaje scrise: 602
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 1995 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Salut stimati coforumisti !

Sunt interesat de achizitia unor asemenea echipamente, ptr ca in vara planuiesc sa fac niste calatorii prin tara. Sunt un fan al acestor calatorii, si as avea nevoie sa imi cumpar niste echipamente de acest gen, in speta, scaune si masa plianta si alte minuni de acest gen. La noi in oras sunt doar 3 magazine mici de profil, care insa au niste preturi nesimtit de mari, plus ca la acest capitol stau foarte prost.
Am cautat pe internet magazine online care sa comercializeze asa ceva, dar in afara de www.gipo.ro , nu am gasit nimic acceptabil sau care sa aiba asa ceva in stoc.

Ma puteti ajuta cu niste linkuri utile ? Pe langa aceste linkuri, as avea nevoie si de niste sfaturi legate de aceste echipamente. Ma intereseaza in primul rand ergonomia si mai putin pretul. Daca aveti asa ceva, si imi puteti recomanda asa ceva, va rog frumos sa o faceti, si eventual sa insotiti recomandarea voastra cu niste linkuri de unde se pot achizitiona aceste echipamente.

Multumesc anticipat la toata lumea !

Cu respect,
Mircea !
Skip ads

  • george_fusneica

  • Mesaje scrise: 939
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2007

  • Mesaj Privat
salut
pot sa te ajut dar trebuie sa stiu exact ce iti trebuie ca sa iti pot recomanda
cort, saci dormit, aragaz.... vesela..
spune de ce ai nevoie si iti pot recomanda din experienta o sumedenie de chestii
  • electronistul

  • Mesaje scrise: 1,123
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2012 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Îţi cumperi cort, mai mare (dacă nu mult mai mare decât crezi tu că ai nevoie - iglu (de-ăla care are două nervuri de fibră de carbon (sau fibră de sticlă) pentru susţinere). De ce zic mai mare ? pentru că vei continua cu achiziţia unei saltele gonflabile, care să acopere un 80 - 90 % din suprafaţa cortului. Ai grijă că astea-s înalte când se umflă, şi ating de pânza cortului, care e înclinată, şi nu faci nici o treabă. În MIA va mai încăpea o pompă (manuală, sau la bateria maşinii) pentru umflatul saltelei. Sub ea pui neapărat ceva pentru izolare - folia aceea pentru parchet merge foarte bine şi e eftină, peste pui un cearşaf, şi vă înveliţi tustrei cu un sac de dormit sau o pătură mai de Doamne-ajută. Mai duci nişte pernuţe mici şi dormi ca acasă !

Dacă mergi cu MIA, nu ai neapărat nevoie de un hol mare la cort, că le mai pui şi în maşină, dar ajută mult (pe ploaie, mai ales)
Scaune pliante şi masă pliantă nu prea contează de unde le cumperi, ideea să fie pânza rezistentă în scaune - ale noastre se tot rupeau până ne-am hotărât să punem ceva pânză de cort milităresc. Ideea e să ţină, că nu le schimbi vara viitoare. Umbrarul e o chestie super inteligentă, de care o să ai nevoie, şi se va dovedi tare folositor. Mai ai nevoie de răcitor de-ăla în portbagaj (ca un fel de minifrigider, care merge şi la 12V şi la 220), unde vei ţine salam, brânză şi alte asemenea, să nu se strice. Nu uita de o butelioară de voiaj, rezervă de gaz (asta dacă nu ai deja de pe vremea polonezilor de-alea faine care se pot încărca de la butelia normală), ibricul de cafea, un vas unde să fierbi una-alta ... şi tot aşa mai departe.

LE: Embarassed acum văd când ai postat ... unde ai fost ?
  • G_S_C

  • Mesaje scrise: 817
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Salutare
Cam tarziu, dar poate mai sunt si altii interesati.
www.craimont.ro www.cort.ro
Eu as alege un aragaz de voiaj care sa functioneze pe benzina, (Coleman, sau altceva asemanator, il gasesti la gipo) are putere calorica mai mare si nu mai nici prb ca se termina butelia.
Mai ai nevoie de o sursa de lumina, gratar.
Skip ads

  • ririnel

  • Mesaje scrise: 2,083
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2007

  • Mesaj Privat
O butelie clasica cu gaz am incarcat la o statie de GPL auto, cum vezi peste tot. Totul e sa gasesti locatia unde omul de acolo are sistemul de adaptare la butelia de voiaj. Pentru ploiesteni, locul unde gasiti asa ceva este vis-a-vis de Spitalul Judetean.
In unele campinguri gasiti sursa de curent, 220V. Va trebuie un prelungitor lung, al meu are cca 10 m.
  • Libra

  • Mesaje scrise: 4,003
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Astra 2002 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Salut. Parca am mai vorbit candva cu cineva de pe forum despre asta. Nu erai tu?
In urma cu niste ani(5-6) am cumparat cort si rucsaci marca "Nootka" de care sunt foarte multumit.
Se pare ca asta e o marca de prestigiu international in domeniu si ar avea (adica cel putin atunci aveau) o fabrica in zona Cluj-Napoca. Le-am cumparat printr-un tip, cunostinta nu-stiu-cui, student in Cluj, si care lucra ceva pentru fabrica asta. Nu am cum sa mai dau de el.
Tot atunci am mai cumparat niste bocanci de munte. Au fost cam 1,8 milioane atunci, dar erau foarte buni. Puteai sa stai cu ei in apa pana la 3 ore si nu te udai.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR