Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume
  • Libra

  • Mesaje scrise: 4,003
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Astra 2002 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Fratilor, daca forumistii din Zalau nu isi fac simtita prezenta, m-am simtit nevoit sa cercetez imprejurimile asa cum am putut.
Pentru inceput am vizitat castrul roman POROLISSUM, situat in apropierea satului MOIGRAD, la aprox 15 km de Zalau, jud. Salaj.
Ma bucur foarte tare ca am ajuns acolo, chiar si pe seara, avand aproximativ o ora de lumina pentru vizitat.
Va recomand calduros sa vizitati obiectivul daca treceti prin zona. Este drum asfaltat pana la intrarea in obiectiv.

Uitati un link : http://www.porolissum.com/moigrad.html

Si niste poze facute cu telefonul:





















Scuzati calitatea, data fiind aparatura si lumina naturala.
Mie mi-a placut foarte mult si vreau sa revin, sa vad mai multe si sa-mi rezerv pentru asta mai mult timp.
  • Libra

  • Mesaje scrise: 4,003
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Astra 2002 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Am mai gasit informatii suplimentare:
http://emicristea.blogspot....i-porolissum.html
http://muntiicarpati.org/bi...ng=ro&id=2923
  • alxgudea

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Cluj Napoca
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2006

  • Mesaj Privat
adevarul e ca este un loc foarte frumos. o spun ca unul care de pe la 5 sau 6 ani, de cand am fost capabil sa tin o lopata in mana, am lucrat pe santierul arheologic de aici (si in final am facut si un doctorat si cu materiale de aici)
ca multe alte locuri din tara asta nu prea este promovat asa cum trebuie. si nu este facut suficient de mult "turistic" asa cum am vazult si alte obiective in strainatate (si nu vorbesc numai de cele istorice aici)
lipseste semnalizarea rutiera- doar o placa mare la intarea in Moigrad, lipseste promovarea in media si daca va uitati cu atentie si in muzeul de istorie de la Zalau sunt cateva lucruri lagate de Porolissum- suficente as spune pentru unul care stie despre ce e vorba- dar insuficiente pentru cel care macar din curiozitate vrea sa stie ce e un castru si oras roman si nu are nici cea mai vaga idee-
ma bucur ca pe unii in preocupa si asemenea lucruri- poate ca ar trebuie facut pe aici un thread separat "locuri de interes istoric/monumente/ naturale, etc" puse pe judete si indicatii mai precise - cai de acces, caliatea drumului, facilitati...

IDEE....
il bazaim pe jE ca si asa e de-a locului? si poate ne ajuta si el la asa ceva?
  • Libra

  • Mesaje scrise: 4,003
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Astra 2002 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Ai vreo legatura cu prof. Nicolae Gudea?
Nu retin toate titulaturile, dar acest nume era trecut ca responsabil de santier pe prima pancarta la intrarea in zona.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR