Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • RosianuAdrian

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2016

  • Mesaj Privat
Salut baieti, am avut o tamponare si mi-au sarit airbagurile, airbagu de la sofer si cel de la pasager. Cand pun contactul se aprin avarile si doar daca apesi de doua ori pe buton se opresc, si nu merg luminile din interior. Am inteles ca din cauza la calculatoru de airbag. Nu vreau acum sa schimb bordu, nu imi permit deocamdata, intrebarea mea este, daca schimb airbagu la sofer( ii mai ieftin si se vede fosrte urat volanu cum o crapat si acesta vreau sa il schimb), si calculatoru de airbag, mai am problema sa minse aprinda avarile, sa nu mearga becurile de interior si sa nu imi mai arate eroarea in bord? Nu imi permit acum sa schimb bordu si sa pun airbag si la pasager, acolo am lipit ceva pe bord si nu se obesrva deloc ca o fost sarit, si as vrea sa il schimb doar cel din volan si calculatoru, daca il schimb calculatoru imi mai da eroare? Chiar dcaa eu nu am airbag la pasager. Va multumesc mult.
Skip ads

  • klod
  • **
  • 207 mesaje
  • din 22 Jan 2011
  • Astra 2011 2.0 DTH CDTI
  • Alta tara
  • klod

  • Mesaje scrise: 207
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2011 2.0 DTH CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Masina o sa se comporte asa pana cand o sa repui airbagurile.
Un bord il gasesti si la 150€
  • alexx1402

  • Mesaje scrise: 1,753
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2017 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Nu fa ce spun eu!
Ca sa scapi de erori poti sa pui rezistente in locul airbagurilor, doar ca nu-i prea ok dpdv al sigurantei.
  • RosianuAdrian

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2016

  • Mesaj Privat
500 de euro am gasit de pe dezmebrari, cu totul, bord, airbaguri...plus manopera..dar nu stiu, calculatoru de airbag il poate face sau trebuie schimbat?
Skip ads

  • klod
  • **
  • 207 mesaje
  • din 22 Jan 2011
  • Astra 2011 2.0 DTH CDTI
  • Alta tara
  • klod

  • Mesaje scrise: 207
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2011 2.0 DTH CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2011

  • Mesaj Privat
La 500€ gasesti tot kit.ul, airbag sofer, airbag pasager, bord, centralina airbag( daca este necesara), pretensionatoare, inclusiv display-ul care este montat pe bordul respectiv....
  • Op3l

  • Mesaje scrise: 528
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2013

  • Mesaj Privat
Dimpotriva luminile din interior ar trebui sa mearga permanent cand SDM-ul are crash data pe el, plus avariile bineinteles. Pentru a rezolva chestia cu luminile scoate mufa de la SDM.
Calculatorul de airbag se poate face , adica se poate sterge crash data. Pentru airbag-ul de la pasager se poate pune o rezistenta de 2.2 ohm respectiv 4 ohm pe dual stage. ATENTIE pentru a face se calibrarea exacta a rezistentei circuitului de airbag RECOMAND citirea cu un OP-COm a valorilor pe o masina cu airbag-urile nedeclansate.
P.S. fara sa stergi crash data degeaba pui rezistente.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR