Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • marius_cyp

  • Mesaje scrise: 263
  • Locatie: Italia
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2006

  • Mesaj Privat
Ceau, am cautat multe pe forumuri si nu am gasit ceva asemanator problema masini mele,si ma gandeam sa va intreb voi daca stii ceva,
deci va spun acuma ce probleme am ...
La masina am jenti aluminiu de ENZO '15 cu cauciucuri 195/50/15 (am avut cu 185/65/15 tot face probleme si am luat aia 195/50/15) cand merg cu viteze de croaziera pe autostrada 110-120 volanu imi vibreaza si apoi dupa 30 minute nu mai apare vibratia si repare din nou .... la viteze 130-150 nu mai vibreaza deloc ... am incercat alte cauciucuri imprumutate cu jenti de tabla 175/70/13 si tot face asa exact ... ma gandeam nu este vina cauciucuri sau jenti (mentionez am dat o gramada bani la echilibrari mereu) ... ma gandesc ar putea fi problema ceva la masina dar la gropi nu se aude nimic si nu huruie deloc la rulmenti, si mai adaug ca la masina nu exista servo-volan ...
astept pareri voi ... ma supara foc am problema aia si nu stiu de unde vine aia vibratia aia ... mentionez face asa la orice vreme (ploaie sau dmineata rece sau e cald afara)
nu am probleme cu telescopurile dar atunci de unde vine Sad( Question Evil or Very Mad
Skip ads

  • Gaby

  • Mesaje scrise: 204
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1999 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Du-te si echilibreaza rotile la un atelier de incredere.

NU la SAMA !
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
cauze posibile:
1 - geometria
2 - roti neechilibrate
3 - (asta nu stiu cat e de plauzibila...) noroi depus pe jenti

Si mie imi face figura, intre 130 si 140. asa ca fie merg cu 120, fie dau blana, la 150:) si am rezolvat;)
  • marius_cyp

  • Mesaje scrise: 263
  • Locatie: Italia
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2006

  • Mesaj Privat
Gaby a scris:Du-te si echilibreaza rotile la un atelier de incredere.

NU la SAMA !

Am fost de mai multe ori la echilibrari dar fara rezultat ..... Crying or Very sad
Skip ads

  • marius_cyp

  • Mesaje scrise: 263
  • Locatie: Italia
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2006

  • Mesaj Privat
jE a scris:cauze posibile:
1 - geometria
2 - roti neechilibrate
3 - (asta nu stiu cat e de plauzibila...) noroi depus pe jenti

Si mie imi face figura, intre 130 si 140. asa ca fie merg cu 120, fie dau blana, la 150:) si am rezolvat;)

1- rotile nu fuge nimic stamga sau dreapta ... la autobahn o las fara maini pe volan cateva kilometri nu fuge deloc;
2-am echilibrat o multime de ateliere;
3- am spalat cu jet la jenti si nu e acolo nici noroi;

Cred am ceva la masina undeva si saptamana asta o sa merg la un atelier sa fac constatari rotii sa vad ce are si mai vedem ....
  • xcuseme

  • Mesaje scrise: 1,458
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002 Isuzu Y17DT 16v 55kW
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2006

  • Mesaj Privat
nevermind, ignorati mesajul meu
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
marius_cyp a scris:Ceau, am cautat multe pe forumuri si nu am gd


cam aciasi problema am avut si eu la o vectra A si la o astra F, adica nu vedam unde ar putea fi problema, nu avea joc in directie, nu avea nici o problema vizibila/depistabila iar volanul nu vibra doar decat la intre 30-50 km pe ora
la ambele am schimbat caseta de directie, iar le vectra avea parca si o bucsa din aia in cruce pe care am schimbat-o si pe aia

dupa schimbarea casetei nu am mai avut probleme

casetele de directie au costat 1 mil bucata, iar la vectra bucsa cruce sa potrivit cu una care am gasito pe acasa si parca era de dracie Shocked
  • marius_cyp

  • Mesaje scrise: 263
  • Locatie: Italia
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2006

  • Mesaj Privat
Am rezolvat problema:)
Inainte de pasti (sambata) am decis sa merg din nou alt vulcanizator si am zis sa imi verifice din nou echilibratul roti si concluzia era mai trebuia pus niste plumb cam 9 grame, unde la prima echilibrare a iesit aparatu era 20 grame de pus plumb si la alt aparat iese 29 grame treb pus .... concluzia era aparatu nu arata alea 9 grame Shocked si am facut toti rotii echilibrate si am plecat drum spre Sibiu unde petrec Sarbatori acolo si eram tare Shocked nu tremura deloc volanu si nici bord .... si m-am bucurat mult ca nu mai face asa !!!!
Va dau sfaturi cand cineva are problema asta si va recomand sa mergeti la alt vulcanizare sa faci echilibrarea si sa arate exact aparat cum ar fi 29 sau 25 sau 23 .... la mine asa am patit mereu apare 30-40-60 nici ceva marunt si de asta aparea problema tremura volanul ... Wink
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR