Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • Negoita Catalin

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2008 ecoflex
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2016

  • Mesaj Privat
Buna ziua! Am cumparat masina in noiembrie anul trecut, dupa o luna mi sa aprins temperatura in bord, ma uit la vasul de expansiune si era sub nivel.Il complectez si dispare.Dupa inca o luna apare iara, ma uit si bineinteles ca iara scazuse.Am complectat si am verificat de cateva ori sa vad daca se prelinge pe undeva dar totul era uscat.Sa zic ca ultima data am complectat la inceputul lui martie iar apoi numai la 1 iunie.Se pare ca la cald nu e problema pentru ca de cand sa incalzit afara a fost ok , acum a fost mai racoros si 2 saptamani de ploaie si apare din nou.Iara cand desfac busonul de la vas are presiune...e normal?Mi sa spus ca e posibil sa am niste pori pe undeva p instalatie e vorba sa zic de 150 ml de lichid de racire la 2500 km in medie.
  • MadNachoWarrior

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2014

  • Mesaj Privat
Salut! La acelas motor am schimbat la distanta de 2 zile, 2 furtune ce erau crapate si termostatul deoarece sa crapat un racord de plastic. Primul de la bloc motor la egr, al doilea de la radiator la motor. Pierdea foarte putin lichid si mai ales la schimbari de temperatura. In cele din urma furtunul de la egr si apoi carcasa termostatului au cedat pe rand si de fiecare data in mers Very Happy asa ca a trebuit sa pun masina pe platforma. Presiune e normal sa fie, apropo am schimbat si vasul de expansiune cu capac cu tot. Daca supapa din capac nu functioneaza corect poate sa creeze presiune mare pe sistem si inevitabil va ceda in cel mai slab punct.
Te sfatuiec sa NU pui "radiator sealant" sau orice "stop leak" in instalatie.
Verifica pe rand furtunele daca au semne de imbatrinire sau umflaturi.
  • cutienoua

  • Mesaje scrise: 326
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 2009 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2016

  • Mesaj Privat
sunt multe posibilitati : pompa de apa,garnitura chiulasa,radiator
incearca sa mergi la un mecanic,dar de multe ori nu isi dau nici ei seama
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR