Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric
  • CatalynSD1

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2016

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor , sunt nou pe aici , de curand mi-am achizitionat opel vectra C 2003 , 2.0 DTI 101 cp , masina merge bine , nici o problema.
La cateva zile dupa ce am luat-o mi-a murit bordul... n-am stiut ce sa-i fac (doar bordul nu mergea , in rest absolut tot mergea ok) , am sunat proprietarul mi-a zis ca trebuie sa umblu pe la sigurante , zis si facut masina si-a revenit .
Dupa un timp , 2 3 saptamani , mi-a murit bordul , am umblat pe la sigurante..nimic . Am fost pe la unchiul meu si cineva i-a zis sa ridice bornele si cu o sarma nu stiu cum le-a legat sa se reseteze computerul , a pus bornele la loc si de atunci nu-mi merge nici clima , nici casetofonul (asta e cu cod) , problema la casetofon e ca nu pot baga codul ! Sad Evil or Very Mad
P.s : Am fost la mecanicul satului si mi-a zis ca ori nu merge bordul ori are ceva la computer si trebuia pusa pe tester !
A mai intalnit cineva aceste probleme ?
Ce solutii imi recomandati ?
Skip ads

  • catastefan

  • Mesaje scrise: 5,916
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Mai pe larg un pic cu sarma.....
Ai pus siguranțele fiecare la locul lor?
  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
La mecanicul satului ?
Cu Vectra C ?
Vezi sa-i schimbi si potcoavele de frana.
  • CatalynSD1

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2016

  • Mesaj Privat
@catastefan da , am umblat la sigurante , prima oara cand mi-a picat bordul am umblat la ele si si-a revenit , acum cand mi-a picat din nou am verificat ,dar degeaba , in special siguranta 17 care am inteles ca este pt instrumente , am verificat-o si e buna !

@iulian1971 masina am luat-o recent , m-am dus la el sa vad poate stie ceva si sa-si dea cu parerea despre masina mea , nu m-am dus special pt problema cu bordul .
Skip ads

  • catastefan

  • Mesaje scrise: 5,916
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Eu zic sa verifici prima oara mufele care intra in panoul de sigurante de sub capota.


Instrumentele au 2 sigurante



Compresorul are o siguranta si un releu



Si o verificare a punctelor de masa din compartimentul motor

  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
CatalynSD1 a scris:.....@iulian1971 masina am luat-o recent , m-am dus la el sa vad poate stie ceva si sa-si dea cu parerea despre masina mea , nu m-am dus special pt problema cu bordul .

La masinile din secolul asta faci o diagnoza cu tester dedicat si dupa aia iti dai cu parerea.
Nu mai merge cu sarma si patentu` cum faceam la Dacie acu` 30 de ani.
E posibil sa ai probleme cu CIM-ul sau chiar cu ceasurile. Asta e greu de depistat fara tester.
Verifica toate sigurantele din latura stanga a plansei de bord. Ai FI 17 si FI 26 responsabile cu ceasurile si FI 2, FI 23, FI 18, FI 25 responsabile cu clima.
Trebuie verificat si BCM.
  • big_electro61

  • Mesaje scrise: 4,493
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
CatalynSD1 a scris:
P.s : Am fost la mecanicul satului
Cauta un electrician/electronist auto pentru a-ti rezolva problema,importanta fiind si dotarea tehnica ce o are(tester,etc).Mecanicul satului(hazlie formulare),primarul...,se pricep la toate,in general si la nimic,concret...
  • CatalynSD1

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2016

  • Mesaj Privat
Am fost cu masina la mecanic , mi-a pus-o pe tester si mi-a zis ca bordul merge si ca trebuie sa umble la ea , a umblat azi (de dimineata) si mi-a zis ca nu-i merg ceasurile si ca treaba asta ma duce undeva la cateva sute de euro , nici macar el nu a putut rezolva problema si mi-a recomandat un prieten de-al lui din alt oras .

Simptome : Bordul nu merge deloc , doar luminile se aprind , dar ace... nimic , clima nu merge si nici casetofonul (care e cu cod , si nu pot baga codul , apas pe butoane si nimic , nu raspund) ! Ar putea fi CIM-ul dus ? Am auzit ca costa destul de mult.. Sad

A mai intampinat cineva astfel de probleme ? Sad
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR