Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • djcioc

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Salut. Am cea mai ciudata problema la masina, o scriu aici in cazul in care cineva s-a mai confruntat cu ea. Am sa ma duc la mecanic cat de curand si am sa specific si de la ce era, dar pana atunci cateva pareri daca se poate.

Problema e cam asa: La 40 km/h toata masina vibreaza doar daca este in viteza, la accelerare, inclusiv volanul, acesta vibreaza foarte puternic. Indiferent de treapta si doar la 40 km/h + - 3 .
De la 60 km/h in sus se aude un huruit puternic dinspre motor, pare sa fie exact de langa pedale, deci cutia.
Huruitul creste pe masura ce prinde viteza masina, dar pe liber sau daca apas ambreiajul nu se aude absolut deloc, totul e normal.
Se aude huruitul si la frana de motor exact in aceleasi conditii, vit > 60 km/h.
Masina vibreaza puternic in momentul in care dau drumul usor la ambreiaj cam de la 40 - 50 km/h in sus si se aude si un bubuit mai ciudat. Precizez si ca la pedala de ambreiaj nu se simte absolut nicio diferenta fata de acum ceva timp pana sa observ toate acestea.

Cauze posibile: Disc ambreiaj ovalizat, placa de presiune defecta + rulment de presiune defect.
Cauzele acestea mi le-a comunicat mecanicul prin telefon dupa ce i-am spus simptomele.



Model: Vectra B
An fabricatie: 2001
Cod motor: Z18XE
Skip ads

  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,832
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
La planetare nu te ai gandit?
  • djcioc

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Nu. Planetarele ar trebui sa bata si in viraje. La asta nu se aude deloc daca e pe liber.
Si in plus, vibreaza ambreiajul atunci cand il eliberez usor la viteza... se aude o mica bubuitura atunci cand dau drumul un pic mai brusc... Nu prea am luat in calcul si planetarele.
  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,832
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Nu e obligatoriu sa batã la viraje. Am vazut o toyota yaris cu manifestari asemãnãtoare.
Skip ads

  • djcioc

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Atunci o trec pe lista...
Problema e ca nu stiu in ce mecanic sa mai am incredere... i-am tot schimbat, am fost pe la service-uri... Pana acum pot doar sa-i laud pe cei de la un service din Brasov, care mi-au refacut discurile de frana de pe fata dupa ce mi le-a montat unu' fara sa curete butucul de rugina si grad...
  • djcioc

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Exclud planetarele acum, azi dimineata huruitul a inceput si la relanti doar cu ambreiajul cuplat, daca il apas imediat dispare. Am fost la service pentru o constatare, a desfacut un surub de la cutia de viteze, pe unde ar fi trebuit sa vada daca e ulei si surpriza... a iesit span Neutral
Deci cutia...
Revin cu detalii dupa ce o inlocuiesc.
  • blue_maniak

  • Mesaje scrise: 953
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Aaaa, inca o cutie F17 pe Z18XE cu probleme. Incearca sa iei o cutie cu aceleasi rapoarte ca si cea veche.
  • djcioc

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2011

  • Mesaj Privat
am gasit tot pe forum unde se afla seria si toate cele, dar o pot vedea fara sa fiu nevoit sa dau cutia jos?
Skip ads

  • djcioc

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Am schimbat cutia, a disparut huruitul. Smile
Vreau sa fac o precizare:
Am cautat initial cutia dupa serie, am gasit-o si am constatat ca nu se potrivesc. Era dupa motorul 1.8 benzina, euro 2 iar al meu e euro 4. Apoi pentru ca blocasem elevatorul de la service am cautat rapid altele si am gasit la Prejmer o cutie de pe un opel meriva cu motorul de 1.6 modelul din 2007. S-a potrivit perfect si din cate cred, era chiar acelasi raport pentru ca la 100 km/h am tot aproape de 2300 rot/min in treapta a 5a. La celelalte trepte nu am fost niciodata atent la turatie / viteza de deplasare.
Pe cutia originala nu se mai citeste raportul, este foarte zgariat.
Deci ... caz inchis si rezolvat. Am sa mai dau detalii dupa primul drum mai lung pe care il voi face.
  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,832
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Pret?
Poti sa o repari pe a ta si sa mai recupereze din bani.
  • djcioc

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Am reusit sa iau cutia cu 650 de lei (negociat de la 800) + 350 manopera + 120 pentru 2 litri de ulei de cutie (1,7 litri folositi) .
Cutii tot gaseam cu preturi intre 500 si 1000 lei, am pus anunt pe siteul de dezmembrari la cerere piesa.
  • djcioc

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Cum era de asteptat, cutia nu are chiar aceleasi raporturi, a 5-a cred ca e in priza directa si de-aia nu s-a schimbat, dar in rest se simte diferenta. Oricum, treaba e ca functioneaza de 2 ori mai bine decat cealalta.
Skip ads

  • blue_maniak

  • Mesaje scrise: 953
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Au pus cutie "lunga" pe Meriva 1.6, surprinzator, Ai undeva la 128km/h la 3000 rpm, tr. 5, ca si mine cu cutia noua.
Nu cred ca mai merita reparata cutia de viteze. Preturile sunt derizorii pentru SH.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR