Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • tdrCT

  • Mesaje scrise: 55
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2015

  • Mesaj Privat
Simptome: Masina se tureaza "in gol" pana la 2000-2500 ture in vitezele 1 si mai ales in a 2-a (am observat cel mai des), in sensul ca turometrul se ridica, se aude zgomotul motorului ca cresc turatiile insa masina nu accelereaza la fel de "eficient". Dupa 2000-2500 de ture isi da drumul ca si cum i-as da talpa, desi piciorul meu ramane in aceeasi pozitie. Senzatia e ca ar fi ceva infundat si dupa o anumita turatie se elibereaza si accelereaza calumea. Nu am observat chestia asta in vitezele 3+, cel mai sesizabil e in a 2-a. Nu este nici moarta insa cum am spus se vede o diferenta dupa ce trece de turatia respectiva.

Revizia am facut-o acum cateva luni, ulei Motul dexos2, luna trecuta am schimbat de asemenea ambreiajul complet (cu volanta). Singura chestie pe care mi-au zis-o cei din service e ca filtrul de particule e la 80%, au facut o regenerare pe tester si apoi cica era ok. Tind sa cred ca problema asta ar fi de la filtru dar nu stiu.

O alta problema care mai apare din cand in cand este ca tot asa in plaja 2000-2500 de ture, mai ales cand ii dau talpa, se ineaca putin motorul pentru o fractiune de secunda dupa care isi revine. Am observat asta de vreo 3 ori saptamana trecuta si merg zilnic cu ea, deci la fel nu face foarte des. Ma gandeam ca trebuie schimbate bujiile dar nici de asta nu sunt sigur.

Exista vreo sansa sa fie legate cele 2 probleme? O sa trebuiasca sa merg la service cu ea cat de curand, stiu, momentan insa nu-mi permite timpul. Ma gandesc sa anulez si filtrul curand...

Cod(uri) eroare: nu am avut nici un cod de eroare sau mesaj service vehicle soon specific
----
Model: Astra J 2.0 CDTI 160CP
An fabricatie: 2010
Cod motor: A20DTH
  • tdrCT

  • Mesaje scrise: 55
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2015

  • Mesaj Privat
nu s-a mai confruntat nimeni cu probleme asemanatoare? Sad
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR