Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira B
  • andrystefan

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2016

  • Mesaj Privat
Proaspat posesor de Zafira B , masina are o problema cu jaluzelele plafonului panoramic, se ruleaza si se deruleaza decat cele din spate, cele din fata nu se clintesc, vreau sa stiu cu ce incep pentru a demonta plafonul. Am trecut de forumul vw aici, si ori nu stiu eu sa caut ori chiar pe vw sunt tutoriale pt orice
Skip ads

  • cosmin_vlahopol

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jul 2016

  • Mesaj Privat
Am aceeasi problema, nu gasesc mecanismul de prindere a perdelutelor. Ne poate ajuta cineva cu informatii? Multumesc!
  • flavicx

  • Mesaje scrise: 198
  • Locatie: Alba
  • Masina: Frontera 2002 Y22DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Aceiasi problema o am si eu (la mine nu merge niciuna). Din cate am vazut, la mine, mecanismul functioneaza, insa jaluzeaua nu mai este prinsa de acel mecanism care se plimba in fata si in spate. Spatiul este foarte mic si nu reusesc sa vad daca este rupt ceva sau jaluzelele sunt doar sarite de pe mecanism.

Chiar nu este nimeni care a desfacut plafonul sa ne spuna si noua de unde sa incepem?
  • baas

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2014

  • Mesaj Privat
Salut.Am aceeasi problema cu cea din spate stanga.Acolo este o tija de metal cam de vreo 10 cm care ajuta jaluzeaua sa se traga sau inchida.Cel putin la mine asta e problema
Skip ads

  • v3l0

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Zafira 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2016

  • Mesaj Privat
A aparut acest tutorial de schimbare a plafonului care arata exact cum se demonteaza plasticele, cum se "pun la punct" jaluzelele si multe alte chestii extrem de interesante.

M-ar interesa, daca stie cineva, de ce in tutorial spune sa inlocuiesti suruburile airbagului daca il dai jos.
  • CClaudiu918

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2019

  • Mesaj Privat
salut .Am si eu probleme cu jaluzelele din fata ,cele 2 tije mai exact care trag/imping perdelutele au iesit de pe sina mai exact sau rupt ceva acolo .nu gasesc nicaierea tije de schimb.o sa intreb la reprezentanta sa vad daca vin ca piesa de schimb
  • ASilviu482

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mai 2018

  • Mesaj Privat
Tijele sunt prinse cu un material care la soare si in timp cedeaza
  • CClaudiu918

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Ele sunt acționate de un cablu ceva? Ca nu vad acolo mai nimic. Nu se gãsesc ca piese de schimb? Cu siguranțã pentru înlocuire va trebui demontat tot plafon. Stau cu ele în buzunaru de la. Ușa și ma uit la soare.
  • FBogdan

  • Mesaje scrise: 494
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2006 Z20LER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Salut!
A rezolvat cineva problema perdelutelor de la plafonul panoramic?
Eu am vorbit la un service si mi s-a propus suma de 300 lei pentru demontare plafon interior si remediere defect. Fara facturã, altfel mi se adaugã tva.
Si la mine sunt sãrite perdelutele de pe mecanismul de tractare. Motorasul funcționeazã si se aude cum mecanismul culiseaza fata-spate cursã completã. Eu am recuperat si niste șuruburi, șaibe si piulițe care zornaiau pe acolo si care probabil prind perdelutele de acele tije care culiseaza impinse de motoras.
E mult 300 lei? Din ce mi-au spus n-au mai rezolvat astfel de problema la Zafira B, insa au mai rezolvat tot felul de alte trape si plafoane electrice de la alte modele de masini.
Habar n-am daca sa ma bag sau nu, dar uneori sunt si eu usor deranjat de faptul ca perdelutele electrice nu funcționeazã.
  • ghytza31

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Arad
  • Masina: Zafira 2007 Z19dthh
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2014

  • Mesaj Privat
Eu zic ca nu e mult dacã o rezolva ca la carte. Doar la remontat sa nu auzi fel și fel de zgomote. Nu e mult dacã fac treaba cum trebuie
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR