Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • ice01astra

  • Mesaje scrise: 602
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 1995 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Nu iau persoane straine in masina si asta din mai multe motive, si poate cel mai important este acela ca eu nu am de unde sa stiu ce are in minte aceea persoana. In plus de asta, foarte multi fac o mizerie de nedescris, ca deh ... nu e masina lor, am vazut cazuri cand aprindeau cu noasalata o tigara, fara a se sinchisi sa intrebe daca este permis sau nu ... iti dai seama cat de penibil este sa te iei la cearta cu unul pe care nu il cunosti.

Exceptie fac doar cei care au problema cu masina in marginea drumului, si au nevoie de un drum pana la primul service. Pe acestia ii iau fara nici o pretentie si incerc sa ii ajut atat cat pot.

In ce privesc ratiunile economice ... nu sunt deloc interesat de acest apect, oricum am drum acolo unde ma duc. In plus de asta, de obicei recompensa este una simbolica, si daca faci un calcul si iei in considerare ca masina consuma mai mult incarcata decat goala, ajungi la concluzia ca nu castigi nimic, si ce iei pe mere, dai pe pere ... fireste daca esti interesat de acest aspect !

Ca si fapt divers, ptr cei interesati exista si un >>site dedicat<<.

Cu respect,
Mircea !
Skip ads

  • mishum03

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2007

  • Mesaj Privat
nu iau autostopisti. exista autobuz, tren, maxi-taxi etc.
  • chihuahua

  • Mesaje scrise: 159
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2007

  • Mesaj Privat
de regula nu prea iau. diferite intamplari prin care am trecut m-au convins ca ma pot lipsi de banii aceia. "coniacul" de la gura copilului il asigur altfel.
in momentul in care faci o naveta cu masina proprietate personala timp de 4 luni culegi si autostopisti. daca sunt doar autostopiste e mai bine, (greutate mai mica de regula, asta nu inseamna ca sunt misogin in sens invers...), daca sunt si dintre ei e ok. nu iau bani decat daca mi se ofera (stiu persoane care spun pretul inainte de a accepta sa ia autostopisti). batranii intotdeauna i-am luat pe gratis (ce sa-i faci, sunt eu mai sensibil la batranei). Cea mai tare faza ce mi s-a intamplat e sa-mi arunce cineva in masina dupa ce a coborat 1 (unu) RON dupa ce l-am carutat 100 km. singurul moment in care m-am enervat pe autostopisti. binenteles ca m-am coborat dupa el si i-am dat banii inapoi si imi venea sa-i mai dau eu inca pe-atat ptr. ca l-am dus!!! Altadata, 3 studente, din Cluj pana in SM mi-au cerut sa pun numai manele... no comment!

sanatate maxima !
  • codrin

  • Mesaje scrise: 477
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Merg foarte mult si cu masina personala , si cu cea de servici . Cateodata mai iau o persoana , cel mult doua in masina , dar numai daca merg distante mai lungi , sau cel putin pana in primul oras . Pe distante scurte mai iau copii care fac naveta si care merg la scoala la cativa km distanta . De la copii refuz intotdeauna banii , mai bine sa-si cumpere ei ceva de mancare , nu ma imbogatesc eu din cativa leuti . Pe distante lungi , rareori am acceptat bani de la adulti . Niciodata nu am cerut eu bani , daca au vrut sa dea ceva , acceptam sau nu , depinde cum aveam chef .
Am mers si eu foarte mult cu "ia-ma nene" , si-n vacante , cu rucsacul in spate , si in armata cand plecam in permisii , si cand lucram la 200 de km de casa si ma intorceam acasa in libere . Stiu ce inseamna sa stai la mila soferilor .
Skip ads

  • indy

  • Mesaje scrise: 1,093
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Am colindat tara in lung si-n lat cu rucsacul in spate pe vremea cand aveam timp garla la dispozitie (deh, studentia...). Daca ar fi fost dupa mine, ar fi dat de mult faliment CFR-ul de cat de mult am mers cu ia-ma-nene...

Acum, de vreo 2 luni, sunt in postura cealalta...de conducator auto... si ma gandesc ca, intr-adevar, e bine si frumos sa ajuti semenii care au nevoie...

Dar in practica am zis ca deocamdata stau frumos si merg singur linistit...sunt inca cu lamaia pe geam...nu am experienta in condus...si cu un necunoscut in masina e eltceva...Plus ca intr-adevar nici nu stii peste cine dai...

Mi-ar placea insa peste ceva timp in preumblarile mele prin tara sa iau si eu flacai cu rucsaci in spate...ca stiu cum e sa schimbi 5-6 stopuri ca sa ajungi unde ai chef...

Parerea mea...
  • soulfly

  • Mesaje scrise: 306
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 1992 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
din principiu nu iau...de cand am masina nu am luat decat de doua ori pe cineva strain in masina,odata o femeie care era cu un copil,si a doua oara o batranica...si bineinteles ca nu am luat bani...
si mai e si riscul accidentului (la care victimile,adica autostopistii,cer despagubiri...)
  • Vios40

  • Mesaje scrise: 409
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Rekord 1987 2.3D LS
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Ca regula generala este sa nu iau autostopisti dar fac exceptie la familiile cu copii si numai pentru prichindei. Motivatia este simpla, am 3 baieti:)
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Chestionar

Iei bani la autostopisti?
Iau ca-i foame mare... 0%
Iau pentru ca imi ofera si insista 10%
As lua dar nu-mi ofera 2%
Nu iau pt ca oricum mergeam incolo 12%
Nu iau autostopisti! 75%
80 voturi

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR