Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • nmu

  • Mesaje scrise: 127
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Salutare, am observat astazi ca pe o bucata mica din bancheta si sub ea este motorina. Este doar pe partea cu busonul de umplere a rezervorului. M-am uitat sa vad daca imi dau seama de unde curge si am observat ca langa capacul de vizitare a sorbului din rezervor (cel mare si negru) este un capacel alb din plastic ce are o garnitura alba care s-a mancat.
Poate sa imi spuna cineva pentru ce este acel capacel alb si daca poate sa curga motorina pe acolo?

Ca o paranteza. Stie cineva cu ce se scot petele de motorina din bancheta si din materialul de sub bancheta?

Merci mult!
Skip ads

  • maryusuku

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Gogu zice ca merge curatat cu diluant; dizolvant.eu nu sm incercat...
  • nmu

  • Mesaje scrise: 127
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Nu stiu daca e o idee buna cea cu diluantul. Poate cu Biocarpet, desi nu cred ca o sa elimine in totalitate pata de motorina. Nimeni nu are nici o idee la intrebarile puse?
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
tapiteria banchetei o dai jos de pe burete si o speli in masina de spalat.
Mocheta tot asa, o freci cu biocarpet sau detergent si apa calda
Buretele la fel
Skip ads

  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
legat de curgearea de combustibil verifica si furtunele de combustibil de sub acel capac. La Astra G capacul acela este doar de vizitare capacul fizic de pe rezervor este cel cu 2 tevi de iesire si intrare si are si acela o granitura. Succes
  • nmu

  • Mesaje scrise: 127
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Bun bun, multumesc de info. Tapiteria de pe spatarul banchetei se poate da jos?
Poate sa imi spuna cineva aproximativ cat ar costa demontarea rezervorului la un service pentru a determina cauza scurgerilor de combustibil?
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
se poate da si bancheta de spate jos din balamale daca te uiti atent iti dai seama ce si cum.
legat de demontarea rezervorului nu este necesara, se poate verifica si prin gaura acoperita de capacul respectiv si se schimba garniturile daca este necesar. din cate tin minte capacul din masina nici nu are garnitura este doar el, un capac simplu de plastic.
  • wolfblood

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2016

  • Mesaj Privat
Biocarpet intr-un lighean cu apa calda/fierbinte. Inmoi un prosop de bucatarie alb, il storci si incep sa sterg tapiteria cu el infasurat pe palma. Rezultatele sunt foarte bune si ramane un miros placut in interior. Sa stergi cu apa, ca sa nu ramana biocarpet in tapiterie.
Ideea ar fi ca apoi sa usuci bine suprafata, eventual cu un aspirator de masina ca sa nu apara alte pete.
Eu am un Siemens umed/uscat pe care il folosesc cu succes in combinatie cu Biocarpet. Pana acum mi-a scos fiecare pata si nu lasa urme dupa uscare.
  • nmu

  • Mesaje scrise: 127
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2011

  • Mesaj Privat
@mikyboy am sa ma uit, doar ca am uitat sa precizez faptul ca doar atunci cand fac plinul curge motorina sub masina, mai exact cand acul trece de jumatatea distantei dintre linia de trei sfert si linia de plin al indicatorului. Din acesta cauza evit sa umplu rezervorul. Exista cumva o garnitura la intrarea in rezervor a conductei de alimentare cu motorina?
@wolfblood am sa incerc intr-o zis frumoasa de sambata...cand am timp Very Happy

In legatura cu acel capac mic si alb, i-am pus o garnitura si putin silicon, am lasat descoperit si am observat ca nu mai este urma de motorina sub bancheta. Ca sa va faceti o idee cam unde este pozitionat acest capacel va atasez o poza. Este sub mocheta neagra in zona marcata cu rosu...aproximativ. Mai este un capac identic pozitionat aproximativ simetric fata de mijlocul banchetei. (poza nu e facuta de mine, este de pe forum)

Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR