Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • dorucioby

  • Mesaje scrise: 87
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Astra 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Buna ziua Am creat topic nou negasind ceea ce ma intereseaza sau nestiind ce caut. Daca am gresit imi asum riscul.
Pe scurt Astra z17 dtr am ramas cu ea in drum s a oprit. Nu i vine motorina. Diagnoza zice nici o eroare pe motor. Am reumplut filtrul de motorina in ideea ca o va lua. Nu vrea. simptomele sunt urmatoarele:
Dau la automat si invarte mult prea usor ca si cum ar fi un benzinar cu bujiile scoase.
Uneori se mai aude cate un crantz crantz de la pompa de inalte. Am desfacut returul la un injector si abia umezeste cu motorina..
Pe drum venind aprox 3000 km uneori mai simteam ca mi ia pedala ca si cum nu ar mai functiona turbina adica lag mare la acceleratie darisi revenea.
Am mai patit de a lungul timpului doua dezamorsari de filtru motorina dar am completat si dupa dat mult la automat al uat o. Astept orice sugestie sa vad incotro apuc. Va multumesc
  • 08blu

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2016

  • Mesaj Privat
Verifica intai etanseitatea suportului filtrului de motorina, capac, conducte, daca nu e crapat.
  • dorucioby

  • Mesaje scrise: 87
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Astra 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Revin cu detalii si cer pareri. Cureaua accesorii s a exfoliat de a lungul. Resturile de curea au ajuns la distrubutie rezultand sarirea motorului de la punct. Am desfacut chiulasa jos. Supapele au scapat neindoite desi se vede in capul pistonului o usoara urma cum a ajuns supapa in capul lui. Am gasit axele cu came rasucite din pinioane. Zice mesterul ca asta s a intamplat datorita socului. Pinioanele nu mai sunt la semne.
Au iesit relativ usor prinzand axele cu came in menghina.
Surpriza a fost ca par doar a fi presate la cald.
Intrebarea este cum se pun inapoi la semn neavand canal de pana sau altceva.
Si ce ma sfatuiti sa fac in situatia data?
  • dorucioby

  • Mesaje scrise: 87
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Astra 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Nici un raspuns din pacate. Stie careva daca pinioanele din capul axelor cu came sunt doar presate sau au si bolt?
  • catastefan

  • Mesaje scrise: 5,916
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Nu au surub.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR