Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • Marius_85

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2016

  • Mesaj Privat
Cand am cumparat masina avea o problema la pedala de frana(era tare, trebuia sa apesi foarte tare sa franezi).Am fost la un service si mi-au zis sa schimb tulumba.Am schimbat-o , pedala si-a revenit dar a aparut alta problema😔. Cand apas pedala de frana pt a reduce viteza se blocheaza rotile (nu in totalitate) si raman si stopurile aprinse. Pt deblocare lor trebuie sa trag masina pe dreapta si sa apas tare frana.M-am intors in service si mi-au zis ca s-ar putea sa fie etrieri pe motiv ca masina a stat.Am schimbat etrierii si nimic😭.M-am intors in service au zis ca nu au intalnit asa ceva si mi-au recomandat si schimbarea pompei de frana.Am schimbat-o.Degeaba😲.Daca ati auzi sau v-ati lovit de problema asta astept sfaturile voastre.Multumesc!
Skip ads

  • alexx1402

  • Mesaje scrise: 1,753
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2017 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Ce "tulumba" ți-a schimbat, ce e aia?
  • Marius_85

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2016

  • Mesaj Privat
imglb=https://www.clubopel.com/8080/uploads/2016-06/111256_byaydjbxh.jpg][/imglb]
Este piesa care este prinsa de pedala de frana , cea care actioneaza si pompa
  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,832
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Pompa servo probabil.

Eu as inlocui lichidul de frana, plus o verificare atenta a conductelor. Undeva se intampla un blocaj. Cand desfaci sa aerisesti, o sa iti dai seama unde e duda,
Daca nu e de la mizeria din conducte, ar putea fi de la pompa de ABS.
Skip ads

  • Marius_85

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2016

  • Mesaj Privat
Cand pun frana pedala nu revine de tot la pozitie..si raman rotile blocate inclusiv stopurile pe frana.Cand bag varful piciorului sub pedala si o ridic deblocheaza rotile.
  • tirnaveni

  • Mesaje scrise: 555
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2008 Z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2009

  • Mesaj Privat
arcul de la pedala sãrit sau nu mai este acolo .de aceia iți rãmân și stopurile aprinse
  • Marius_85

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2016

  • Mesaj Privat
La asta nu m-am uitat..verific si revin.Ms!
  • Phantom

  • Mesaje scrise: 198
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Cel mai bine schimba service-ul.
  • Marius_85

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2016

  • Mesaj Privat
Asa am facut.Ms pt sfat!Revin cu rezolvarea problemei, sper sa se rezolve unde am masina acum
  • dgidan

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2009 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2012

  • Mesaj Privat
Salut am si eu aceasi problemã , uneori masina rãmâne înfrânatã ... apãs de câteva ori pe pedala de frâna si se deblocheazã.
Când e blocatã ,pedala de frânã este foarte durã, dupa ce se deblocheazã , pedala revine la normal.
Cum sa rezolvat in cazul dumneavoastra?
  • cosmin001

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Arad
  • Masina: Zafira 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Am patit si eu la fel la zafira B 2009. Rotile raman infranate, jantele se incing, stopurile de frana raman aprinse. La actionarea pedalei din nou isi revin. Ati schimbat lichidul si s-a rezolvat? Arcul pedalei nu vine separat ci doar cu pedala si costa aprox. 940 lei.
  • dgidan

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2009 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2012

  • Mesaj Privat
Buna ziua ,revin cu rezolvarea ,in cazul meu roti blocate dupa o frânare mai brusca in care intra ABS-ul.
Am schimbat initial furtunele de la etrierii fata si parea ok dar in momentul in care am frânat pe iarba sa fac o proba a ramas iar blocata.
Asadar am decis sa schimb ABS-ul ( cu ESP incorporat de fabrica) , am luat unul SH cu tot cu ESP 30€ pe acelasi cod si l-am inlocuit.
Am schimbat tot lichidul de frânã(ATE pentru ESP) ,aerisit tot ok si am rezolvat cu ABS-ul , frâneaza mult mai bine acum masina si nu se mai blocheaza.
Dar nu am rezolvat total, senzorul de presiune de pe partea hidraulica a ABS-ului (care ajuta ESP-ul) este defect si având eroare nu se activeaza ESP-ul dar ma multumesc cu ABS-ul monentan.
PS. senzorul de presiune este capsulat pe partea hidraulica ca am vrut sa il schimb de pe ABS-ul vechi dar nu e sigur.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR