Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • AstraJ

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Aug 2016

  • Mesaj Privat
Buna seara!
Vreau sa-mi cumpar un Astra J 2012 cu motor 1.7 cdti, 131 cai si nu stiu daca merita sa fie echipata cu Ecoflex sau nu? As merge cu masina in jur de 10k km intr-un an. Am auzit ca la modelele Ecoflex bujiile costa mult mai decat cele standard si inca sunt unele elemente care daca se strica, inlocuirea lor are un cost foarte mare.
  • DARE

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2013

  • Mesaj Privat
cauta ...ce inseamna Ecoflex.... si o sa ai si raspunsuri! (am un eco de 4 luni) si nu ma plang de nimic , 10. 2012 fabricata,vand piese auto de prin 98. ...... dar difera de la masina , la masina .... asa ca nu ti pot da un raspuns
seria de sasiu... si aflam .tot 1.7 dar 110 cp . am !
  • stolniceanulucian

  • Mesaje scrise: 286
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2009 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2010

  • Mesaj Privat
AstraJ a scris:Buna seara!
Vreau sa-mi cumpar un Astra J 2012 cu motor 1.7 cdti, 131 cai si nu stiu daca merita sa fie echipata cu Ecoflex sau nu? As merge cu masina in jur de 10k km intr-un an. Am auzit ca la modelele Ecoflex bujiile costa mult mai decat cele standard si inca sunt unele elemente care daca se strica, inlocuirea lor are un cost foarte mare.


Versiunile EcoFlex au pompa de apa si de ulei diferita. Au si sistem start stop si recuperarea energiei in timpul franarii. Una peste alta destul de multe sisteme suplimentare care pot da batai de cap. Eu vad riscuri mai mari la o versiune EcoFlex decat la una fara desi consumul intr-adevar este mai bun.
  • marin70

  • Mesaje scrise: 527
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2002 y17dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Salutare. Am intrat in posesia uneia: Opel Astra J 1,7 CDTI Sport Tourer Ecoflex. An fabricatie 2014, 175000 km la bord. Deocamdata am parcurs doar vreo 700 km. Comparatie pot face cu vechea Astra G, care acum mi se pare superbanala. J-ul e in alta liga, clar! Deocamdata totul functioneaza normal, consumul e mic. Nu are carte tehnica, nu ma deranjeaza foarte mult aspectul. Inca ma gandesc daca o pastrez sau nu.
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,664
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
J-ul e in alta liga, clar! Mai grea, consum mai mare, mai multi senzori necesari pentru functionarea aceluiasi tip de motor si desigur mai mult plastic si led.

Vechea Astra G, superbanala... dar solida ca un tanc si fara de probleme, chiar si in zilele noastre. S-a fabricat ,,doar,, pâna in Decembrie 2009, asa de banala cum se zice ca masina asta a fost. Iar cine o are ,,îi da bice,, si-si vede de treaba.. fara sa mai treaca pe la service-uri cu ea.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR