Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • Schnupe

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2016

  • Mesaj Privat
Salut !

Detin o Insignia ST diesel 160 cp din 2011 .

Masina a fost cumpãratã din Belgia si a venit cu jante Dezent ( nu m-am uitat ce specificatii au ) pe care sant montate anvelope 215/50/17 .

Am mai primit un set de roti cu jante originale pe 20 care au marginile lovite , probabil fostul proprietar a lovit gropi sau borduri intr-o veselie.

Încã nu am tradus actele dar in certificatul original apar jante de 18 , mi se pare bizar ca belgianul avea de 17 si de 20 . Mai am un certificat de conformitate unde apar toate jantele posibile la Insignia .

Jantele originale pe 20 aratã superb , chiar asa cu marginile lovite .


Intrebarile mele sant :

Pentru jante de 17 dimensiunea corecta este 225/55/17 ? In acest caz anvelopele mele de 215/50/17 afecteaza cumva stabilitatea sau siguranta masinii ?

In afara de rolul estetic , care sant diferențele intre jantele de 17 si 18 sa zicem ? Sant diferente de comfort , acceleratie , consum ?

Incerc sa inteleg de ce exista atât de multe dimensiuni de jante la Insignia .

Multumesc !
Skip ads

  • baxt

  • Mesaje scrise: 133
  • Locatie: Arges
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Aug 2015

  • Mesaj Privat
Am trecut din primavara de pe 17' pe 18' si diferentele se simt un pic, in sensul ca automat, masina devine mai rigida, INSA nu se compara nici pe departe cu rigiditatea celor pe 19 sa nu mai zic de 20.
Am testat si pe 19 si pe 20 pana sa le achizitionez pe cele pe 18 si pot spune ca pt Romania nu merita, asta daca nu vrei sa faci compromis dpdv comfort de rulare.
Parerea mea umila e ca pt Ro, cea mai buna optiune sunt jantele pe 18. (originale sau after market - poti gasi jante frumusele pe dimensiunea asta).
La cele pe 17 aveam 245/55/17, rulau perfect, dar estetic lasau mult de dorit.
Tuturor cred ca ne plac cele pe 20, insa nu as putea merge cu ele, simteam ca merg cu fundul pe asfalt.
Mai intervine apoi pretul de achizitie al anvelopelor, diferenta intre 18-19 si 20 creste exponential, ajungand chiar sa se dubleze.
  • Schnupe

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2016

  • Mesaj Privat
Baxt , consumul a crescut semnificativ sau nu este o diferenta importanta ? Spui ca masina a devenit mai rigida , nu inteleg daca asta inseamna un confort mai scazut sau e ceva pozitiv .

Intreb pentru ca si eu ma gandeam sa incerc sa vand jantele pe 20 ( desi nu cred ca le vrea cineva asa ciobite cum sant ) si sa mai iau un set de jante pe 18 pentru vara si sa pastrez jantele de 17 pentru iarna .
  • FRANKIE82

  • Mesaje scrise: 298
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2015

  • Mesaj Privat
Cu cat ai jantele ,mai mari si mai late creste stabilitatea, rigiditatea si consumul...singura diferenta reala pe care o simti e la rigiditate si putin la curbe in viteza...la drum lung e ok dar in orasele noastre te doare sufletul la fiecare groapa...
Skip ads

  • Schnupe

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2016

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru raspuns Frankie , acum am inteles ! Cred ca cea mai buna combinatie estetic/util pentru mine ar fi jante pe 18 .
  • baxt

  • Mesaje scrise: 133
  • Locatie: Arges
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Aug 2015

  • Mesaj Privat
Exact, in oras e durere.Mie mi-au lasat o impresie negativa cele pe dimensiune 19 sau 20 dpdv confort.(nu o sa neg niciodata ca, in schimb, au un look al naibi de cool Smile )
Referitor la consum, trecerea de pe 17 pe 18 pt mine a fost insesizabila. Anvelope 225/45/18.
Sunt destule jante pe 20' la vanzare second hand pe net, majoritatea celor care le vand o fac pt ca nu se impaca cu rigiditatea crescuta si vor ceva mai mic.
Acum e optiunea fiecaruia ce compromis va face.
Cele pe 17 le tin si eu pt iarna.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
parerea mea;
fa-ti niste trasee pe care le vei parcurge cel mai des..
vezi care e starea drumurilor la ora actuala si in functie de ele ia-ti roti.
dar pentru romania, nu-ti lua dimensiuni peste 18 pentru ca o sa fii client fidel al vulcanizarilor care indreapta jante...

eu am jante de 16 pe masina mea (205/55/16) si pot zice ca sunt relativ comode.
de curiozitate am mers cu o masina identica (tot vectra c) dar cu roti pe15 (195/65/15) si am simtit diferenta.
la drumurile din galati cel putin, masina e mai moale, nu simti orice denivelare, etc...
cand m-am urcat in masina mea si am mers pe acelasi traseu simteam ca am anvelopele de tabla (simteam orice denivelare)...
eu vroiam sa trec la 17 pentru anvelopele de vara dar mi s-a taiat, raman la 16 si iarna si vara...

chiar si asa, eu am facut patrate un set de jante de otel (pe 16) pe care aveam montate anvelopele de iarna...
si am busit acum vreo 3 ani si jantele de vara (aliaj) dar am avut noroc si s-au indreptat fara sa se crape, acum le am pe masina si sunt ok.
  • lucio

  • Mesaje scrise: 783
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Signum 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Eu am combinația 17'' ( 225/55 R17) pe sezonul de iarna respectiv 19'' (245/40 R19) vara.

La consum nu am sesizat diferențe între cele douã tipodimensiuni, însã când vine vorba de confort, nu se pot compara. Mașina are în dotare trenul de rulare Flex Ride, eu personal merg destul de des pe modul „tour'' cu jantele pe 19'' și pot spune cã își face treaba foarte bine, însã tot nu ajungi la confortul oferit de jantele pe 17''. Într-adevãr, stabilitatea și rigiditatea care ți-o oferã jantele pe 19'' sunt superioare, însã existã mult prea puține situații în care ai nevoie cu adevarat de așa ceva.

Din pãcate, în Romania, nu avem strãzi și șosele sa ne bucuram pe deplin de opțiunile care le oferã acest pachet.

Skip ads

  • Schnupe

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2016

  • Mesaj Privat
Am inteles , pe mine ma intereseaza sa fie foarte confortabilã asa ca voi ramane pe 17 .

Dimensiunea anvelopei 215/50/17 nu este mica ? Trebuia sa fie de 55 ?
  • baxt

  • Mesaje scrise: 133
  • Locatie: Arges
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Aug 2015

  • Mesaj Privat
Cam mica, depinde ce ai trecut si in carte. In orice caz, e decenta totusi, se putea si mai mica. Smile
  • Schnupe

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2016

  • Mesaj Privat
Mai am o intrebare referitor la specificatiile jantelor . Pentru Insignia am inteles ca trebuie sa caut jante cu PCD 120 , ET intre 41 si 35 ( daca ET este 30 ies prea in exterior ? ) dar nu m-am lamurit ce-i cu J-ul ala .

Am gasit unele pe 17 frumoase dar unele sant cu 8/17 altele cu 7,5/17 sau cu 7/17 . Se potrivesc toate ? Daca iau anvelope 225/55/17 merg montate pe toate tipurile de jante indiferent de " J " ?
  • baxt

  • Mesaje scrise: 133
  • Locatie: Arges
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Aug 2015

  • Mesaj Privat
J-ul nu ar trebui sa te incurce, ala e profilul jantei si e prezent pt cam toate auto. Tu uita-te la PCD sa fie 5x120 obligatoriu si ET-ul sa nu fie cu mult mai mic fata de specificatii.
Skip ads

  • Schnupe

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2016

  • Mesaj Privat
Am inteles , multumesc !

Din ce am citit pe aici pe forum am inteles ca pot sa iau cu ET maxim 35 , altfel ies prea in exterior . Un ET 30 ar merge ? In specificatii cam pe la toate tipurile de jante la insignia este parca ET 41 .
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
J-ul este latimea jantei.
cu cat iei anvelopa mai lata cu atat trebuie sa iei si jante cu j mai mare.
in semnatura mea gasesti un link.
in acel topic gasesti un link catre un google excel care contine
- foaia Tyre - diverse informatii legate de dimensiunile anvelopelor puse pe diverse opel-uri (informatiile sunt luate de unde le-am gasit si eu)
- foaia Rim - cum sa alegi latimea jantelor (j-ul) in functie de dimensiunea anvelopei pe care o vei monta pe janta.
  • Schnupe

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2016

  • Mesaj Privat
Excelent tabelul jgyprime !

Multumesc mult !
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR