Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • biker

  • Mesaje scrise: 173
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Salut , am pus testerul pe masina si am primit 5 erori : P1650 Service Vehicle Soon LightVoltage Low , P1550 Electronit Throttle Control Engine Stop , P1555 Throttle Position Senzor (TPS) Load SIgnal not Plausible with Engine Load , P1525 Limp Home Position Error si P0170 Rich Exhaust , ma poate ajuta cineva cu cate ceva mai concret ? Ce nu mai functioneaza cum trebuie Sad . Specific ca este vb de opel vectra , tip motor z18xe





Skip ads

  • Bogeyman

  • Mesaje scrise: 235
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Ascona 1985
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Ai probleme cu masina? Din cate stiu eu, daca zice Not present, inseamna ca testerul nu poate "comunica, vorbi" cu respectivele elemente. Si mie imi zicea Not present la climatronic si radio CD si ambele functioneaza perfect. Softul de pe tester nu e compatibil cu cel al masinii.
  • biker

  • Mesaje scrise: 173
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
nu mai sunt prezente , au fost in trecut , pot aparea ! ma intereseaza sa stiu cam ce inseamna fiecare in parte
  • Ingineru

  • Mesaje scrise: 1,086
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2004

  • Mesaj Privat
P1555 iti spune ca pozitia clapetei de acceleratie nu corespunde cu ceea ce primeste (ca aer vorbind) motorul (adica debitmetrul simte o cantitate de aer, alta decat ar trebui sa intre in galerie dupa cum e deschisa clapeta). P1525 este eroare datorata motorasului de la clapeta de acceleratie iar P0170 semnaleaza ca amestecul e prea bogat. Probleme posibile:
1. Aer fals
2. Dimpotriva, lipsa de aer (apropos, cand ai schimbat ultima oara filtrul de aer? ai cumva filtru sport?)
3. Senzor clapeta de acceleratie bulit
4. Debitmetru bulit
5. Mai e un senzor, "intake manifold air control solenoid" in galeria de admisie-posibil asta bulit
Si nu in ultimul rand, un posibil malfunction software general-zici ca au disparut acum nu?-care uneori se rezolva cu o "resetare" ai parametrilor ECU.
Skip ads

  • biker

  • Mesaje scrise: 173
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
dap , ms mult pt info ! asa apar dupa cum vezi si tu in pozele de mai sus , vad ca astazi nu am mai avut probleme cu ea , ele au ramsa stocate in computer , filtrul de aer nu cred ca are 1000 de km , am schimbat distributia si cel de acolo mi-a aratat o chestie , eu am 2 axe cu came si ele au niste semne acolo , care trebuiesc sa se intalneasca , la mine nu se mai intalneau , a fost pusa distributia aiurea pe ea cu diferenta de un dinte , mecanicul care mi-a schimbat-o a spus ca nu mai recunoaste nush ce val de 0 , nush daca abera sau nu , eu nu ma pricep , tocmai de aceea am apelat la voi ! ms mult inca odata pt informatii ! ramana dator cu o bere fara alcool daca treci joi pe la polivalenta
  • Cristi_C

  • Mesaje scrise: 741
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2003 z18xe + z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Salut, nu am vazut mai devreme topicul tau, nu prea frecventez sectiune VECTRA, topicul asta trebuia pus la Probleme tehnice, unde am si eu unul asemanator.

Si eu am z18xe si de asemenea am si eu aceleasi erori.
Toate sunt combinatie de sonda lamda + clapeta. Am curatat clapeta, s-ai dus erorile de throttle, au ramas alea de sonda lamda.

Incearca si tu sa cureti clapeta si apoi mai vorbim, poate ne ajutam reciproc.
  • adidi

  • Mesaje scrise: 123
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Oct 2007

  • Mesaj Privat
salut. poate sa-mi spuna cineva ce inseamna mai exact codul acesta:P1555 Electronic Variable Orifice Output. va multumesc foarte mult
  • adidi

  • Mesaje scrise: 123
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Oct 2007

  • Mesaj Privat
nu poate nimeni sa imi spuna si mie cam despre ce este vorba?
  • vectra_b

  • Mesaje scrise: 140
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Vectra 2001 1.8 16 V
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Salut colegii..aceeasi problema o am si eu de 1 an cu sonda lamba..am tot bagat'o pe tester dar nu imi spun nimic concret..care din ea...Rog si eu un coleg care a mai schimbat..sa imi spuna cam care dintre ele se strica de obicei..( Motor Z18XE opel vectra b 2001 )
  • cristigrigoras

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2007

  • Mesaj Privat
cel mai des pica sonda de pe catalizator.
mie mi-a cazut de 2 ori in 7 ani
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR