Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric
  • hmalex87

  • Mesaje scrise: 364
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Meriva 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Salutare, postez si eu o problema care m-a pus putin pe ganduri, masina opel meriva z17dth. Acu o saptamana am plecat linistit cu familia in concediu, pe drum mai precis in Constanta am observat ca mi s-a ars un bec. N-am dat importanta si am zis ca il schimb acasa. Azi am dat comanda de 2 becuri h7 de la osram, ceva la 34 de lei bucata, nu m-am aruncat nici la cele mai scumpe nici cele mai ieftine Very Happy , Becurile vor ajunge maine, intre timp neavand ocupatie m-am gandit sa desfac bateria si sa scot becul de pe partea stanga ca sa imi fie mai usor sa montez noul bec. Ajungand la bec, stupoare soclul pe jumate topit iar firele maro topite cam 2 cm de la soclu, se vede sarma. Shocked . Acu ce naiba sa fac Question , nu prea imi da mana sa cumpar un far cu totul, credeti ca se poate repara cumva vechiul soclu( soclul e mult spus mai degraba conectori). De ce s-a prajit becul se vede ca e topit la baza, pe el scrie 12v55w, pare un bec simplu. Atasez niste poze poate ma ajutati si pe mine cu o idee .Am verificat si becul pe dreapta acolo era montat un bec clasic de la phillips care arata perfect.
Skip ads

  • dan cristi

  • Mesaje scrise: 436
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2014

  • Mesaj Privat
Se pare ca a fost contact imperfect intre soclu si bec.Poti schimba doar soclul,cureti f bine cu spray de contacte si ai rezolvat problema.
  • big_electro61

  • Mesaje scrise: 4,493
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
SÓCLU s. n. 1. partea de jos a unei clãdiri, a unui grilaj etc. 2. suport, postament care susþine o coloanã, o statuie etc. ♢ soclu continental = zonã a uscatului afundatã cu pantã linã sub apele mãrii pânã la adâncimea de circa 200 m. 3. partea metalicã a unui bec electric, care se fixeazã în dulie. (< fr. socle)
(Marele dicþionar de neologisme) ...! Analizeaza ca nu poate fi contact imperfect intre SOCLU(partea de fixare a becului) si bec... Vorbind de speta noastra,este vorba de inlocuirea unei cuple conector cu tot cu papucii electrici(acestia sunt oxidati si mai ales decaliti,nu vor asigura un contact ferm...) si a becului...
  • dan cristi

  • Mesaje scrise: 436
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2014

  • Mesaj Privat
Cauta si tu pe google "soclu bec far" si o sa vezi ce cladiri iti da..Ideea e sa ajutam omul cu un sfat,nu sa citam din dex..La toate magazinele de piese auto o sa gasesti acel "conector" cum ii spui tu,drept soclu!O zi buna!
Skip ads

  • hmalex87

  • Mesaje scrise: 364
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Meriva 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Multumesc, pentru corectari, am gasit acel conector la fabulosul pret de 3 lei, am luat doua mai ales ca erau si ceramici par un pic cam maricei, acu sper doar sa mai pot inchide si capcul de la bec din spate, pana una alta trebuie sa dau farul jos, doua suruburi le-am bunghit, da mai am unul ascuns si tare cred ca trebuie sa dau bara jos,
  • big_electro61

  • Mesaje scrise: 4,493
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
dan cristi a scris:Cauta si tu pe google "soclu bec far" si o sa vezi ce cladiri iti da..Ideea e sa ajutam omul cu un sfat,nu sa citam din dex..La toate magazinele de piese auto o sa gasesti acel "conector" cum ii spui tu,drept soclu!O zi buna!
Google face traduceri conform bazei informationale,de multe ori deficitare,dar pe un forum tehnic romanesc,cred ca e recomandat a se vorbi cit se poate de corect. Adevarat ca sunt in comert si becuri fara soclu(w5w,etc) care au doar terminale si balon de sticla,acestea necesitind soclu in care se fixeaza becul...,dar becul care are parte metalica de fixare(soclu) si papuci de conectare,necesita pentru alimentare cu curent o cupla conector,cu papucii corespunzatori,conform spetei in discutie... vezi poza de mai sus!
  • hmalex87

  • Mesaje scrise: 364
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Meriva 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Prieteni, va rog ce naiba mai conteaza, presupun ca s-a inteles la ce ma refer, nu mai zic ca am pus si poze, umpleti topicul degeaba. Am dat bara jos, am dat farul jos, am fost la un nene electronist mi-a prins meserias acea mufa , cu ocazia asta am curatat si farul pe interior se afumase putin , eu crezusem initial ca e matuit. rog un moderator sa inchida postul mi-am rezolvat problema. Smile
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR