Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric
  • george_slz

  • Mesaje scrise: 547
  • Locatie: Buftea
  • Masina: Astra 2007 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2006

  • Mesaj Privat
La Astra H cu clima si senzor de puritate instalat din fabrica!

Am avut curiozitatea sa verific ce mai face batranul senzor de puritate al aerului. E bine! Nu mai face nimic, sta degeaba si imi da impresia ca ar face si el ceva.
La mine instalarea era usor dubioasa, fara acces la clips, am injurat inginerii de la Opel tot timpul cat m-am luptat sa il dau jos. La reinstalare, cred eu, l-am pus eu asa cum trebuia sa fie instalat, cu partea de clipsare la vedere si cu senzorul in directie opusa curentului de aer.
L-am curatat cu spray de curatare MAF(ala special de la CRC). Din pacate spray-ul asta a dizolvat usor plasticul din care era facut senzorul. Se imprimau amprentele digitale in plastic dupa contactul cu lichidul. In fine partea utila din senzor nu a fost afectata, dar nici nu mai dadea vreun semn de viata nici inainte si nici dupa curatare. Am incercat cu noxe de la flacara de bricheta sau cu gaz de la bricheta. NIMIC!
Tinand cont ca era murdar de praf, pt ca e pus inaintea admisiei in aeroterma, senzorul asta nu are viata nici lunga si nici scurta, pt ca praful si umezeala, inevitabil ii vin de hac. Plus ca nu e un martor in bord care sa arate functionarea lui. Daca ar fi fost, ar fi devenit o "problema" des intalnita. A fost un motiv de a da mai multi bani pe ceva care nu merita. Eu unul nu am stiut niciodata daca a functionat vreodata. Tot ce stiu e ca am mers cu clima si vara si iarna ani de zile, ca mirosurile de noxe l-am luat din plin pana cand m-am saturat si am folosit butonul de recirculare.
Tot azi am descoperit ca daca dau clima pe temperatura joasa, 18 grC, se inchide clapeta de recirculare(se recircula aerul) si nu o deschide neam, chiar daca apas butonul de reciculare, ceea ce e de kkat, pt ca martorul de pe buton devine martorul lui Iehova nu al pozitiei clapetei.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR