Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel - Classics
  3. Opel Kadett
  • adi_mot

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1988
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Salut,

Am un kadett E din 88, motorina, in 4 usi. Bordul e din acela simplu fara turometru, si as vrea sa-i pun unu. Un prietem mi-a zis ca turometru pentru benzina, isi ia impulsurile din bobina de inductie, iar turometru pentru diesel isi ia impulsurile din alternator. Cum e corect?? A mai facut cineva asa ceva?? Si cum??
Si inca o intrebare: se potrivesc fetele de usi de cielo (si ma refer la tapiserie, cu maner, manivela) la cadett?? Sau unde gaesesc fete de usi ca aia de la dezmembrari nu prea au.

Merci.
Skip ads

  • adi_mot

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1988
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2006

  • Mesaj Privat
merge pus un bord cu turometru (bord de kadett), pe un alt kadett dar diesel si care nu a avut turometru?
  • adi_mot

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1988
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2006

  • Mesaj Privat
chiar nimeni nu stie?
  • daniel_kadett

  • Mesaje scrise: 196
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1986 1.6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2006

  • Mesaj Privat
si eu am aceeasi intrebare :
a montat cineva (vreodata Smile un turometru pe kadett diesel? eu am modelul cu bord fara turometru si as vrea sa imi montez un turometru si nu stiu de care se poate monta si mai ales unde se prinde senzorul? e ok unul universal din magazin? am gasit la cineva pi site de vanzare unul de pe kadett dar de benzina?

multumesc anticipat
Skip ads

  • blackmanmoto

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: Braila
  • Masina: Corsa 1994 c16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Da merge bord de benzina pe diesel,iar legatura se face pe alternator.
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
da,eu am monntat pe 1,7/86.iti treb.alt.de ASTRA VECTRA TD,si turometrul pereche pus in bord de KDT benz.Sau mai ieftin -fir din alt.normal,si iti va arata orientativ,daca sta relant la 900,vei avea 5000 la 120.Dar e de efect oricum.
  • dualram

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2009

  • Mesaj Privat
adi_mot a scris:Salut,

Am un kadett E din 88, motorina, in 4 usi. Bordul e din acela simplu fara turometru, si as vrea sa-i pun unu. Un prietem mi-a zis ca turometru pentru benzina, isi ia impulsurile din bobina de inductie, iar turometru pentru diesel isi ia impulsurile din alternator. Cum e corect? A mai facut cineva asa ceva? Si cum?
Si inca o intrebare: se potrivesc fetele de usi de cielo (si ma refer la tapiserie, cu maner, manivela) la cadett? Sau unde gaesesc fete de usi ca aia de la dezmembrari nu prea au.

Merci.
in mare parte este adevarat....... de subliniat este k turometrele difera prin constructia lor, tu dak ai motor diesel, obligat trebuie sa cauti ceas turometru de diesel, de asemenea alternator de diesel, de preferat,sa le iei pe ambele de pe aceeasi masina sa vezi proba, eventual, legaturile...................... fetele de usi de le cielo le kadett, merg perfect, la urma urmei este aceeasi masina, dak vrei am eu kit complet de macarale electrice de cielo cu tot cu butoane si fete de usi, toate 5 mil.... 0726555679
  • dualram

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2009

  • Mesaj Privat
blackmanmoto a scris:Da merge bord de benzina pe diesel,iar legatura se face pe alternator.
niciodata nu o sa mearga bord de benz. pe diesel sau viceversa si sa mai si indice corect [turometrul]
Skip ads

  1. Home
  2. Opel - Classics
  3. Opel Kadett

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR