Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • ionyOby

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2010 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2016

  • Mesaj Privat
Salutare
Sunt noi atat pe site cat si ca sofer + proprietar de masina
Am cumparat aceasta masina 1.4 benzina la sfarsitul lu decembrie cand era frig si nu aveam probleme...doar foarte rar nu intra din prima in viteza a 2.a
De cand a dat caldura...dupa vreo 5-10 km parcursi NU mai intra in nici o viteza...
Am schimbat placa si discul de ambreiaj, dar aceleasi probleme le am Sad
Cu alte cuvinte cand se incalzeste motorul ceva se dilata si nu imi mai permite sa bag in viteze
E de la cutie vreun sincron ?
Timoneria are vreo treaba ?
Are cineva idee, s.a mai lovit cineva de chestia asta ? Multumesc
Skip ads

  • deleted-109714

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2016

  • Mesaj Privat
Incearca sa schimbi fara sa calci ambreiajul, este un punct cam pe la 2200 de ture unde intra fara sa calci ambreiajul.(Sa zicem ca ai 2200 de ture in a 3-a si ii dai a 4-a si o sa iti intre chiar foarte usor)
Daca tot nu intra e de la timonerie, daca intra e de la ambreiaj, chiar daca l-ai schimbat.
Oricum avand in vedere ca nu se modifica distanta intre cutie si schimbator nu cred ca e de la timonerie.Ai schimbat si rulmentul de presiune sau doar placa si discul?.
Esti sigur ca s-au schimbat, ma refer ca doar daca ai stat langa masina poti fi sigur, eu sunt patit de aia zic.
In afara de asta, faza cu sincroanele s-ar manifesta doar pe 1-2, 3-4, 5 sau spate separat si nu toate odata e prea de tot.
Calca ambreiajul usor cu ea scoasa din viteza,treptat pana ajungi cu cursa pedalei la capat, si vezi daca se aude vreun zgomot sau simti vreo bataie in pedala (asta ar fi semn ca e volanta dusa si joaca pe ax).
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Verifica lichidul de la ambreiaj.
Am o oarecare impresie ca nu e aerisita corect instalatia...
  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
oache81 a scris:Calca ambreiajul usor cu ea scoasa din viteza,treptat pana ajungi cu cursa pedalei la capat, si vezi daca se aude vreun zgomot sau simti vreo bataie in pedala (asta ar fi semn ca e volanta dusa si joaca pe ax).


Colegul @ionyOby are 1.4 benzina aspirat care are volanta simpla prinsa pe arborele cotit in 6 suruburi... nu vad cum ar putea juca pe ax, si pe ce ax?
Asa cum spune @jgyprime, verifica intai daca nu ai aer pe instalatie...
Skip ads

  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Poate fi si rulmentul de presiune, dar imi inchipui ca a fost schimbat odata cu ambreiajul...
  • ionyOby

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2010 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2016

  • Mesaj Privat
Multumesc pt raspunsuri
@oache81
Inca nu am incercat sa schimb fara sa calc ambreiajul
Am schimbat doar placa si discu(fara rulment)
Varu meu e mecanic si el a schimbat(sper) iar de rulment mi.a zis ca nu e nevoie...ca e ok
Ambreiajul are o cursa de 25% moarta (cand nu e in viteza) si se misca si putin stanga dreapta...
@jgyprime
Are lichid
A fost si aerisit
  • ionyOby

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2010 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2016

  • Mesaj Privat
Un mecanic (cel care am dus.o la tester, doar pe electric) mi.a garantat ca o face schimband placa discu(chiar daca au fost schimbate) + rulmentul si imi da garantie 1 an
Iar daca nu e de la asta, pe mine nu ma intereseaza , o face el mocca (asa mi.a zis el)
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR