Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  • alinsul

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2008

  • Mesaj Privat
stie cineva daca se poate lipi bordu si volanu acolo unde sint sarite airbergurile Sad Sad
Skip ads

  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Se poate, costurile carpirii efective is reduse dar costurile ulterioare sunt ceva mai piperate... Intreaba bisnitarul local.
PS: "airbag"
  • SorinXP

  • Mesaje scrise: 595
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Nu ai cum sa repari bordul incat sa nu se vada.
  • vova

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Am o cortina de vinzare daca te intereseaza. 072361316 pt detalii
BOA a scris:Deci.....
acum 3-4 saptamini am cupmarat o Corsa 3 usi,2002....din pacate am luat "tzapa" la faza cu airbag-urile.
Indicatorul de airbag este legat impreuna cu cel de baterie si astfel ,la prima vedere , totul pare cit de cit sub control.Din pacate la o diagnoza facuta profi s-a dovedit ca nu se putea comunica de nici un fel cu ECU-ul de airbag si nici nu cel de afisaj.Doar cu ECU-ul de motor si ABS.
Aparent masina a fost lovita (probabil nu super-violent) pe partea dreapta,reparat foarte bine ca tablarie si ce-a ai fost nevoie,dar partea de airbag-uri nu.
Am vazut ca exista firme (persoane) specializate sa-ti cosmetizeze interiorul dupa ce airbagurile au sarit.Probabil asa s-a intimplat si cu a mea.
Cred ca incercind sa mascheze eroarea de airbag si modificind schema electronica/electrica a masinii e posibil ca acum cele 2 ECU-uri sa nu mai poat comunica cu aparatul de diagnoza.....sau poate doar au fost intrerupte legaturile pe reteaua CAN ca la diagnoza sa nu afli prea usor adevarata istorie a masinii...cine stie....
Acum am scris aceasta scurat poveste ca sa aflu niste pareri cam in ce directie sa merg,pentru ca exista mai multe posibilitati:
- ECU airbag + cel de bord sa fie defecte in urma unor scurtcircuite maestru facute....
- sa fie doar legaturile dintre ECU-uri si aparatul de diagnoza sa fie doar intrerupte;
- in final ,dupa ce as reusi sa comunica cu aceste 2 ECU-uri as putea afla ce airbag-uri/centuri au pocnit si ce mai trebuie inlocuit in sistem.

Astept niste pareri si niste adrese/nr de telefon de oameni care se pricep in rezolvarea unor astfel de situatii.
Merci anticipat si o zi buna!

Skip ads

  • ANSWERS

  • Mesaje scrise: 70
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Dec 2004

  • Mesaj Privat
ecu airbag se poate repara fara probleme ......... sistemul se poate face functional cu sau fara airbaguri montate ...... acestea se pot simula si pot fi montate ulterior
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Ultimul post era din aprilie 2007. Cred ca a reusit sa o repare sau s-a obisnuit cu ea asa cum era daca nu cumva a vandut-o.
  • valyc76

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Ai rezolvat-o altfel sau prin inlocuirea calculatorului ?
Am si eu aceeasi eroare si vreau sa scap de ea.
  • ionutz84

  • Mesaje scrise: 201
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2010

  • Mesaj Privat
salut,am un corsa din 2001 motor 1000 cmc si am martorul de airbag aprins p bord,tin sa precizez ca am 2 airbaguri.Martorul se mai si stinge in mers,am fost la un tester si mi-a zis ca trebuie sa schimb calculatorul de airbag.(nu putea intra deloc pe airbag cu testerul) ce parere aveti si ce solutii as putea avea sa sting acel martor pentru ca trebuie sa fac si RAR (este neinmatriculata ).sper sa ma puteti ajuta.
Skip ads

  • victor_gl

  • Mesaje scrise: 1,039
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2005 z 1,7 dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Pai 2001 sau 2002 . Nici tu nu stii Very Happy
Nu mai deschide topicuri degeaba .
Citeste ce ti s-a dat in celalalt topic si asteapta ca aici nu-i cheat Citeste Regulamentul!
  • VEROLIUB

  • Mesaje scrise: 68
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Vectra 1997 x16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2009

  • Mesaj Privat
cand mergi RAR scoate becul:D si la mine a fost la fel ,am verificat daca merg si cica merg, dar n-as vrea sa ma convig in realitate
  • ionutz84

  • Mesaje scrise: 201
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2010

  • Mesaj Privat
VEROLIUB a scris:cand mergi RAR scoate becul:D si la mine a fost la fel ,am verificat daca merg si cica merg, dar n-as vrea sa ma convig in realitate

Spunemi te rog,pot scoate eu becul sau trebuie sa merg la un electrician ? Ms mult pentru sfat Very Happy .m-ai scapat de ceva cheltuiala
  • VEROLIUB

  • Mesaje scrise: 68
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Vectra 1997 x16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2009

  • Mesaj Privat
pai eu am vectra b, a trebuit sa scot grilele de aerisire ca sa extrag consola cu ceasuri care era prinsa in cateva suruburi si sa scot beculetzul aferent, in principiu nu a fost greu cu rabdare si grija pentru plastice am reusit...la rar nu o pune nimeni pe test, se verifica partea mecanica, gaze, farne, lumini exterioare si gata+identificare serii cateva poze si km atat
Skip ads

  • szilid

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2002 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2006

  • Mesaj Privat
In momentul in care este aprins becul de la airbag, sistemul nu functioneaza!
Mergi si faci o diagnoza competenta, dupa care revii si ne spui ce cod ai.
  • ionutz84

  • Mesaje scrise: 201
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2010

  • Mesaj Privat
VEROLIUB a scris:pai eu am vectra b, a trebuit sa scot grilele de aerisire ca sa extrag consola cu ceasuri care era prinsa in cateva suruburi si sa scot beculetzul aferent, in principiu nu a fost greu cu rabdare si grija pentru plastice am reusit...la rar nu o pune nimeni pe test, se verifica partea mecanica, gaze, farne, lumini exterioare si gata+identificare serii cateva poze si km atat

Am inteles...ms mult pentru raspuns.O sa revin cu ceva detalii dupa RAR
  • ionutz84

  • Mesaje scrise: 201
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2010

  • Mesaj Privat
szilid a scris:In momentul in care este aprins becul de la airbag, sistemul nu functioneaza!
Mergi si faci o diagnoza competenta, dupa care revii si ne spui ce cod ai.

Pai am fost la un tester cu masina dar mi-au verificat decat calc la airbag si mi-au spus ca trebuie schimbat k nu poate sa intre pe el...(nu-l citea testerul)dar altceva nu a mai verificat(mufe, etc )o sa mai caut un alt tester sa vad ce-mi zice.Ms pentru sfat
  • ionutz84

  • Mesaje scrise: 201
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2010

  • Mesaj Privat
am revenit cu amanunte despre martorul de la airbag,cu 2 zile inainte sa ma duc la RAR am trecut liniile de tren de la baicului(pt cei care cunosc zona)si dupa 5 min. sa stins martoru dupa bord.de atunci nu sa mai aprins.am fost la RAR am trecut fara nici o problema Very Happy .momentan nu am mai ajuns la un service)cred ca este vb de un contact imperfect) dar o sa am duc dupa ce termin cu inmatriculatul masinii.multumesc tutror pt sfaturi.
  • Khrysty@n

  • Mesaje scrise: 110
  • Locatie: Arad
  • Masina: Corsa 2003 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Vezi ca s-ar putea sa nu iti faca contact la mufa de la unul dintre air-bag-uri.

Acolo chiar langa ele.
  • deleted-29701

  • Mesaje scrise: 133
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2009

  • Mesaj Privat
verifica mufele de sub scaun. am patit-o si eu.
  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
UP
  • stanciu_cristian22

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 2001 z10xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Salut.In urma unui accident airbegul de la scaunul din dreapta sa deschis si bineanteles sa aprins beculetul de la bord .Intrebarea mea este cum pot face sa-mi dispara beculetul acela de la bord?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR