Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Ajung acasa, fac calculele pentru telescoape fata-spate cu tot tacamul, ma uit la gumele din fata roase din cauza dereglarii rotilor de cand am schimbat bucsile (am zis ca nu o mai verific ca oricum trebuie sa schimb telescoapele si sa nu platesc de doua ori acceeasi manopera), dau o tura pe langa admirand praful si zgarieturile made in romania si surpriza.
Ce sa vad? rotile spate stau stramb spre interior, e normal sa aiba unghiul asta de cadere sau chiar e ceva dubas la mijloc? Ma uit pe forum nimic, tot ce am gasit cat de cat de rasfoit a fost un topic pe sectiunea vectra, dar vectra are 20 de bucsi pe spate si alte celea, ceea ce la astra h nu se aplica.
Asa ca ce ar putea fi? Punte stramba (ma cam indoiesc), rulmenti, bucsi, ax rulmenti? Tin sa precizez ca pe la 40-50 de km/h se aud rotile din spate dar poate ca doar zgomotul gumelor de iarna si caroseria combi. Din cate vad roata dreapta e cu mult mai inclinata decat cea din stanga. Se vede chiar foarte bine uzura cauciucurilor spre interior (mai ales roata dreapta)


PS: daca am postat gresit rog a fi mutat la locul potrivit
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Nu se prea intelege mare lucru din poza, pune si tu una mai panoramica
Daca rotile arata aiurea, fie sunt bucsile de la punte zob, fie e puntea stramba.
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat




  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
trebuie verificat si daca exista ceva jocuri la rotile din spate si eventual poti sa mergi la unii din cei care fac unghiurile la roti si aia iti spun exact daca este ok sau nu pentru ca au valorile cat trebuie sa fie la fiecare roata unghiul de cadere...
Skip ads

  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Am sunat ieri la mecanic si la fel mi-a zis si el, verificare de unghi in primul rand, dar o mai prelungesc putin pana schimb telescoapele (fata spate cu tot tacamul) in 2-3 saptamani sa nu fac 2 verificari de unghi.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
la astra H nu ai ce unghiuri sa ii faci pe spate.
Te duci la mecanic sa iti verifice bucsele de la punte, si daca nu e stramba "osia".
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Aici se vad avantajele suspensiei independente...
Am un amic care a tot incercat sa indrepte o punte spate pana s-a lasat a mana lui si a luat alta sh...
Tot pe astra h...
In urma unui accident pe spate a ramas si cu dauna asta, asiguratorul nu a vrut sa-i schimbe si "osia"...
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Nu stiu, probabil nu e stramba si doar mi se pare mie de la beton...
  • aaresis

  • Mesaje scrise: 240
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 1.9DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Salut..Ce ai aflat? Este normala poziția lor, sau ai avut ceva de reparat?
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Este o mica deviatie, cica este normal dupa o anumita varsta, dar atata timp cat nu se roade anvelopa diferit nu am de ce sa imi fac probleme.
unghi de cadere a rotilor stg 1.19 dreapta 1.16; convergenta individuala stanga -0.06, dreapta +0.08
  • george_slz

  • Mesaje scrise: 547
  • Locatie: Buftea
  • Masina: Astra 2007 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Eu am avut ceva probleme cu puntea spate, la masina din semnatura. Cand au facut astia masinile, de noi, scartaiau bucsile spate. Pt ca scartaiau ca o caruta, m-am dus in service-urile din Bucuresti si am incercat rezolvarea. Tampitii ridicau masina pe elevator si sprijineau partea stanga-dreapta, in functie de cum lucrau, pe o carja telescopica de o folosesc ei la diverse treburi si scoteau surubul de la bucse, ca sa bage vestitele saibe de plastic. Ei bine pt asta desfaceau si cele 3 suruburi/parte= 6 cu care puntea era legata de masina. Tampii se foloseau ca sa reinstaleze puntea la loc, de urmele din mizerie facute de capetele suruburilor. Uneori le iesea, iar uneori nu. La mine operatiunea cu schimbatul de saibe a fost facut de 2 ori la cererea mea, iar a doua oara, boii nu au mai nimerit corect pozitionarea. Rezultatul masina nu mai mergea drept, decat cu volanu stramb, ca sa ma exprim, mai plastic. Ei bine m-am dus peste ei si ....vroiau sa faca geometrie, dar unul mai destept de era la receptie, i-a oprit la timp si s-a oferit sa desfaca suruburile pe o parte unde identificase-ra o usoara deplasare a puntii si sa traga de ea spre botul masinii. Ei bine aici am vazut un lucru interesant: Ca sa rezolve probleme aparute in urma accidentelor, opelica a lasat gaurile prin care trec suruburile care prind puntea, mai mari, adica se poate da mai in fata- spate, stanga-dreapta. Ce descri tu cu puntea deplasata, poate fi rezultatul unor suruburi insuficient stranse dupa montarea saibelor sau chiar slabirea lor datorata uzurii. Merita verificat. Eu am preferat sa centrez suruburile pe gaurile alea largi, ca altfel nu ii dadeam de cap cu muncitorii din service-uri opel cu vitrina.
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Nu stiu daca au fost sau nu vinovate bucsile dar stiu ca trebuiau schimbate asa ca au fost schimbate cu bucsi originale gm. Ce-i drept nici nu m-am uitat sa vad daca stau strambe sau nu intrucat caucuucurile se uzeaza in mod egal.
Ps: la ultimul reglaj de directie unghiul de convergenta (parca) era diferit cu un grad intre partea stanga-dreapta
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR