Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C
  • radualex90

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2016 1.6CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Salut, de cand am cumparat masina am observat ca motorul se aude ca un diesel atunci cand se incalzeste si tot citind pe forum am presupus ca vinovata este distributia dar astazi am vrut sa schimb garnitura de la capacul pt. supape si am zis sa verific si lantul. Am tras de lant destul de tare si nu am putut sa il ridic mai mult de 0.5 - 1 cm, ceea ce pare destul de normal si ma gandesc sa nu fie alta cauza zgomotului ca de diesel. Mentionez ca uleiul a fost schimbat acum 5000 km si am folosit Mobil 1 5w-40.
Motor Z 10 XE, an: 2001, 147000 km.

Voi ce credeti ca ar putea fi ? Rolling Eyes

Video: http://www.youtube.com/watc...;feature=youtu.be
  • adrianexim

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 1997 X12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Aug 2014

  • Mesaj Privat
Cred ca s-au scris zeci de topicuri pe tema asta....

"Pt bataia de motor la cald din cauza distributiei la Corsa c benzina pe lant folositi KITURILE de distributie (originale GM )complete codurile GM 93191272 sau 93191271 NUMAI IN ACESTEA sant intinzatoarele hidraulice DE LANT modificate de GM dupa ce s-a constatat o subdimensionare de proiectare la primele serii de intinzatoare. Distributia pe lant se schimba la 120k km, tot atunci este bine de verificat si curatenia (impecabila) a sitei sorbului de ulei si a baii de ulei."

Iti recomand sa cureti si sorbul din baia de ulei, sa pui un filtrului de ulei Knecht Mahle, cel cu supapa, sa pui alt ulei, gen Motul, Aral..sper ca nu ai Mobile S, ala la 80 de ron 4L ,care difera de Mobile1 ...

Daca te zgarcesti si pui kit Febi sau altceva o sa dai banii degeaba..... intinzatorul e hidraulic, nu cred ca iti poti da seama 100% ca ai probleme la distributie tragand de lant....ar merita verificati si tachetii, dar nu cred ca acolo e problema...
...
  • radualex90

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2016 1.6CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru raspuns, am deschis un nou topic pentru ca am observat ca majoritatea care au avut probleme si au schimbat distributia trageau de lant si era mult mai larg, de asta am vrut sa intreb daca din video pare sa fie larg sau nu si poate problema nu este de la distributie.
  • CSN

  • Mesaje scrise: 627
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 1999 X12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Dupa ce o sa schimbi distributie nici nu o sa poti misca lantul de pe patina.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR