Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • gyenes

  • Mesaje scrise: 296
  • Locatie: Timis
  • Masina: Zafira z1.8xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Eu am patit la fel ca tine si nu aveam erori .sa pus testerul pe ea cu motorul asa rece si sonda lambda arata amestec super bogat.concluzia a fost ca trebuie schimbat debitmetrul.era bulit, am schimbat pe original cel cu testerul mi-a sincronizat clapeta cu ecu si am scapat de probleme.simptome la mine erau:mers inecat, nu se accelera , parca sarea motorul din suporti si dupa un minut revenea oarecum la normal da n-avea vlaga
Skip ads

  • big_electro61

  • Mesaje scrise: 4,493
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
ddaannbz a scris:. Este tot un senzor, dar din cate am inteles nici tu nu stii ce rol are. Intrebarile mele, REPET, se refera la celalalt senzor.
De unde stii ca este senzor...,ai verificat...?! Daca este switch(comutator/intrerupator),dealtfel sunt pe forum persoane care cred ca sunt una si aceeasi,le mai confunda ca rol si functionare.Componenta fiind pe masina ta,eu nu am cum sa fac verificari...,asta e! La Vectra cu acelasi motor(Z18XE),sunt folosite pe linga senzorul de temperatura,alte 2 switch-uri,pentru comanda electroventilatoarelor...
  • gyenes

  • Mesaje scrise: 296
  • Locatie: Timis
  • Masina: Zafira z1.8xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Pe link-ul care l-a gasit cu piese auto ,e prezentat ca senzor temperatura apa pentru vectra b.probabil asa este
  • ddaannbz

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Zafira Tourer 2016
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2016

  • Mesaj Privat
gyenes a scris:Eu am patit la fel ca tine si nu aveam erori .sa pus testerul pe ea cu motorul asa rece si sonda lambda arata amestec super bogat.concluzia a fost ca trebuie schimbat debitmetrul.era bulit, am schimbat pe original cel cu testerul mi-a sincronizat clapeta cu ecu si am scapat de probleme.simptome la mine erau:mers inecat, nu se accelera , parca sarea motorul din suporti si dupa un minut revenea oarecum la normal da n-avea vlaga


Da, intradevar nici vlaga nu prea are. O sa schimb si debimetrul, poate se rezolva. Multumesc!
Skip ads

  • ddaannbz

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Zafira Tourer 2016
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2016

  • Mesaj Privat
Salutare,
Am schimabat debitmetrul si am rezolvat problema.
Multumesc " gyenes ".
  • gyenes

  • Mesaje scrise: 296
  • Locatie: Timis
  • Masina: Zafira z1.8xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Na las ca-i bine! Cu placere, de aia mai citim pe aici, mai invatam unu de la altu.si eu am invatat multe chestii folositoare pe aici.
  • big_electro61

  • Mesaje scrise: 4,493
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Hai sa fim seriosi! Cine vrea sa invete,nu invata pe forum,apeleaza la surse mult mai documentate si nu numai...
  • gyenes

  • Mesaje scrise: 296
  • Locatie: Timis
  • Masina: Zafira z1.8xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2012

  • Mesaj Privat
De acord cu tine ,dar chiar si asa, big...electro61, daca stii sa selectezi un pic din nebuniile de forum, vei ramane uimit cate poti afla.si sti si tu asta, fiindca esti des pe aici☺☺.inveti din problemele altora citind topicuri diferite, nu neaparat cerand ajutorul.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR