Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A
  • mossul

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Galati
  • Masina: Zafira 2003 z 16 xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2014

  • Mesaj Privat
Buna seara.
Asa cum am scris in titlu vreau sa va intreb daca ati auzit despre aceasta metoda.Astazi cand am intrat inr-un magazin sa cumpar ulei pentru Zamfiruta mea( motor Z16 XE), am regasit in patronul magazinului o veche cunostinta. Normal am inceput sa discutam despre eterna problema la Z16 xe- consumul de ulei. Acesta mi-a sugerat sa ma intanlesc cu un mecanic din Galati care face segmentare la Z16 Xe cu segmenti de Astra F C16 NZ.
Din ce mi-a explicat diferenta este doar la segmentul de ungere. Pentru integrarea acestuia in piston se alezeaza canalul din piston cu 0,5 mm.( aceasta este diferenta intre segmenti).
Tipul de la magazin spunea ca avandut deja la cateva persoane piese pentru aceasta operatie si sincer il cred vazand atatea topicuri cu probleme si DUPA segmentarea la Z 16 Xe
A auzit cineva despre aceasta metoda? Oare sa ma apuc de o astfel de segmentare?
Binenteles ca daca o fac sunt hotarat sa schimb tot..de la cuzineti la...distributie si antigel..
PS.
In acest moment in afara de faptul ca pun cam 1 lulei/1500 Km nu am ce sa reprosez masinutei.
  • danutzzzflorin

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Zafira 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2016

  • Mesaj Privat
Salut! Eu am segmentat "normal" sa zic asa, la un baiat in Tulcea, tot z16xe. Pana la segmentare puneam cam 1l intre 500-1000km. De cand am segmentat, am schimbul facut, joja indica plin si am in jur de 11.000km. Daca optezi pentru solutia ta, sa ne tii la curent, te rog, cum se va prezenta motorul.
  • mossul

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Galati
  • Masina: Zafira 2003 z 16 xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2014

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru raspuns.
Poti sa-mi dai amanunte despre piese(marca) , ai facut planeitate la chiuloasa, costuri...manopera..? Sincer nici eu nu cred in solutia cu segmenti C16 NZ.dar am vazut topicuri aici care spuneau ca au segmentat degeaba...
  • danutzzzflorin

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Zafira 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2016

  • Mesaj Privat
Nu stiu sa iti dau detalii. Eu fiind din Cerna, la 55km de Tl, am dus masina si am lasat-o acolo baiatului, i-am spus ca vreau motorul ca in fabrica si asa l-a facut. Am un papuc 1.9diesel si a avut probleme destul de des la motor, mereu l-a facut el, si chiar l-a facut bine, si am zis sa incerc sa ii duc si un z16xe tinand cont ca era vorba tot de mecanica. A zis ca trimite la masurat sau ceva de genul chiuloasa, si de restul se ocupa el. A durat o saptamana. Cost total in jur de 1200lei parca tin minte. 600lei manopera lui, 300lei manopera celui care se ocupa de chiuloasa si restul, piesele. Momentan am masina la Iatsa, am avut de curatat de rugina un prag si o usa. Daca vrei sa vezi cum se prezinta, te anunt cand ajung in Gl sa o iau.
  • danutzzzflorin

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Zafira 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2016

  • Mesaj Privat
Si cu segmentatul degeaba, da, am mai avut 2 incercari la mecanici diferiti, dar consuma mai mult dupa fiecare incercare. Mi s-a recomandat sa iau alt motor, dar am zis mai bine il fac pe asta, daca iau altul, risc sa am aceeasi problema la un momentdat.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR