Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • lucian

  • Mesaje scrise: 368
  • Locatie: tulcea
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2005

  • Mesaj Privat
eu zic ca degeaba dar asta e
pe soseaua fundeni veneam de la spital (vechia mea problema) catre pantelimon
un logan galbencu numar JDS
se mergea aproape in coloana deci ?
aveam 65 km
asa scrie pe PV-doar atentionare
am semnat si gata
cit am stat nu a mai oprit nici o masina desi se mergea la fel
va las sa ghiciti de ce am luat-o
Razz
un indiciu=numarul masinii
TL 02 BIX
asta e
dar veniti voi in delta !!!!!!!!!!
luati-o ca o gluma
sanatate
Skip ads

  • eugen

  • Mesaje scrise: 121
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2006

  • Mesaj Privat
N-am prea inteles. Poate detaliezi putin.
  • lucian

  • Mesaje scrise: 368
  • Locatie: tulcea
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2005

  • Mesaj Privat
poate daca eram din bucuresti
  • love4cars

  • Mesaje scrise: 1,440
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Radar, logic Very Happy
Skip ads

  • ktapet

  • Mesaje scrise: 485
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Zafira 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2005

  • Mesaj Privat
in mod normal ar trebui sa le vina si celorlalti acasa dupa cateva luni, pe tine cred ca te-a oprit c-o fi crezut ca iesi cu ceva la inaintare.
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
pai daca scrie avertisment, nu e nici o problema, nu ai luat nici puncte, nici amenda, nu am vazut PV cu atentionare
  • cristi30

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Am trecut si eu ieri pe Fundeni si stiu ce a fost acolo, coada la greu, am vazut si baieti ascunsi frumos la capatul liniei drepte dupa ce cobori ca sa te ia cu tot cu avant.
E adevarat, nu prea aveai cum sa mergi tare la coloana care era, eu am trecut cu 5 la ora cred pe langa ei, dar asta e. Ai grija mai departe si dupa 6 luni scapi de ele, daca ti le-au dat.
E ciudat totusi, ce inseamna pe PV-avertisment? Poate ne explici si noua.
  • pam

  • Mesaje scrise: 440
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2001 y22dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Inseamna simplu "Avertisment". Adica nu platesti nimik(din experienta proprie)
Skip ads

  • lucian

  • Mesaje scrise: 368
  • Locatie: tulcea
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2005

  • Mesaj Privat
da
avertisment
dar 2 puncte luate
se prescrie in 6 luni
fara amenda
pot scana DOCOMENTUL
dar nu vad rostul
  • cristi30

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2006

  • Mesaj Privat
pam a scris:Inseamna simplu "Avertisment". Adica nu platesti nimik(din experienta proprie)


Stiu si eu ce inseamna "Avertisment". Multumesc! Insa avertismentul e avertisment si atat, fara puncte, in lege scrie clar ca 1 punct inseamna 10% din salariu minim pe economie, deci inseamna amenda.
Tu, daca zici ca sti din experienta, inseamna ca ai primit avertisment. Ai avut si puncte?
  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
cris30, exista 2 feluri de puncte: puncte de avertizare (alea care te lasa fara permis daca se aduna 15) si puncte de amenda. el a luat puncte de avertizare, nu de amenda.

(daca se cheama altfel decit punte de avertizare, corectati-ma).
  • CORBU

  • Mesaje scrise: 1,670
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira Tourer 2015 b16dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Neseara fugaream cu vreo 70 prin cartier pe unde nu am vazut radar in viatza mea. Ma vede ca vin in linie drepta spre ei ( hotarat mai frate ca doar nu ii vazusem ). Ma opreste ....gata eram sigur ca urmeaza circul. Altii stateau la coada la scris amenzi.
Imi cere actele, ma pune sa-i ragai in bot (cica alcooltest) si ma lasa sa plec.

Intrebarea era Oare am trecut ca Voda prin loboda si nu am primit nimik?????
Sunt ff sigur ca m au vazut venindcu viteza..Ala care scria in masina nu prea avea timp sa se uite si la radar . Mai am vreo sansa sa primesc ceva prin telegrama???

ps: E prima data cand ma opreste politia Conduc de 2 ani zilnic Putin panicat:) ) )
Skip ads

  • Operabilus

  • Mesaje scrise: 786
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Sezran a scris:cris30, exista 2 feluri de puncte: puncte de avertizare (alea care te lasa fara permis daca se aduna 15) si puncte de amenda. el a luat puncte de avertizare, nu de amenda.

(daca se cheama altfel decit punte de avertizare, corectati-ma).
de penalizare? Wink
  • f1specialfx

  • Mesaje scrise: 610
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 1.4 90HP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Daca ma ia radarul in alta localitate in mod normal ma trag pe dreapta chiar daca mai au un musteriu tras pe dreapta sau imi trimit amenda acasa?Iar daca o primesc acasa mai este valabila treaba cu minima in 24 de h?
  • CORBU

  • Mesaje scrise: 1,670
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira Tourer 2015 b16dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2006

  • Mesaj Privat
vad ca suntem 2 persoane cu o singura problem . Chiar nu stie nimeni ce se poate intampla in cazu nostru?
  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
cel care scrie in masina nu trebuie sa stea neaparat cu ochii pe ecran. daca te "vede" cu o viteza mai mare decit limitat stabilita pe aparat, se emite si un semnal sonor de avertizare.

daca nu te opreste pe loc poate sa ti-o trimita ulterior acasa. e valabila treaba cu 48 de ore, intervalul curge din momentul primirii procesului verbal.

@corbu: probabil ca ai scapat. posibil sa nu fi avut radar.
  • CORBU

  • Mesaje scrise: 1,670
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira Tourer 2015 b16dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Dumnezeu sa te auda . M a oprit si mi a da drumu fara sa zica nimic de vreo amenda.
  • G.i.M.

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2006 1.2XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Eu am luat 2 puncte de avertizare ieri in Lazu, intre Constanta si Agigea, pentru ca uitesem sa aprind faza scurta pe drumul "european" nu stiu cat. Asta se intampla daca incalc legile tarii, nu? Ma gandeam dupa aia ca daca iei 7 zile la rand cate doua puncte pentru rahaturi de-astea ramai cu mare usurinta pieton! Daca reprezint un pericol pentru siguranta rutiera...faruri stinse, numere murdare, zgarieturi nedeclarate in 30 de zile, de-astea!
  • simo23

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Mures
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2011

  • Mesaj Privat
pe mine m-a oprit politia pe DN 15 intre Deda-Reghin. mi-a spus politistul ca aveam 65 km in localitate ( am mers regulamentar dar mai aveam putin sa ies din loc. si am depasit o caruta, doar nu era sa stau in fundul ei pana ieseam din loc. sa fim seriosi nu sunt exceptia, cred ca atunci s-a ridicat acul...), mi-a cerut actele, le-am dat si mi-a adus sa semnez procesul verbal. emotionata fiind pt ca de 4 ani de cand am permisul nu m-au oprit niciodata, am semnat fara sa protestez in vreun fel. Mi-a puscat 67 lei daca platesc in 48 ore si 134 dupa 48 ore +2 puncte. Problema e ca m-a oprit un politist, altul mi-a cerut actele si al treilea mi-a adus procesul verbal. Auzisem ca acelasi politist care te opreste, trebuie sa-ti faca si pv-ul, (cica asa e regulamentar). In fine, ce ma intereseaza este ca neavand abateri, ce-l costa sa-mi dea un avertisment? asa ca, cateodata mai trebuie sa ai si papagal...eu am fost f amabila si asta m-a costat! Cert e ca erau f pusi pe oprit, unul statea in masina pol si dadea semnal sonor cand o masina intra in radar, iar ceilalti doar intindeau mana si opreau masini una dupa alta. Asta e, acum platesc amenda, desi mi se pare destul de mare pt 65 km/h, dar...daca asta e legea...o respect!
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
DB77AAA a scris:pai daca scrie avertisment, nu e nici o problema, nu ai luat nici puncte, nici amenda, nu am vazut PV cu atentionare


Reformulez:
Acum cateva zile am fost oprit pentru viteza. Radarul a zis 87, eu zic ceva mai mult, imi recunosc vina, chiar cu scuzele de rigoare deoarece era noapte, liber, tarziu si ma grabeam. Am primit doar 4 puncte de penalizare, fara amenda.
Am fost oprit de un politist din dreapta loganului cu Radar, actele i le-am dat lui, PV a fost scris de cel de la volan, iar altul de pe bancheta din spate m-a pus sa semnez ca am luat la cunostinta. Trebuie sa recunosc ca erau la panda, si cred ca asa de plictisiti ca mi-au dat un flash sa incetinesc cu mult inainte, dar l-am ignorat. Laughing
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR