Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Partidul Conservat , avid de publicitate si campanie , doreste sa propuna sapt viitoare in Parlament un proiect de lege prin care sa elimine reexaminarea in cazul suspendarii permisului . In opinia lor , odata obtinut un drept , nu este normal sa mai dai odata examen pt a-l obtine iar .
Dupa atata lobby facut ca-s chestionarele prea grele , c-o fi c-o pati , acu' vor sa scoata si examenul pt obtinerea din nou a permisului.
Ce pareri sunt pe aici ?

Parerea mea este urmatoarea :
Vineri dimineata am plecat pana la Busteni . Pe tronsonul Buzau - Ploiesti , unde este o singura banda pe sens , nu am depasit 110 din cauza traficului . Chiar si la viteza asta , atinsa rareori si pt cateva secunde , doua tiruri la interval de cateva minute s-au bagat de pe contrasens in depasire , au vazut ca nu reusesc s-o faca , mi-au dat flash-uri si a trebuit sa o las la 10 km/h cu trei sferturi din masina in sant pt a trece tirul si a nu ma omora .
Pe centura Ploiestiului , un cetatean cu A4 care era in fata mea , s-a angajat in depasirea unui tractor neobservand ca in fata tractorului intorcea unul cu Dacia si era sa facem un accident in lant la 40 la ora .
Tot pe centura Ploiestiului , acolo unde faci stanga spre Brasov , in timp ce prostii formasera o coloana de 2 km , a venit unu' cu un A6 PH xx SEF , a ignorat prostii si s-a bagat pe banda de dreapta , ca sa ne taie noua fata care faceam stanga si sa fie muschiu lui primul . La-m claxonat scurt sa-i arat ca puteam sa-l busesc daca eram batut in cap , iar el....drept recunostinta mi-a aratat semnul international cu degetul de la mijloc .Deh...era SEF . A urmat bagatul in sant de rigoare iar SEF-ul s-a incuiat in masina .
Pe la Comarnic ambuteiaj , a venit unul din spate pe frana si a trebuit sa " fug " pe contrasens cu riscul de a ma busi aia care veneau ca altfel intra idiotul in spatele meu . Drept urmare a intrat in spatele unui Hilux care fuses in fata mea.

In sfarsit rezumat :
Duminica cand m-am intors era sa ma faca unul varza care n-a semnalizat stanga ( adica pe strada din care ieseam eu ).
Totul a conchis cu aseara cand efectiv unul de pe marginea drumului a picat pe masina mea , fiind beat mort . Noroc ca aveam 30 la ora si am blanit frana cand am vazut .

Va intreb :
In conditiile in care eu n-am facut nici un accident din cauza mea , ci numai am fost busit de altii ( de-aia se masinile mele au fost lovite in spate in general ) , in conditiile in care intr-un week-end era sa mor de 4 ori pe o distanta de 500 de km din cauza prostilor pericole publice , CUM MAMA DRAQ SA ELIMINE REEXAMINAREA ASTIA ? Dupa ce s-a luat permisul asa cum s-a luat ( cu damigene de vin ) si circula toti periculosii sa omoare lumea pe strada , cum poti sa te gandesti sa mai elimini reexaminarea in caz de permis luat ?
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
mie mi se pare aberant inclusiv faptul ca s-au agitat sa faca chestionarele mai simple. Pai sa fie cat mai grele, nene, e mai bine sa ne selecteze examenul si nu accidentele
  • Drogas

  • Mesaje scrise: 1,260
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
bertone a scris:
Va intreb :
si circula toti periculosii sa omoare lumea pe strada , ?


bertone a scris: Pe DN1 in afara orasului ( intre doua localitati nu le stiu numele pe tronsonul Romanesti - Otopeni ) am prins putina viteza si am trecut pe langa niste camere cu 190 . Am blanit frana pana la 160 dar era prea tarziu..



Eu sunt pentru scoaterea examenului, ca mi-e lene sa invat iar alea Laughing Cool
  • varza

  • Mesaje scrise: 202
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2006

  • Mesaj Privat
...PC-ul ca deob icei tre sa pupe in cur cati mai multi prosti (caci numai aia nu au capacitatea sa ia REEXAMINAREA) ca poate poate or trece si ei pragu sa intre in parlament la viitoarele alegeri (ca si aia cu pensionarii chiriasi). Pai daca un permis a fost luat inseaman ca omu ala a comiso', plus ca sunt atatea pericole publice pe strazile noastre incat asa parca se mai triasera (pana sa le vina ideea aia de KKT cu usurarea chestionarelor - nu inteleg adica ii incurajezi sa fie prosti incontinuare).

NU sunt de acord cu scoaterea reexaminarii si deasemenea NU sunt de acord nici macar cu ce au infaptuit deja adica usurarea chestionarelor


PS. ieri am facut un drum Buc-Ct dus-intors si nu cred ca as putea sa enumar cate ilegalitati si cati dobitoci am intalnit (de la depasiri in curbe fara vizibilitate si peste linia continua sau taind efectiv fata tuturor pana la tiruri si dobitoci care ieseau in depasire in stilul kamikaze - adica ieseau din coloana chiar daca vedeau ca pe contrasens vine ceva si aprindeau ca dobitocii faza lunga si trebuia sa iei santul ca sa nu iasa un impact frontal Mad )
Skip ads

  • Pyroman
  • **
  • 67 mesaje
  • din 19 Jul 2006
  • Astra 2003 1.6 16V, 74 kw 101 CP,Z 16 XE
  • Bucuresti
  • Pyroman

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 1.6 16V, 74 kw 101 CP,Z 16 XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Din punctul meu de vedere problema este simpla: pe cei care depasesc in curbe fara vizibilitate sau pe linia continua oricum nu ii opreste nimeni. Cei care isi iau punctele sunt tot amaratii care au avut 62 in localitate sau n-au purtat centura sau au vorbit la telefon. Asa ca degeaba fac ei chestionare super grele ca idiotii tot nu ii triaza. Eu sunt de parere sa se scoata reexaminarea.
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Drogas a scris:
bertone a scris:
Va intreb :
si circula toti periculosii sa omoare lumea pe strada , ?


bertone a scris: Pe DN1 in afara orasului ( intre doua localitati nu le stiu numele pe tronsonul Romanesti - Otopeni ) am prins putina viteza si am trecut pe langa niste camere cu 190 . Am blanit frana pana la 160 dar era prea tarziu..



Eu sunt pentru scoaterea examenului, ca mi-e lene sa invat iar alea Laughing Cool


Drogas ce ai cu mine ? Ti-am gresit cu ceva ? Laughing
revin in primul post : Nu am facut nici un accident din cauza mea . Toate loviturile primite la masinile mele au fost , majoritatea , in spate din partea celorlalti participanti la trafic . Cand am luat masina asta am facut multe teribilisme . Acu' m-am linistit . Intelegeti , pentru Dumnezeu , ca veneam de pe un Espero de 1.5 pe gpl ?! Very Happy Direct pe bertone . Am zis ca l-am prins pe Dumnezeu de picioare , ce vreti !

Serios acum eu sunt de parere ca principalul deficit al soferilor din Romania nu este viteza ! Ci lipsa de educatie si bun simt al participantilor la trafic . Daca l-am obseva pe ala din spate ca se chinuie sa depaseasca si sa decceleram ca poate s-o grabi omul , daca am multumi celorlalti participanti , daca am merge pe banda 1 de la marginea drumului cand nu ne grabim ar fi mult mai civilizat traficul . Dar noi suferim de smecherii , tre' sa fim primii , tre' sa fentam toata coloana la semafor ( ca doar n-oi sta mai frate ca prostu) . Ma uitam cand sunt aglomeratiile alea pe Predeal - Sinaia . mai frate , in loc sa se tina coloana , sa incercam sa decongestionam traficul , se baga cate 5 in depasire , care vor intra tot in fata , tot in coloana si vor rupe ritmul !
Nevasta-mea vrea sa-si ia permis . Exemplele care i le-am dat au fost : la volan fereste-i pe altii ca n-o sa mori din cauza ta ci din prostia si teribilismul altora .
Si vreau sa se bage chestionare grele , vreau sa fie militienii neanduratori la examenul de drum pt ca m-am saturat sa circul prin Romania si sa fiu aproape omorat in fiecare zi .

Alt exemplu intamplat acu' doua saptamani : Rulam spre Ploiesti , aveam drum liber cat vedeam cu ochii iar din contrasens o duba si o Dacie in spatele ei . Cand ne-am apropiat f. tare , nevasta-mea cauta geanta in spate si-si scosese centura pt 20 de sec. ca nu ajungea , din nou spun era drum liber si cand....ala cu Dacia depaseste . Era evident ca nu depaseai nici cu M3-ul la distnta aia . Numai un dobitoc putea sa faca asa ceva ! In dreapta mea nu era sant ci camp la un metru diferenta de inaltime . M-am gandit sa sar cu masina pe camp orice s-ar fi intamplat ( ca pe roti nu ajungeam ) , asa ca am blanit frana , am tinut nevasta cu mana dreapta ca era cu capul in parbrzi altfel si norocul meu a fost ca ala cu duba s-a bagat cat mai aproape de sant , eu la fel , Dacia in depasire si am reusit sa trecem toti trei .
m-am intors , l-am alergat sa-l omor cu bataia pe ala cu Dacia . Era un batranel cu dioptrii , care tremura si repreta : scuza-ma , n-am vazut !
Marfa , nu ?
  • lucian

  • Mesaje scrise: 368
  • Locatie: tulcea
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2005

  • Mesaj Privat
bertone
fara suparare
dar cred ca tre sa te mai duci pe la biserica
prea se intimpla numai tie
si treaba e naspa
sanatate
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Mi s-a mai spus . Stii cand ? Cand avea espero , mergea ata , insa avea un defect - se oprea in fata bisericii de la Moeciu - sat Pestera . Imi dau cuvantul ca de 3 ori consecutiv mi s-a intamplat ! Si de atunci n-am mai fost acolo Laughing
Skip ads

  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Bertone are dreptate si nu i se intampla numai lui. Dar lucrurile stau cam asa: din punct de vedere legal, permisul de conducere este un drept castigat prin concurs, nu e normal sa se reautorizeze in caz de suspendare. In schimb, nu sariti cei care vreti retestare, aveti si voi dreptate, atata timp cat pe sosea este ceea ce vedem cu totii. Si de aici dilema. Va dati seama ca totdeauna vor fi doua tabere.
Pana atunci raman valabile doua maxime din folclorul instructorilor de conducere auto:
1. In Bucuresti nu trebuie sa sti sa conduci, ci trebuie sa sti sa te feresti (se pare ca e valabil din ce in ce mai mult si in afara).
2. Sofer, este acela care evita un accident gata facut.
  • MindToAsk

  • Mesaje scrise: 123
  • Locatie:
  • Masina: Kadett 1978 12N
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2007

  • Mesaj Privat
De ce sa se scoata reexaminarea? Cel putin in felul asta mai citeste lumea noul cod rutier Laughing

Poate ca soferilor mai 'batrani' le convine sa nu mai dea din nou examen... pun pariu ca majoritatea nu l-ar lua din prima. Mie unul, ca incepator (mai am o luna si scap de lamaie Cool) imi convine. Asta e, ai gresit platesti. De ce sa fii mai special ca alti? Ca nu cred ca sunt prea multi cei carora li s-a suspendat permisul prin acumulare de puncte pentru fapte 'minore'. Asa ca pui mana si inveti ca sa iti castigi dreptul de a circula cu masina. Daca prima data ti-ai luat permisul cinstit vei reusi si a doua oara. In plus poate vei fi mai atent data viitoare.
  • Drogas

  • Mesaje scrise: 1,260
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Bertone acum sincer, uite un ex: pentru mine la fiecare iesire cu masina prin Bucuresti daca e sa o luam dupa ce scrie in regulament as pierde permisul in fiecare zi, Regulamentul ala e o bataie de joc, e cazut in desuetudine pentru ca in Bucuresti la fiecare loc unde ai gasit sa lasi masina e oprirea interzisa (da ce dreaq fac cu masina ca nu o pot lua cu mine trebuie sa o las undeva ... lipsa loc de parcare, vine Gigi' primar la sector 3 isi freaca mainile de fericire ca m-a gasit neregulamentar Evil or Very Mad si imi salta masina, in cel mai rau caz, sau imi iau puncte la fiecare oprire) numai din opriri interzise as pierde permisul, mai pisc si eu un pic acceleratia (ca toata lumea Razz, nu inteleg de ce nu baga pe Splai o limitare de 80 la ora ca e mai neaglomerat ... deh idiotzi ca sa stea si garcea la panda sa te ia cu 62-65 la ora cu explicatia ca : "Goneai nebuneste cu 65 ") acum sincer ma duce capul sa iau orice examen ca doar intrebarile sunt din Codul Rutier, problema mai mare e ca din cauza unor chestii de genul asta pierzi timp programari, vizite la politie, sincer mai mult e asta imi e tarsa decat de examenul lor

PS Nu am nik cu tine dar mi-a placut fraza aia si am cautat imediat primul exemplu care mi-a venit in minte Razz Cool Laughing
  • Alexandru Vlad

  • Mesaje scrise: 329
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 1996 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Si eu zic ca NU ar trebui scoasa reexaminarea k poate astfel mai dispar din trafic soferi nesimtiti si asa zisi soferi!
Greseala se plateste!
In trafic multi "DURI" nu respecta regulile pentru k vezi doamne ce grozav ii el! Pe astia nu-i prinde... Evil or Very Mad
In rest numai bine tuturor!! Wink
Skip ads

  • ice01astra

  • Mesaje scrise: 602
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 1995 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Parerea mea ca reexaminarea este o tampenie si am si motive sa spun asta ...

Acest lucru nu ii face pe cei care au ramas fara permis sa se gandeasca data viitoare de doua ori, ptr ca permisul se poate obtine usor inapoi daca dai si tu o spaga de bun simt acolo unde trebuie.

Solutia luari permisului ptr fapte usoare este una aberanta din principiu ! Dincolo numai daca faci ceva foarte grav iti ia permisul, in schimb te ard la bani de te zapacesc ! Va asigur ca amenzile sunt cele care fac ca dincolo sa fie un trafic de bun simt si nu frica ca raman fara permis !

Eu unul sper sa scoata aceasta aberatie din codul rutier, si eu zic ca ar trebui sa fie ceva mai preocupati de starea drumurilor, de fluidizarea traficului, locuri de parcare si multe alte lucruri care lipsesc la noi, decat de luarea permiselor.

Si probabil ca daca nu s-ar mai da asa usor si pe spagi, nu ar mai fi nevoie sa le ia ulterior, ptr ca au ajuns toti mucea cu cas la gura si cash in buzunar, sa faca pe zmeii zmeilor pe sosele de la noi, ca deh ... isi permite, doar tata e mare teava pe nu stiu unde .. si oricum ... nu le ia lor nimeni permisul, ca nu isi doresc sa isi piarda locul de munca caldut si sa ajunga gardian public.

Parerea mea ...

Cu respect,
Mircea !
  • mitluc

  • Mesaje scrise: 164
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Sep 2006

  • Mesaj Privat
De acord cu reexaminarea, dar problema, zic eu si se vede clar si in trafic, ca ar trebui URGENT reintrodus poligonul. Este jale cu noii soferi care apar in trafic, si mai au si masini puternice.
  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Voi credeti ca o examinare o sa transforme nesimtitii in usi de biserica? Rolling Eyes La noi problema e nesimtirea care o au unii in ei si nesimtirea asta nu o sa o piarda daca sunt nevoiti sa dea spaga odata la cateva luni sa isi ia permisul inapoi, ca sigur nu o sa mearga sa dea examen Rolling Eyes Ideea e sa iasa politia din tufisurile strategice de la marginile localitatilor si sa se urce in masini civile sa imparta amenzi in stanga si'n dreapta la toti care depasesc coloana de masini, trec pe rosu fara nici o jena si alte magarii.
  • BeWaRe

  • Mesaje scrise: 170
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1988
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Salve Bertone cred ca ar trebui sa te duci la biserica mai des Very Happy Very Happy ,,glumesc " sa fim seriosi cum a dat prima oara vedrele de vin poate sa le dea si la reexaminarea sau ca multi alti care da de permis acum 150 de € si a luat traseu sau chiar se plateste un militian mai cu boase si ii aduce permisu acasa domnului SEF din PH asa ca si cu examen si fara tot una o sa fie ...SA TRAIASCA PILELE DE TOATE FELURILE SI DE TOATE DIMENSIUNILE:D Very Happy Very Happy
  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
nu i se intimpla numai lui. zilele astea am facut ceva kilometri si am vazut destui dobitoci. audi depasind in curba pe linie continua (azi) - noroc ca am avut loc sa ies in margine.
miercuri, pe o strada pustie, cu 4 benzi, un dobitoc cu o treisparnita se credea schumacher, pe banda 1. nu stiu unde se uita dar se ducea drept peste un amarit pe bicicleta. in clipa in care l-a vazut (cu citiva metri inainte sa il loveasca) a tras de volan ... dreapta, fix intr-o groapa cu noroi. citeva zeci de metri a mers cuminte, parca se trezise, dar apoi si-a revenit si dus a fost.

examenele sa ramina unde sint, sa fie grele, amenzile sa fie mari, permisele sa se ia pentru "greseli" mari, iar spagarii sa poarte zeghe.
  • popescu iulian

  • Mesaje scrise: 1,400
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Antara 2012 A22DMH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Asa, latrati voi caci caravana trece. Degeaba dam sus si tare pe forum ca suntem sa nu deacord cu ceva caci nu schimba cu nimic legea in tara asta. Legile sunt pentru cei mici. Punct. Pentru SEFi nu exista asa ceva. Nu va mai raciti gura(pardon, faceti carcei la degete) de pomana. Nu ajuta ci provoaca si mai multa frustrare in suflet atuci cand se mai gaseste cate un SEF sa ti se bage in fata si sa-ti arate degetul. Cat despre lichelele din parlament( toti) care vor sa faca voturi pe seama soferilor (deh sunt multi si poate prosti Smile ) le transmit multa nanananana domnilor parlamentari.
  • Vios40

  • Mesaje scrise: 409
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Rekord 1987 2.3D LS
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Uite cã “premoniþia” lui @ bertone se va adeveri!.ªoferii care au rãmas fãrã permis îl pot recupera fãrã a da din nou examen, dar numai dacã nu au fost implicaþi într-un accident rutier.

  • BeWaRe

  • Mesaje scrise: 170
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1988
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Tare rau Very Happy Very Happy sau gandit ei mai bine si au ajuns la concluzia ca este prea mare harababura si pt ei , asa ca au prefereat sa mai scurteze putin din legea dreapta si neiertatoare...
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR