Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • robertsgr

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2016

  • Mesaj Privat
Buna ziua tuturor,
Recent am achizitionat un Astra G Coupe din 2001, motor 1.8 16V.
Acum 2 zile m-am trezit cu tot uleiul din cutie pe jos, m-am dus la mecanic si mi-a gasit un bolt din cutie rupt (boltul cu 2 sigurante de la satelitii din grup), o saiba de teflon rupta si capacul de la baie spart.
Am fost la un magazin de piese auto sa comand acel bolt si cand mi-a spus ca este 900 de lei m-a linistit, si am inceput sa caut pe la dezmembrari. Aici alta problema, cutiile pentru 1.8 sunt cam rare si nu prea le dezmembreaza nimeni. Un prieten are in curte un Astra G cu motor de 2.0 si ar fi dispus sa-mi desfaca cutia sa-mi dea acel bolt, dar nu stiu daca se potriveste.
Mecanicul mi-a spus ca difera cutiile de viteza de la 1.8 fata de cele de 1.6, 1.4, 2.0, etc, insa baiatul care lucreaza la piese auto mi-a spus ca el crede ca boltul acela este la fel la toate cutiile, difera alte piese.
Are cineva idee daca se potriveste acest bolt de la o cutie de la un 2.0 la cutia mea de 1.8? La fel si saiba de teflon si capacul de la baie.
Multumesc anticipat!
Skip ads

  • Marius Popescu

  • Mesaje scrise: 700
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Chiar daca se potrivesc ( desi ma indoiesc) , dupa ce o repari mai ai incredere in cutia aia a.i. sa faci un drum lung cu masina ? Eu unul nu as mai avea .
Bafta !
  • robertsgr

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2016

  • Mesaj Privat
Este o intrebare la care nu stiu ce sa raspund, nu stiu ce sanse sunt sa se rupa din nou!
Defapt nu-mi explic nici motivul pentru care s-a rupt acuma, mecanicul mi-a spus ca e o problema des intalnita la opel, sa se rupa acest bolt, fara vreun motiv anume. Ce ar trebui sa fac, sa schimb cutia cu totul? As incerca totusi varianta mai ieftina, daca se potriveste boltul de la cutia de 2.0
  • Marius Popescu

  • Mesaje scrise: 700
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Imi amintesc ca in urma cu cativa ani am patit aceesi chestie la masina ( alta , nu Opelul de acum ) . S-a rupt un bolt prin diferential si s-a blocat cutia , mergeam la pas cautand loc de parcare .
Nu am mai avut incredere in masina , mi-am luat Opelul , am reparat cealalta masina si am vandut-o informand cumparatorul ca am avut problema aia . Dupa o jumate de an i s-a stricat iar cutia , nu a stiut sa imi zica ce anume . A zis ca a schimbat-o . Tineam legatura cu el , era o cunostinta a unui prieten , masina ramasese inscrisa pe numele lui tata ( imi trimitea banii pt impozit , isi platea rovigneta etc) .

Eu , daca as fi in locul tau , as lua alta SH , olx/dezmembrari nu inainte de a o verifica impreuna cu un mecanic priceput in ale cutiilor . ( s-o putea verifica daca are jocuri la sateliti ma gandesc ) Apoi i-as pune alt ulei nou ( GM neaparat , citeste topicul despre ulei la cutiile manuale Opel) .
Spor !
Later Edit
Daaaar , asta as face EU , evident nu trebuie sa faci ca mine . Very Happy
Skip ads

  • robertsgr

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2016

  • Mesaj Privat
La mine nu s-a blocat cutia, merge foarte bine, este doar boltul rupt, o saiba de teflon de la satelit sparta si capacul de la baie spart.
Ideea era ca daca se potriveste boltul de la cutia de 2.0 il iau gratis, dar nu vreau sa pun niste oameni la treaba degeaba!
  • blue_maniak

  • Mesaje scrise: 953
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Eu am o cutie de Z18XE bulita, insa e la 35 de km de mine. Transportul pana la tine e o caruta de bani. Eventual cauta una stricata mai aproape? In plus, daca iei una SH, ar fi bine sa aiba aceleasi rapoarte cu a ta.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
De ce nu iti iei o cutie SH?
Z18XE foloseste cutiile F17, foarte raspandite (le gasesti pe Astra G, Corsa C, Vectra V, Vectra C, Astra H pe toate motorizarile de benzina, de la 1l la 1.8l)
Iei una din dezmembrari (se invart la 600-700 RON), o duci la un mecanic sa o vericice (desface capace, verifica sa nu fie span, uzuri ciudate, etc) si o pui sus pe masina. Cu ocazia asta evaluezi si kitul de ambreiaj...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR