Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • leonardo23

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2004 z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Buna dragi colegi opelisti.Avand unele probleme in vitezele 1,2,3 unde masina la decelerare si cand accelerez da niste suturi pana merge lin.Am facut un test si am scos mufa de la egr,masina numai da acele smucituri merge foarte bine.Cand e EGR-ul conectat masina merge,nu da in nas sau alte simptome sa imi limiteze viteza doar ca are acele smucituri.
Si alta chestie ,dc cand scot mufa nu mi se aprinde nimic pe bord?e o problema daca merg cu mufa scoasa?
Am facut un test cu op-com la EGR si cand dau start activation masina se opreste si imi apar valorile din poza de mai jos.cand nu ii dau start activation unde e 100% este 0% si cealalta valoare de aus e 1,75 cv de genul.As vrea sa stiu daca din ce valori sunt EGR ar mai fi bun sau trebuie schimbat?
Stima!






Skip ads

  • big_electro61

  • Mesaje scrise: 4,493
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
EGR-ul e blocat. La 100%,comanda,ar trebui sa fie 100% raspuns,iar tu ai 3,94%... Se poate incerca o curatare,dar daca nu da rezultatele dorite,se va inlocui...
  • leonardo23

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2004 z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Salut big_electro61.el e blocat dar dc atunci cand scot mufa masina merge fara smucituri?daca ar fi fost blocat nu trebuia sa mearga la fel de prost?
Stima!
  • big_electro61

  • Mesaje scrise: 4,493
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Cind EGR-ul e decuplat,calculatorul nu se mai "chinuie" sa-l foloseasca si intra intr-un mod de functionare limitat al performantelor,dar functioneaza rotund motorul. In cazul cind este cuplat EGR-ul,calculatorul se chinuie sa foloseasca ceva nefunctional(defect),deci unele sunt cerintele si total diferite sunt realizarile,acest lucru inseamna dezechilibru,care se resimte din plin in functionarea motorului(intreruperi,trepidatii,lipsa putere,etc)...
Skip ads

  • leonardo23

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2004 z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Multumesc mult big_electro61.il voi curata si voi vedea ce rezultate da,daca nu voi lua altul nou.Multumesc inca odata.Stima!
  • Codrutzu

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Salut! Pana la urma cum ai rezolvat problema? O supapa noua?
  • JIustin

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2018

  • Mesaj Privat
Cum ați rezolvat problema?
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR