Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • ToX

  • Mesaje scrise: 1,301
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra OPC 2013 A20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2004

  • Mesaj Privat
sbj. Nu extraordinar de scump dar nici moka. Undeva pe la mijloc adica raportu pret calitate sa fie rezonabil. stie cineva?

Deasemenea, stiti vreo vopsea la fel de buna sau apropiata cu Standox? Daca da, unde gasesc, preturi, informatii ceva. De precizat ca am nevoie de tinichigiu pt pasajele spate de calibra (tipic), si ceva infundaturi de la idiotii din parcari. (aripa stanga spate, usa stanga sub bandou)

sencs Rolling Eyes
Skip ads

  • VectraDTI

  • Mesaje scrise: 685
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Maine ma duc la Standox sa iau neshte vopsea. Daca vrei mergem impreuna.
Legat ded vopsitor, vezi topicul : https://www.clubopel.com/vie...r=asc&start=0
  • ToX

  • Mesaje scrise: 1,301
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra OPC 2013 A20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2004

  • Mesaj Privat
nu stiu daca o sa am timp, sunt la munca Mad

daca totusi nu ajung, intreaba si pentru mine, cam cat costa 1L de vopsea negru metalizat. ar trebui sa-ti zic codu... da tre sa cobor la masina Smile iti las nr meu de tel daca nu e prea mare bataie de cap. 0721 676 211
  • VectraDTI

  • Mesaje scrise: 685
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Pai daca nu mi zici codul nu stiu ce sa cer. Ai timp pana maine la pranz ca atunci ma duc la ei, deci poti sa il postezi aici.
Si eu o sa fug in pauza de masa pana la ei sa iau vopseaua, deci....orice efort pt mashina mea ! Razz
Skip ads

  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,831
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
am vopsit si eu o bara si o capota de astra. dar mi-a iesit putin mai inchis. vopsitorul zice ca se mai inchide. asa sa fie...?
am dat 5 mil cu totul.( undeva in baneasa)
  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
nu prea e asa. probabil ca vopseaua nu a fost preparata "ca la carte".
  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,831
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
pai vopseaua a fost luata dupa codul de sub capota( tablita aia care se vede langa traversa de deasupra radiatorului). nu a fost facuta luand vopsea si facand analize...
pot sa-i fac ceva sa nu se vada deloc diferenta...?( nu-mi spune sa o vopsesc toata lol:Smile)) )
  • ToX

  • Mesaje scrise: 1,301
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra OPC 2013 A20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2004

  • Mesaj Privat
mi se pare mult pt doar o capota si bara. relativ. A inclus vopseaua sau doar manopera ?
Skip ads

  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,831
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
tot: vopsea, chit, lac, manopera,
dar acum problema e daca fac ceva cu diferenta de nuanta( cum sa scap de ea...?) . mi-a mai zis cineva sa incerc cu polish la culoare. sa o fac toata si nu se mai vede de loc. asa sa fie..>
apropo de pret: la daewoo: 4 mil de piesa ( manopera + vopsea)
la glazurit: 4.5 mil piesa fara TVA( manopera + vopsea)
la opel : 220EUR - bara + capota - vopsea + manopera

m-am interesat de vopsea si ma costa 3 mil cu tot cu lac=> 2 mil manopera care nu mi se pare mult ( avand in vedere ca a si chituit capota). voi ce ziceti?
  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
normal ca a luat codul de pe tablita aia. dar codul ala corespunde unei retete de preparare dintr-un catalog de vopsele. magazinul de vopsele are ingredientele (culorile de baza) si le amesteca in cantitatile necesare, conform retetei. daca a gresit cumva cel care a preparat si a pus prea mult/prea putin dintr-un ingredient, culoarea rezultata difera mai putin sau mai mult de ceea ce trebuie sa iasa.

normal este sa se testeze vopseaua pe o suprafata oarecare inainte de a trece la vopsirea masinii. ai putea sa mergi la cine a vopsit-o si sa refuzi receptia, pentru lucrare defectuoasa din vina lor. e vorba de o gramada de bani.

cit despre rezolvare:
1 - revopsire (ar fi mai simplu sa vopsesti bara si capota, nu toata masina). rezultatul este sigur.
2 - polish colorat, care sa deschida putin la culoare partea mai inchisa. habar nu am cit de bun ar putea fi rezultatul
3 - nu o mai spala. stai cu ea prafuita si nu se mai vede diferenta (ai zis ca diferenta e mica).

evident ca cea mai buna solutie ar fi 1, dar e si cea mai costisitoare. cea mai ieftina e nr.3 dar si cea mai urita...
  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,831
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
diferenta e aproape insesizabila. doar daca stai si te chiorasti la ea jumate de ora iti dai seama. eu am obs probabil si din cauza ca stiu care-i partea vopsita.
dar ma intrebam: peste 2-3 luni, dupa ce o mai "atinge" vremea, se mai vede ceva...?
ca aia e noua si e normal si sa luceasca altfel...
  • Mikki

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 1.6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Dupa un timp probabil ca nu se mai observa diferenta. Eu zic sa incerci cu un polish, in felul acesta si vopseaua de pe restul masinii va parea mai noua, mai lucioasa. Diferenta va fi mai putin sesizabila. Cool
Skip ads

  • cristicristian

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Tigra 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Dec 2009

  • Mesaj Privat
ToX a scris:sbj. Nu extraordinar de scump dar nici moka. Undeva pe la mijloc adica raportu pret calitate sa fie rezonabil. stie cineva?

Deasemenea, stiti vreo vopsea la fel de buna sau apropiata cu Standox? Daca da, unde gasesc, preturi, informatii ceva. De precizat ca am nevoie de tinichigiu pt pasajele spate de calibra (tipic), si ceva infundaturi de la idiotii din parcari. (aripa stanga spate, usa stanga sub bandou)

sencs Rolling Eyes
particular execut tinichigerie mecanica vopsitorie pret discutabil tel cenzurat
  • costicimpy

  • Mesaje scrise: 326
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2007

  • Mesaj Privat
bine ai venit pe forum...
Zi mi si mie cam catcosta 1L de vopsea metalizata -verde inchis Z359
  • cristicristian

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Tigra 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Dec 2009

  • Mesaj Privat
aproximativ 2milioane cu tot cu lac nu stiu exact difera preturile nu prea cumpar eu la mine clientu vine cu materialele pentru ca nu vreau sa zica ca il fur la bani
  • nikenicolae

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2008

  • Mesaj Privat
cristicristian a scris:aproximativ 2milioane cu tot cu lac nu stiu exact difera preturile nu prea cumpar eu la mine clientu vine cu materialele pentru ca nu vreau sa zica ca il fur la bani

cristicristian, vreau sa fac si eu masina, tinichigerie si vopsitorie totala, am piesele de caroserie pt schimbat si vreau sa iau legatura cu tine sa vad daca ne intelegem la pret.
da-mi un mesaj privat
  • cristicristian

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Tigra 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Dec 2009

  • Mesaj Privat
nikenicolae a scris:
cristicristian a scris:aproximativ 2milioane cu tot cu lac nu stiu exact difera preturile nu prea cumpar eu la mine clientu vine cu materialele pentru ca nu vreau sa zica ca il fur la bani

cristicristian, vreau sa fac si eu masina, tinichigerie si vopsitorie totala, am piesele de caroserie pt schimbat si vreau sa iau legatura cu tine sa vad daca ne intelegem la pret.
da-mi un mesaj privat


buna seara cel mai bine ma sunati cind sinteti hotarit sa veniti sa vedem ce trebuie facut la masina discutam si un pret tel.0722690164 cristi
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR