Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • ionutz01

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2006 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Feb 2016

  • Mesaj Privat
Salut. E posibil sa schimb scaunele din fata plus bancheta de la astra h cu unele mai confortabile de la astra g sau bmw? Ce ar trebui sa stiu si sa masor ca sa stiu ca se potrivesc si pe sine ,prinderi plus electrica,?
Skip ads

  • buldozer2

  • Mesaje scrise: 738
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2014 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Teoretic poti adapta orice scaun se pune problema compatibilitatii la airbag-uri, avertizare centura, incalzire scaune (daca ai) etc. Vezi ca la astra H exista mai multe tipuri de scaune (piele, semi-piele, textil, recaro) care au si niveluri de confort diferite si nu mai ai probleme de compatibilitate!
  • ionutz01

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2006 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Feb 2016

  • Mesaj Privat
La astra h preturile sunt mari in comparatie cu astra g sau bmw in vederea calitate confort. Ca exemplu scaune de bmw piele suport lombar electric etc gasesc cu 250 euro si nu au rupturi sau sa fie extrem de uzate, asta lafel ca si la astra g. La astra h sub 250 euro nu gasesti cv bun cum vreau eu.
  • GeKados

  • Mesaje scrise: 110
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Si eu sunt interesat de o solutie privind schimbatul scaunelor cu o varianta mai confortabila.
La mine la GTC (3 usi), scaunele din fata nu permit contactul spatelui cu spatarul scaunului in zona lombara inferioara (pentru a pastra funtionalitatea de rabatare a scaunelor); lipsa de contact produce, cel putin in cazul meu, niste dureri nasoale de spate. Pentru moment am rezolvat partial cu o perna de egalizare a sezutului, dar caut o solutie permanenta si estetica in acelasi timp (nu ca pensionarul cu perna pe scaun). Dubios, dar perna chiar avea poza de asta h gtc pe ea (am cumparat-o de la un magazin de accesorii auto).

Curios este ca am mai avut masini in 3 usi, dar doar la asta am probleme. Pe forumurile externe am vazut si alte persoane care se plang de acest aspect.
Skip ads

  • ionutz01

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2006 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Feb 2016

  • Mesaj Privat
Daca a scos cineva scaunele si are niste poze cu mufele si sistemul de prindere ar fi de mare ajutor
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,665
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
GeKados a scris:Si eu sunt interesat de o solutie privind schimbatul scaunelor cu o varianta mai confortabila.
La mine la GTC (3 usi), scaunele din fata nu permit contactul spatelui cu spatarul scaunului in zona lombara inferioara (pentru a pastra funtionalitatea de rabatare a scaunelor); lipsa de contact produce, cel putin in cazul meu, niste dureri nasoale de spate. Pentru moment am rezolvat partial cu o perna de egalizare a sezutului, dar caut o solutie permanenta si estetica in acelasi timp (nu ca pensionarul cu perna pe scaun). Dubios, dar perna chiar avea poza de asta h gtc pe ea (am cumparat-o de la un magazin de accesorii auto).

Curios este ca am mai avut masini in 3 usi, dar doar la asta am probleme. Pe forumurile externe am vazut si alte persoane care se plang de acest aspect.

Exact aceiasi problema o am si eu pe un G in 3 usi si ma gandeam serios sa-mi pun scaune de H in 3 usi... dar acum ca am citit ce ai scris am intrat la idei. Nu exista scaune fata de H in 3 usi cu suport lombar reglabil ? Inainte sa citesc, deja ma gandeam si la o cotiera originala cu care poate vine scaunul soferului, dar m-am cam desumflat dupa ce am citit.

Pentru cei ce avem probleme cu spatele lipsa suportului lombar reglabil chiar este o problema reala.
  • deleted-11511

  • Mesaje scrise: 115
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2007

  • Mesaj Privat
cum sa pui alte scaune? nu ai cum, nu e problema numai de mufe, e problema ca ECU citeste senzorii si airbagurile din scaune.
a doua problema e cu banchetele din spate - nu o sa se potriveasca niciodata de la o alta masina, nu o sa se "muleze" perfect pe caroseria masinii.

si a treia problema: prinderile la bancheta spate. eu am schimbat tapiteriile de la un astra h break cu interior semipiele la un astra h hatch interior textil. erau cu totul alte prinderi sudate de caroseria masinii pe care a trebuit sa le denituiesc cu mult chin (cu bormasina) si la un moment dat am nimerit in...rezervor - care este aproape lipit de tabla.

sunt cateva interioare piele la 200-250 eur pe OLX...sincer, nu mi se pare un pret exagerat.
  • ionutz01

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2006 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Feb 2016

  • Mesaj Privat
Dar nu au confortu celor de la bmw ... desi au acelasi pret dar calitate peste lafel si confort..
Skip ads

  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,665
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Pentru mine bancheta din spate va ramane cea a masinii. Daca e vre-o problema de mufe pentru scaunele din fata, am pistol de lipit si ce mai e nevoie pentru modificari. In ceea ce priveste calculatorul masinii (ce si cum citeste el) asta ar trebui sa fie ultima problema la mine, ca pe G-ul meu am motor de Astra H Z17DTL (2004-2005).

Deci pentru mine nu vad nicio problema sa-mi pun scaune de H, mai putin problemele reale ce le-a descris colegul @Gekados mai sus (si care acum ma cam ingrijoreaza).
  • GeKados

  • Mesaje scrise: 110
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Eu cred ca voi inlocui scaunul soferului cu unul nerabatabil de la varianta in 4 usi (am observat ca permite contactul spatelui cu spatarul). Voi pierde rabatarea pe partea aia, dar trebuie sa fac ceva.

@Christu: nu exista senzori in scaune. singurul lucru este firul de comanda si curent catre airbag.
Deasemenea, nu imi puneam problema sa schimb bancheta spate, care clar este tailor made pentru masina.
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
ahappyuser a scris:
GeKados a scris:Si eu sunt interesat de o solutie privind schimbatul scaunelor cu o varianta mai confortabila.
La mine la GTC (3 usi), scaunele din fata nu permit contactul spatelui cu spatarul scaunului in zona lombara inferioara (pentru a pastra funtionalitatea de rabatare a scaunelor); lipsa de contact produce, cel putin in cazul meu, niste dureri nasoale de spate. Pentru moment am rezolvat partial cu o perna de egalizare a sezutului, dar caut o solutie permanenta si estetica in acelasi timp (nu ca pensionarul cu perna pe scaun). Dubios, dar perna chiar avea poza de asta h gtc pe ea (am cumparat-o de la un magazin de accesorii auto).

Curios este ca am mai avut masini in 3 usi, dar doar la asta am probleme. Pe forumurile externe am vazut si alte persoane care se plang de acest aspect.

Exact aceiasi problema o am si eu pe un G in 3 usi si ma gandeam serios sa-mi pun scaune de H in 3 usi... dar acum ca am citit ce ai scris am intrat la idei. Nu exista scaune fata de H in 3 usi cu suport lombar reglabil ? Inainte sa citesc, deja ma gandeam si la o cotiera originala cu care poate vine scaunul soferului, dar m-am cam desumflat dupa ce am citit.

Pentru cei ce avem probleme cu spatele lipsa suportului lombar reglabil chiar este o problema reala.

Cum sa nu existe? Eu am scaune normale textile (0 piele, 0 incalzire) cu reglaj lombar si reglare inclinatie si ca bonus are si manaer de rabate +masuta pentru cel din spate+buzunar cu plasa.
Vedeti daca gasiti scaunele pe meriva, sunt identice
  • ionutz01

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2006 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Feb 2016

  • Mesaj Privat
Ai schimbat de pe meriva pe astra hatchback?
Skip ads

  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Nu, dar sunt din cate am vazut eu o data. Oricum scaunele pe astra h cu bancheta hasesti la 500 de lei. Acum depinde si ce scaune vrei...
  • ionutz01

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2006 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Feb 2016

  • Mesaj Privat
Scaune sa fie semipiele si cu suport limba e nu gasesc pt astra h la un pret decent. Cele de pe astra g se gasesc mai ieftine dar e problema daca le iau si nu le pot prinde...
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Ce inseamna pret decent pentru tine? Pentru mine ar fi si 2000 de lei daca sunt "ca noi"
  • ionutz01

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2006 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Feb 2016

  • Mesaj Privat
Pret decent 2000 ron la scaune noi , eu faceam o diferenta dintre astra h (baietii de la dezmembrari care vor sa se imbogateasca cu masinile lor din anglia) cu scaune de la astra g , bmw etc. (cu volan pe stanga).
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Si de ce te miri?
Eu am cerut cuiul de tractate cu factura pe firma si cica de ce am nevoie dr factura...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR