Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C
  • nicolae68

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 1.7cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jan 2010

  • Mesaj Privat
va salut cu respect dragi corsari din nou am unele probleme cu masina sotiei care este o corsa C cu motor de 1.0l fabricatie 2001 .are momente cand da niste suturi in mers la relanti sta treaba bine numai ca daca ascult toba finala se simt niste intreruperi in mersul masinii (un fel de rateuri) am desfacut bujiile care erau GM .toate erau afumate ,le-am curatat cei 2 electozi erau buni si am montat totul la loc persista eroarea de sonda lambdaP0130,mentionez ca am o defectiune la servofrana pedala este cam tare ...cursa mica si nu este elastica probabil ca membrana servo este sparta..oare de acolo sa fie defectul de afuma bujiile. Astept un raspuns de la voi daca ati intalnit asa ceva cu respect
  • nicolae68

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 1.7cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jan 2010

  • Mesaj Privat
nimeni cu o asemenea problema intalnita?
  • catastefan

  • Mesaje scrise: 5,916
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Repara servofrana neaparat .
Vacuum-ul pentru servofrana este luat din admisie la Corsa. Daca trage aer fals pe la servo poate saraci amestecul aer/benzina din admisie.
Pune apoi testerul pe masina si sterge eroarea ....apoi urmareste valorile sondei Lambda1....trebuie sa varieze destul de repede intre 100 si 900mV
Daca si sonda are valori bune fa un test de compresie pe cilindri!
  • nicolae68

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 1.7cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Multumesc Catastefan motorul nu consuma ulei iar referitor la servofrana daca trage aer fals din admisie ,este posibil ca sonda lambda sa simta valoarea amestecului aer benzina din admisie si sa imi dea aceea eroare P0130 motiv pentru care se afuma si bujiile ,mentionez ca sunt uscate doar le afuma ,la salariu sa schimb tulumba de la servo si sa vad daca se va remedia problema
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR