Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • VasileNicusorAdrian

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Braila
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2016

  • Mesaj Privat
Buna ziua,am si eu o vectra b,anul 1996,x18xe cu urmatoarea problema : nu mai baga caldura in habitaclu,nici daca dau la maxim la caldura si nici cu treapta 4 cuplata. Am verificat acele 2 furtunuri care intra in habitaclu si amandoua sunt calde,deci nu cred ca este caloriferu. Odata maicamea in timpu condusului,a auzit un zgomot de parca ceva s-a ars. Este posibil sa fie acea siguranta termica de la aeroterma? Sau care poate fi problema ? O zi buna va doresc !
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
1.Verifica sigurantele
2.Scoate filtrul de polen si vezi daca face la fel.Daca merge cu el scos atunci schimba-l si vezi sa-l montezi in sensul corect.
3.Verifica daca aeroterma merge. o sa faca zgomot daca merge.
4.Daca nici astea nu rezolva problema verifica pe tester daca motorasele pot fi actionate.Poti sa incerci sa le asculti dar zgomotul produs este foarte mic.
5.Daca totul pana acum e OK demonteaza consola de mijloc acolo unde ai verificat furtunele de pe calorifer si vezi ca deasupra la calorifer e o clapeta.Vezi sa fie prinsa pe tija care o actioneaza.Se intampla sa mai cada de acolo deoarece tija e in forma de "L" inloc sa fie in "J" ca sa prinda mai bine.
6.Bafta!
  • VasileNicusorAdrian

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Braila
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2016

  • Mesaj Privat
Okk..am verificat azi aeroterma,am conectat.o cu 2 cabluri direct la baterie si a inceput sa se invarta,prin siguranta aceea termica trece curentu,pt ca am vericat.o si pe ea la fel ca pe aeroterma ,direct la baterie prin niste cabluri. Presupun ca pana in siguranta aceeas termica nu ajunge curent,deci undeva sa fie intrerupt circuitu. Aveti idee unde poate fi. Si care sigurante sa verific?acelea din panoul aflat in stanga sub bord ,sub volan?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR