Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • GeKados

  • Mesaje scrise: 110
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Salutare,

Ma gandesc sa izolez termic/fonic plafonul GTC-ului meu. Din pacate, nu stiu ce "ma astepta" intre plafon si tabla.
A desfacut cineva plafonul? Este direct tabla? Mai este un material intermediar? Este o operatiune dificila?


Deasemenea, credeti ca merita o antifoanare de capota pentru motorul pe benzina? Z16XER?

Multumesc frumos,
Skip ads

  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
La mine cel putin stiu ca sub becurile din plafoniera este direct tabla. De ce ai vrea antifonare la un benzinar? Benzinarul nu are ce zgomot sa faca si probabil ca vrei sa il ai in calduri pe timpul verii
  • GeKados

  • Mesaje scrise: 110
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Vreau sa izolez plafonul din punct de vedere termic; pe planul 2 se obtine si antifonarea.
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Termic ai deja plafoneria, dar vezi ca e de lucru nu gluma pana o dai jos. Scoti plasticarai, dai jos plafonul fara sa il indoi, lipeste zarzavatul si speri sa nu se desprinda ca apoi sa apese plafonul. Eu cu dizel sunt multumit in ceea ce priveste caldura
Skip ads

  • cutienoua

  • Mesaje scrise: 326
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 2009 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2016

  • Mesaj Privat
riscul e mare sa nu iasa bine treaba si mai tirziu sa iti atirne pe alocuri.daca nu ai acum probleme cu plafonul ,nu il desface!
  • george_slz

  • Mesaje scrise: 547
  • Locatie: Buftea
  • Masina: Astra 2007 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Poti sa defaci plafonul si sa lipesti pasla. Altceva...pe baza de smoala sau cauciuc nu recomand pt ca plafonul se incinge foarte tare si tot mirosul toxic emis iti va afecta sanatatea.
Eu am pus pasla de 7-10 mm din Vitan, in prima parte din fata pana la traversa si in spate am pus o pasla de antifonare mai subtire si mai putin densa, pt ca spatiu dispoibil e mai mic decat in fata.
Se obtine o izolare termica buna, se obtine o izolare fonica decenta(ploaia e usor estompata si nu se mai aude a gol cand bati in tabla).
Lipirea se face cu prenandez (cel de la bison sau moment). Nu pune dintr-ala din piata pt ca te omoara mirosul.
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Fac pariu ca pneumologul te va iubi in 6-7 de la particulele inspirate de lipici fie el ce marca o fi.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR