Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • tase

  • Mesaje scrise: 1,985
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Ba nu...suna.... a teste de compresie...si verificat simeringurile de la supape!
Skip ads

  • kiss_me_cristiano

  • Mesaje scrise: 160
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Chiulasa e toatã noua .... inclusiv supape ghiduri eemeringuri tãcheti am bãgat 500 euro în ea ...
  • kiss_me_cristiano

  • Mesaje scrise: 160
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Azi am fãcut testul fizic al injectoarele
  • kiss_me_cristiano

  • Mesaje scrise: 160
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Oct 2008

  • Mesaj Privat

Skip ads

  • kiss_me_cristiano

  • Mesaje scrise: 160
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Test fãcut la ralanti timp de 20 minute motor rece
  • rares gradinar

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Salutare. nu mai inteleg nimic. am astupat EGR-ul, totul a fost bine cateva zile. De ieri face la fel, fum negru, trepidatii, moare mototul cand apas frana si decelereaza (este automata).. nu se aprinde nici un bec la bord. DPF elimonat, EGR eliminat (inclusiv din soft). nu stiu ce mai poate avea... Un mecanic mi-a indicat sa schimb calculatorul de motor... Nu a avut cine va aceleasi simtome, poate gasesc rezolvarea aici... Multumesc. 1.9 cdti z19dt, astra h automat din 2006 120 cp... multumesc
  • big_electro61

  • Mesaje scrise: 4,493
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Nu cred ca gasesti rezolvarea aici,deoarece aceasta implica verificari,pe care mecanicul dumneata este comod sau nestiutor in a le face. Problema spetei in discutie cere meserias pregatit,deoarece implica verificari pe injectie(cantitate injectata si pierdere in retur),test compresie(fum exagerat),etansare admisie,etc
  • rares gradinar

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Pai, multumesc, ideea este ca pana acum a fost doar la reprezentanta opel, a fost testata si rastestata, doar ca are ceva ce nu de descopera cu testerul... Poate ca cineva a avut asa ceva cu masina lui si a descoperit ce are, la mine a mai ramas pompa de injectie sau calculatorul... cine stie poate ca le voi schimba si nu vor fi acestea...
Skip ads

  • kiss_me_cristiano

  • Mesaje scrise: 160
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Oct 2008

  • Mesaj Privat
rares gradinar a scris:Salutare. nu mai inteleg nimic. am astupat EGR-ul, totul a fost bine cateva zile. De ieri face la fel, fum negru, trepidatii, moare mototul cand apas frana si decelereaza (este automata).. nu se aprinde nici un bec la bord. DPF elimonat, EGR eliminat (inclusiv din soft). nu stiu ce mai poate avea... Un mecanic mi-a indicat sa schimb calculatorul de motor... Nu a avut cine va aceleasi simtome, poate gasesc rezolvarea aici... Multumesc. 1.9 cdti z19dt, astra h automat din 2006 120 cp... multumesc

Trebuie cãutate erori instant adicã cu opcom sau altceva în mers pentru ca la mine când o forțez intra în protecție dar nu memoreazã erori decat atunci când se oprește motorul in mers p0001-75 și p0001-5b iar daca iau contactul imediat dispar erorile.banuiesc ca și la tine poate fi la fel încearcã și asa ajuta crede-mã...
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
In mod normal ar trebui ca erorile sa ramana stocate o perioada si dupa ce se opreste motorul.
As da vina pe ecu care are o problema si nu stocheaza erorile...
  • kiss_me_cristiano

  • Mesaje scrise: 160
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Deci pot crede ca și la mine ar fi ecu de vina ca nu stocheazã aceste 2 erori? Pe celelalte cum ar fi d-un uec rec sau ipc sau chiar engine CIM le stocheaza. Eu ma gândesc tare sa demontez din nou pana la a da jos chiulasa și sa folosesc la garniturile de etanșare în pic de silicon ... am o bãnuialã ca îmi trage aer fals sau pierde pe undeva nu știu dar prea aiurea merge și se aude motorul... asearã am schimbat regulatorul de presiune de la pompa din nou și pot spune ca e aceeasi treaba ... problema ca întrerupe în mers dupã 1800 turații mi se întâmplã de când am schimbat carcasa de la filtru care sa spart sau cel puțin din perioada aia .... as vrea totuși sa controlez și distribuția nu prea am încredere în ea ca e la punct... revin cu noutãți... trag speranța cã voi afla ce are ...
  • kiss_me_cristiano

  • Mesaje scrise: 160
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Oct 2008

  • Mesaj Privat
jgyprime a scris:In mod normal ar trebui ca erorile sa ramana stocate o perioada si dupa ce se opreste motorul.
As da vina pe ecu care are o problema si nu stocheaza erorile...

Crezi ca sunt mapate Rau dupã eliminare dpf și egr? Nu cumva cine Lea remapat a anulat și malfunction indicator? Ce crezi colegu?
Skip ads

  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Nu ma pricep...
Dar logica imi zice ca ecu nu stocheaza erorile...
  • kiss_me_cristiano

  • Mesaje scrise: 160
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Ieri am schimbat filtrul de motorina din UFI în JapanParts , și motorul parca sia schimbat sunetul adicã se aude ceva mai înfundat acum . Nu mai are smuciturile pe care le avea .
  • kiss_me_cristiano

  • Mesaje scrise: 160
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Oct 2008

  • Mesaj Privat
....
  • big_electro61

  • Mesaje scrise: 4,493
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Curat,efect Placebo...!
  • kiss_me_cristiano

  • Mesaje scrise: 160
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Se pare ca minunea a ținut puțin.... alte belele pe capul meu acum ... pe loc accelerez brusc în 4000 iar în decelerare pe la 1000 de rotații pare ca vrea sa moara motorul și își revine imediat ...
  • tase

  • Mesaje scrise: 1,985
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Pentru cultura mea generala...ai pus masina pe vreun tester?
  • kiss_me_cristiano

  • Mesaje scrise: 160
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Dețin opcom de vreo 5 ani și mai nou sunt în posesia unui texa
  • kiss_me_cristiano

  • Mesaje scrise: 160
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Da și cred ca am descoperit ceva .... uitați-vã puțin peste valorile astea ... mie îmi suna a ceva... azi la prânz masina mea a cazut testul de boost ceea ce cred ca e de la vasul de la turbo se pare ca e blocat
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR