Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • gabicoman92

  • Mesaje scrise: 74
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2000 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2012

  • Mesaj Privat
Buna seara am un prieten care nu are cont aici si ma rugat pe mine sa postez.La anul in martie acesta face 18 ani si vrea sa faca scoala de soferi iar daca ia permisul sa orientat spre un opel signum neaparat diesel cu cutie automata.Ar vrea in principal 1.9cdti 150cp dar la nevoie e bun si un 3.0 v6 cdti.Ce imi puteti spune de aceasta masina e buna pentru un incepator sau mai bine alta?I place foarte mult modelul acesta de opel.
Skip ads

  • blue_maniak

  • Mesaje scrise: 953
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Nu un anumit tip de masina e important sau nu pentru un incepator, ci stapanirea de sine a soferului. Sigur, nu-i dai 300 de cai putere pe mana, dar 1.9 CDTI e ok. Il scoate usor din depasiri mai mult sau mai putin riscante.
  • turmol

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2015

  • Mesaj Privat
Eu cred ca nu este buna pt un incepator fiind mult prea puternica. In cateva luni o sa se obisnuiasca cu ea si o sa se creada regele soselelor. Intr-o ipotetica situatie limita (avand in vedere lipsa de experienta) risca un eveniment rutier cu eventuale consecinte pt el si ceilalti participanti la trafic.
  • vladutsss

  • Mesaje scrise: 969
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Eu nu cred ca e o chestie de luat in considerare puterea masinii. Se referea la cat e de complicat de condus. Daca isi ia pentru invatat mai degraba sa-si ia una mica hatch parerea mea. Sau chiar un gtc...succes la alegere
Skip ads

  • gabicoman92

  • Mesaje scrise: 74
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2000 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2012

  • Mesaj Privat
Treaba este ca nu vrea masini mici gen corsa polo sau fiesta sub nici o forma.I plac masinile mai maricele si are si nevoie de mai mult spatiu de acea i sa aprins pe signum.Ramane de vazut pana la anul.De cutiile automate ale acestui model ce imi puteti spune?
  • vladutsss

  • Mesaje scrise: 969
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Eu am prejudecati din cauza unora de cand eram mai mic. Toti mi-au zis ca automatele sunt mai pretentioase ca sunt stricacioase, sunt mai scump de reparat pt ca sunt mai rare....fel si fel de motive. Doar ca multi vorbesc fara sa stie. Asa ca nu tre sa te iei neaparat dupa ce se aude.
Totusi Un coleg povestea ca i se pare subturata masina cu automata.
Mie imi place sincer cutia manuala.
El ca incepator ar avea un avantaj. Numai sa nu trebuiasca apoi sa treaca pe manual si sa ii vina tare greu...
  • gabicoman92

  • Mesaje scrise: 74
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2000 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2012

  • Mesaj Privat
Totusi sa mai gandit si la golf 5 si ford focus 2 1,6tdci automate si alea.Dintre astea 3 care e mai ok signum focus sau golf 5 ambele diesel si automate?
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Golf 5 l-as scoate din calcul... motoare invechite puse pe o masina putin mai noua decat motorul..
La golf 6 e altceva, dar si pretul e in alta directie.

Strict referitor la opel si anume signum:
1.9 150 cp e cu anumite probleme specifice (cauta pe forum tija swirl si e suficient)..
Peste 2.0 e "masina de lux", deci impozit si asigurare mult mai scumpe decat sub 2.0..
Eu pentru inceput recomand 1.9 120cp, nu are swirl), pentru un tanar fara experienta e perfecta..

Dar intrebarea e: cati km estimeaza ca va rula urban si cat extraurban anual?
Daca e sub 15.000 anual, ii recomand cu caldura 1.8 si 140 cp (z18xer) indiferent de trafic.
Daca e intre 15.000 si 30.000 anual, as pu e un semn ds egalitate intre z18xer si z19dt*
Peste 30.000 anual, z19dt*...
Skip ads

  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Ca incepator nu recomand masina mare. Ii va fi greu sa se orienteze in spatiu si se va chinui si la parcare ceva timp.
Dar daca se descurca bine la sofat un Signum e masina OK daca noroc sa gasesti una bine intretinuta.
  • gabicoman92

  • Mesaje scrise: 74
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2000 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2012

  • Mesaj Privat
Nu stiu cati km va rula anual insa probabil undeva la 16.000 17.000.E mare fan masini diesel si nu vrea sa isi ia benzina asta e sigur.Cred ca se va descurca bine la volan si i s ar potrivi un signum.
  • Madalin1796

  • Mesaje scrise: 558
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2015

  • Mesaj Privat
Nu ar fi mai usor sa-si faca cont sa spuna exact ce isi doreste, cati km vrea sa faca etc.? Oricum daca isi ia opel va trebui sa-si faca cont ca sa vada probleme, mai pune o intrebare, poate isi prezinta masina deci nu e o pierdere chiar asa mare de timp.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
eu as zice la inceput sa-si cumpere o masina mai ieftina (o astra g de exemplu) mai ales ca e incepator...
dupa care dupa ce are ceva experienta o vinde si isi ia signum.
Skip ads

  • Madalin1796

  • Mesaje scrise: 558
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2015

  • Mesaj Privat
Daca se gandeste la signum inseamna ca are ceva bani. Eu mi-as lua o astra/golf/focus, oricare dar sa fie break, praf la exterior dar impecabil mecanic, ieftina sa o omor prin orasul asta infect (n-ai locuri de parcare, chiar daca o tii tu boboc ceea ce greu la inceput ti-o loveste altul) si abia dupa ce capat cateva mii de km si experienta un signum.
  • gabicoman92

  • Mesaje scrise: 74
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2000 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2012

  • Mesaj Privat
O sa isi faca cont cel mai probabil cand va lua masina.De km inca nu stie exact cat va rula pentru ca daca nici nu a luat permisul nu si a facut calculul la acest aspect,Cert este ca vrea ceva diesel si automat.
  • dr_tzyghe

  • Mesaje scrise: 408
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Sep 2014

  • Mesaj Privat
Signum diesel...inseamna ca o sa aiba o gramada de km, implicit multe stricaciuni pe viitor. Vectra e masina de clasa medie, deci are intretinere relativ scumpa....in schimb, daca o ia bunicica de la inceput si o tine din scurt, va fi incantat de cei 150 cp.....cu posibilitate de crestere lejer la 190-200cp.
legat de tija, mai bine da 700-800 ron sii ii scoate direct clapetii, volanta si ambreiajul poate vor fi fost schimbate (in cazul norocos)...si in rest, atentie si la injectoare.....cam astea ar fi cheltuielile cele mai mari. dintre acestea, probleme cu injectoare si volanta cu masa dubla poti avea la orice diesel, parerea mea.
  • stolniceanulucian

  • Mesaje scrise: 286
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2009 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2010

  • Mesaj Privat
gabicoman92 a scris:Buna seara am un prieten care nu are cont aici si ma rugat pe mine sa postez.La anul in martie acesta face 18 ani si vrea sa faca scoala de soferi iar daca ia permisul sa orientat spre un opel signum neaparat diesel cu cutie automata.Ar vrea in principal 1.9cdti 150cp dar la nevoie e bun si un 3.0 v6 cdti.Ce imi puteti spune de aceasta masina e buna pentru un incepator sau mai bine alta?I place foarte mult modelul acesta de opel.


La 18 ani 150 de cp sunt o alegere proasta.
Imi aduc si acum aminte ce periculos conduceam la 18 ani si nu aveam (tata avea) decat un diesel amarat cu 70 de cp.

E ok ca vrei o masina mai mare, mai stabila, mai dotata, dar atunci cand nu ai experienta caii putere sunt ultima prioritate. Daca e sa fie Signum, ia-l cu cel mai slab motor existent si mare mare atentie la condus. Multi zic ca lor nu li se poate intampla nimic, ca ei stiu sa conduca etc etc etc bla bla bla dar statisticile nu mint. Un accident grav la inceputul maturitatii iti poate afecta viata pentru mult timp.

Prudenta maxima si cat mai putini cai putere pentru inceput.
Pana si 1.8 cu 140 de cp e destul de mult ptr un incepator.
O Astra 1.6 sau chiar 1.4 cu optiuni mai multe e o varianta mai ieftina si mai potrivita.
Un Astra GTC intretinut poate arata bine si e mai ok ptr un incepator.
  • gyenes

  • Mesaje scrise: 296
  • Locatie: Timis
  • Masina: Zafira z1.8xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Da , dar uneori salveaza cei 150 cp.intr-o depasire riscanta pot fi salvatori, pe cand cu cei 80cp nu mai apuca. pune problema si asa.daca e sa se intimple , se intimpla oricum.signum, sigur e mai sigur intr-un accident decat o astra g.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
corect, dar cei 150 cp iti pot da curajul sa faci o depasire riscanta, care la un sofer fara experienta poate insemna un accident sigur.
  • vladutsss

  • Mesaje scrise: 969
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Mai bine nu-si mai ia masina ca e periculos frate condusul asta. Si chiar si daca mergi tu atent te omoara altul...
  • PunctAlbastru

  • Mesaje scrise: 293
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2013

  • Mesaj Privat
gabicoman si tu si prietenul tau visati cai verzi pe pereti. Un sofer experimentat te poate baga in sperieti si te poate face sa vomiti si cu 50 de cp. Nu mai visati la avioane si aspiratoare de gagici. Apropo de asta, Opel nu prea mai are trecere decat poate pe la unele sate doar cu femei sparte de foame.

Fiind practic copii si cu rugamintea sa nu va simtiti ofensati, tin sa precizez ca in prima faza cel putin nici nu conteaza masina in sine sau ce ai sub capota. Ca oricum habar nu aveti sa conduceti pana nu adunati macar 50.000 de km. Unii nici dupa. Fiti destepti si alegeti masina in cea mai buna stare posibila si mai pastrati si bani de combustibil. Ca daca o tii de bibelou in fata lu gardu, experenta nu se incrementeaza. Doar prestanta.

Mai depinde si de mediul in care folosesti masina respectiva. De exemplu un Peugeot 107 cu motor pe benzina de un litru si 68 de cp, CONDUS DE CINE TREBUIE, urineaza cu bolta IN ORAS pe orice magaoaie cu 150 de cp. Dar deh, nu prea iese copulatia pe bancheta din spate ca ... nu e loc. Ce vreau sa zic e ca mai bine aflati intai ce inseamna soferia, pe ORICE masina, dupa care va veti dezvolta preferinte de bun simt. Tine cont ca in general se lasa cel putin cu niste tamponari usoare pana proaspatul absolvent (Doamne ajuta!) de liceu invata sa faca trecerea de la maciuca zilnica la covrig si/sau devine cocalar in paralel. Ce sa zic, o fi misto sa te lauzi in sat ca ai 150 de cai. Aaa ca nu esti in stare sa-i biciuiesti nu observa nimeni.


Ultima modificare facuta de PunctAlbastru la Vin 02 Sep, 2016 8:29 pm
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR