Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • cristian.adrian

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Sep 2016

  • Mesaj Privat
buna seara,
de curand, mai exact acum 2 zile , computerul de bord (al masinii: opel astra h hatchback 1,4; 90 cp, benzina,2009) mi/a tot dat erori in computerul de bord, legat de nivelul de racire (coolant level). ideea este ca problema am mai avut/o cu vreo 2 luni inainte, dar se pare ca era de la un furtun de la vasul de racire si pierdea antigel pe acolo, nu foarte mult pentru ca am mai completat cu apa demineralizata si am putut circula cu ea asa pana am reusit sa schimb furtunul si implicit am completat cu antigel, dupa vreo trei saptamani nivelul lichidului de racire a scazut iar in vas, pana la limita inferioara, ca de aceea mi-a dat si eroarea dar am verificat peste tot si nu se observa ca ar pierdepe undeva. ideea este ca in momentul in care am vrut sa completez cu niste apa demineralizata, am observat cand sa desfac capacul, ca aveam defapt presiune in vasul de racire, iar pe masura ce desfaceam capacul lichidul de racire a reaparut inapoi in vas. cineva care s/a nimerit sa treca prin zona si care parea ca se pricepe, si a vazut faza mi-a spus ca s/ar putea sa fie din cauza garniturii de chiulasa. sa fie oare asa, sau vreo eroare din cauza senzorului, sau plutitorului, pentru ca dupa ce am desfacut capacul vasului de racire, si s/a depresurizat sa zic asa, l/am pus la loc si am observat ca nu mi-a mai aparut eroarea coolant level.
am mai verificat apoi vasul de racirea doua zi si se pare ca nivelul de antigel e ok adik pana aproape de limita superioara. ce credeti ca ar putea fi. Va multumesc anticipat
  • szian

  • Mesaje scrise: 1,173
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Eu am rezolvat problema in felul următor . Daca nivelul la antigel este la nivel și tot vă arată eroarea este plutitorul blocat. Trebuie dat jos vasul și spălat bine până se aude plutitorul mișcând. De ce se blochează? Se depune cu timpul ( anilor) mizerie pe tija de la plutitor și îl blochează. Și atunci clar apare eroarea. Majoritatea dau vina pe senzor. Schimbi senzorul și tot eroarea. Atunci treci la vas: Alt vas că e simplu sa îl schimbi decât să îl speli nu ! Decizia îi aparține fiecăruia ! Eu am descris aici cum se poate rezolva problema.
  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR