Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • fiorino72

  • Mesaje scrise: 131
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Am un astra g hachback din 2000,diesel motor 2.0dti,16v.Masina are 128.000km reali a fost luata de noua de la dibas bucuresti.De ceva timp am observat un zgomot care a devenit din ce in ce mai enervant pentru mine.Anul trecut am schimbat amortizoarele pe spate.Dupa ce am mai citit pe forum despre aceste probleme am mai desurubat aprox 1/2 tura dopurile din cauciuc care amortizeaza pe caroserie.Am scos de sub roata de rezerva husa cu cric,,etc..am scos chiar si cartonul care culiseaza odata cu deschiderea porbagajului si tot am acel zgomot la denivelari.Ieri am pus pe cineva sa conduca masina pe un drum denivelat am rabatat o parte a scaunului din spate si am observat de unde vine acel zgomot.....de la incuietoare.....Am scos si incuietoarea am gresat-o putin si cam atat.Incuietoarea pare in regula nu are nimic ,dar apoi zgomotul era la fel.Am mai citit ca la unule modele se desurubeaza cuiul de prindere de pe caroserie.La astra g parca eu zic ca nu se misca dar am sa incerc .nu stiu ce sa mai incerc.Urmatoarea masina va fi sigur tot un astra dar fara haion sper.Poate cineva a mai patit asa ceva si imi zice si mie ce sa fac.Va multumesc si va salut pe toti.
Skip ads

  • JustCrazy

  • Mesaje scrise: 189
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Vezi ca pe langa tampoanele alea doua pe care tu le-ai reglat mai ai doua gartnituri de cauciuc care cad exact pe capetele unde vin sunururile si tin haionul sus cand ridici . plas inca 2 chestii de cauciuc pe laterelele haionului care teoretic se uzeaza si alea trebuie schimbate .. aceasi problema o am si cate odata mai apare si la mine
  • fiorino72

  • Mesaje scrise: 131
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru mesaj,am sa ma uit si la alea dar nu cred.Alea de cauciuc par ca si noi din cate stiam ca am desfacut si plasticul de protectie de pe haion.Cum spuneam am observat ca zgomotul venea fix de la incuietoare.Am incercat sa mai desfac mai mult dopurile alea de pe haion dar nici prea mult nu e ok...Oricum iti multumesc pentru mesaj.Am sa mai studiez problema si am sa-i dau eu de capat.Sa va zic o faza...vecinul are o astra break de 1,7...si imi zice ca ar trebui sa sudez haionul si nu se va mai auzi nimic....ce ziceti?!
  • JustCrazy

  • Mesaje scrise: 189
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
a si mai e inca ceva vezi ca incuietoarea la spate se poate regla ... ai dou suruburi acolo si poti sa o dai mai in fata sau mai in spate .. Smile succes. si dca reusesti sa imi spui si mie de la ce venea zgomotu ca si la mine mai apare din cand in cand Smile
Skip ads

  • fiorino72

  • Mesaje scrise: 131
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Da ai dreptate sa stii.Secretul este in reglajul mai sus al cuiului de la incuietoare (reglat din suruburi) si la reglajul tampoanelor de cauciuc reglabile de pe haion,Dar eu zic ca se mai aude cateodata.Am sa vad sa dau iar incuietoarea de pe haion jos si sa o bag cu totul in ulei.Am facut un drum pana la Botosani saptamana asta si undeva am vre-o 4-5 km de drum denivelat si chiar nu am mai auzit nimic.Se mai aude cateodata de la portiere dar asta le rezolv cu silicon cand dau pe chedere si pe locul unde vine pe caroserie.Daca stau si ma gandesc cate gropi a halit in 11 ani....ce pretentii sa mai am.Un coleg mi-a zis ca sunt absurd si ca nu se aude nimic.In fine bine ca am rezolvat,si vreau sa-ti multumesc pe aceasta cale si tie.Sa auzim numai de bine.
  • sauciuc

  • Mesaje scrise: 129
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2001 z14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2010

  • Mesaj Privat
acelasi "necaz" l-am avut s eu si nu a stiut nimeni ce sa faca pana cand nu m-am bagat in portbagaj in timp ce conducea un prieten, dar la mine s-a dovedit a fi intrerupatorul de la becul din portbagaj care scartaia atunci cand era inchis haionul. numai bine
  • gigi haios

  • Mesaje scrise: 241
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Feb 2008

  • Mesaj Privat
ai umblat la incuietoare.
ai defacut cumva panoul de plastic?
asigura-te ca este fixat in toti bradutii de plastic!
salut
  • JustCrazy

  • Mesaje scrise: 189
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Cu placere florino Smile
Skip ads

  • fiorino72

  • Mesaje scrise: 131
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Am Avut timp ieri si am dat jos incuietoarea de la haion si i-am facut o baie in ulei apoi cu o seringa am gresat si cele doaua balamale de sus de la haion apoi am lasat sa se scurga tot uleiul din incuietoare si am montat-o inapoi.Surpriza a fost ca nu se mai aude absolut nici un zgomot din porbagaj si sunt super multumit.Sper sa nu aveti parte de drumurile proaste din iasi si de zgomotul de la haion niciodata.Ciao!
  • AdyBossu

  • Mesaje scrise: 320
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2004 1,7 cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2007

  • Mesaj Privat
La mine scartaia tot din pricina intrerupatorului becului din portbagaj. Am gresat cuiul intrerupatorului si locul unde atinge plasticul.
  • fiorino72

  • Mesaje scrise: 131
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Am revenit iarasi dupa ceva timp...,insa revin la acel haion zgomotos care se pare ca i-am dat de capat pana la urma.Deci zgomotul care apare este de la cuiul metalic fix de la portbagaj si plasticul de la ala in forma de semiluna( incuietoarea de pe haion) sa-i zic asa.Eu am infasurat acel cui metalic cu banda neagra panzata de care folosesc electricienii in service si nu se mai aude nimic acum.Aveti grija sa nu puneti multa banda ca nu se mai incuie haionul.Dupa vre-o 2- luni sau trei acea banda se rupe si va trebui inlocuita,intre timp cautati alta incuietoare noua sau o incuietoare cu semiluna-culisanta mai putin uzata.Sa auzim numai de bine.
  • serioussam

  • Mesaje scrise: 245
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jun 2008

  • Mesaj Privat
mare dreptate ai @frorino72, da, daca bandajam ca sa spun asa acel cui se reduce zgomotul din habitat la 80% , parerea mea ! pe verificate ! Very Happy
Skip ads

  • rby10

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2008 14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Salut, Cum pot remedia zgomotul produs de "becul care vine prins pe haion"? imi tot zdragane carcasa de la acel plastic si nu stiu ce sa-i mai fac:(, deci ce ramane de facut?
  • raduandrei77

  • Mesaje scrise: 791
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Oct 2010

  • Mesaj Privat
La mine are joc in balama haion i-am cumparat bolt nou dar tot are joc pacat cu ne se pot schimba si balamalele
  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,717
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Astazi am pus si eu banda izoliera pe cui si am uns cu putin ulei intrerupatorul de la bec - am scapat de zgomot,ce-i drept zgomotul la mine se auzea fix ca o frecare de plastic asa .........E bine ca am citit topicul asta intai ca vroiam sa ma apuc sa desfac capacul de la haion sa-l umplu cu burete
  • opelar

  • Mesaje scrise: 78
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Apr 2009

  • Mesaj Privat
la mine scartaie portiera stanga.as fi curios daca cineva a gasit un remediu acestei probleme.
  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,717
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Plastice si alte lucruri,inclusiv panourile usilor eu le rezolv cu WD40
  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Si eu am folosit wd40, asta pana mi-am luat sprey pt uns lantul bicicletei. Are avantajul ca lasa un strat de teflon ( ?! ) in urma si persista mai mult.
  • fiorino72

  • Mesaje scrise: 131
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Dec 2009

  • Mesaj Privat
M-am uitat atent la incuietoare si are un fel de semiluna din plastic care pare a fi uzata si mai mult ca sigur semiluna aia este cauza.Am folosit acea banda pe cuiul metalic pentru a micsora sa zicem distanta dintre semiluna de plastic si acel cui metalic.Am sa vad daca gasesc o incuietoare noua pentru ca la 1 saptamana trebuie sa schimb banda aia sau.... sa nu mai deschid deloc porbagajul dupa ce o schimb!.Va multumesc pentru interes,sprijin si mesaje.
  • fiorino72

  • Mesaje scrise: 131
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Am reusit si am rezolvat problema si vreau sa va spun ca nu mai este nici un zgomot in masina si sunt super multumit.M-a costat 50 ron incuietoarea de la haion si cuiul din partea de jos.Incuetoarea este luata de la dezmembrari.Tipul de acolo mi-a adus vreo-3 buc si mi-a zis sa aleg care imi place.Trebuie sa aveti grija cum montati cuiul (adica reglajul lui pe caroserie) pentru ca incuietoarea e simplu de montat, scoateti masca de plastic de la haion complet,apoi desfaceti cele 3 suruburi de pe incuietoare.Am facut si o fotografie la incuietoarea scoasa de pe masina pe care am sa sa o atasez sa observati uzura de pe acea semiluna culisanta(cum a sarit plasticul pe o parte de semiluna)si de pe cui.Deci,daca vreti sa nu mai aveti zgomot deloc in zona haion schimbati astea si 100% nu ve-ti mai auzi nimic garantat.Si cam asta a fost...!Sa auzim numai de bine.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR