Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • vladonne17

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2001 X10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2016

  • Mesaj Privat
Buna ziua ...Bine v-am gasit...Am si eu o problema..Am vrut sa schimb senzorul de presiune ulei si am dat filetul peste cap si imi scapa ulei....an facut o reducție ...Am dat gaura cu burghiu si facut din nou filet...dar a crãpat si s-a si gãurit din cauza ca a rãmas putin material in diametru ...acum intrebare...fiind materialul din aluminiu cum procedez?recomandați vreun sudor bun in iasi in aluminiu? Trebuie umplut tot si facut din nou gaura? Sau merge suflat pe langa? Astept pãreri si multumesc ...atașeze si niste poze
----
Model: Corsa
An fabricatie: 2001
Cod motor: X10XE
  • kwo
  • Suspendat
  • 15 mesaje
  • din 11 Aug 2016
  • Astra 2008 Z17DTL
  • Ilfov
  • kwo

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2016

  • Mesaj Privat
Ai 2 variante : gasesti un sudor meserias si astupi gaura sau chiulasa inlocuita.
  • big_electro61

  • Mesaje scrise: 4,493
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Chiar crezi ca gaura filetata respectiva,e pe chiulasa...?!
  • catastefan

  • Mesaje scrise: 5,916
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Da. Este pe chiulasa.
Sunt in postul meu de la pagina 100 poze cu circuitul de ungere....

https://www.clubopel.com/vie...sc&start=1980
  • corsa.timis

  • Mesaje scrise: 490
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2014

  • Mesaj Privat
vladonne17 a scris:Buna ziua ...Bine v-am gasit...Am si eu o problema..Am vrut sa schimb senzorul de presiune ulei si am dat filetul peste cap si imi scapa ulei....an facut o reducție ...Am dat gaura cu burghiu si facut din nou filet...dar a crãpat si s-a si gãurit din cauza ca a rãmas putin material in diametru ...acum intrebare...fiind materialul din aluminiu cum procedez?recomandați vreun sudor bun in iasi in aluminiu? Trebuie umplut tot si facut din nou gaura? Sau merge suflat pe langa? Astept pãreri si multumesc ...atașeze si niste poze
----
Model: Corsa
An fabricatie: 2001
Cod motor: X10XE


Vezi ce distanta ai pana la circuit, poate iti permite sa faci o piesa cu filet exterior, filetezi in corpul chiulasei in gaura veche si o sudezi iar la capatul celalalt filet interior pentru senzor. Tine cont sa nu intre span in circuitul de ulei! Oricum, cu chiulasa montata pe motor nu poti face treaba buna.. Daca n-ai carne suficienta pana la circuit, trebuie data jos, frezat cu grija sa nu afecteze partea de montare capac distributie si filetul surubului de deasupra, mai apoi facut o piesa la strung care vine filetata pentru senzor si sudat pe chiulasa. Sunt multe costuri de calculat pe langa material si manopera operatiune.. Demontare, garnituri, calare distributie etc.. poate iesi mai ieftin cu o chiulasa SH, dar trebuie sa sti sa alegi sa nu cumperi alte cheltuieli.. Chiar nu stiu cum l-ai aranjat in halul asta..

L.E. vezi legatura pusa de catastefan poza 4 din randul 4(vedere circuit chiulasa+bloc la distributie), poti freza, cum spuneam mai sus, resturile de filet vechi, si faci filet nou, eu imi imaginam ca senzorul vine perpendicular pe circuit, dar se pare ca e longitudinal (la capatul "tevii"). Vezi cat loc ai sa se aseze senzorul, poate nu-ti mai trebuie piesa facuta la strung. Dar trebuie data chiulasa jos..Multa manopera..
Bafta!


Ultima modificare facuta de corsa.timis la Sam 10 Sep, 2016 10:49 pm
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR