Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra K
  • mariocb

  • Mesaje scrise: 1,054
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2016 1,4 XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2016

  • Mesaj Privat
Revizia se face la 1 an sau la 30000 km , nu 15000 km. E cam scump filtrul de polen la reprezentanta si nici macar nu e cu carbon...asta e !
Skip ads

  • ratzoiu

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2014

  • Mesaj Privat
Pe revisieshop.ro cele 3 filre (ulei, polen, aer) sunt 260 Ron(Ex. B14XFT).
Din cate am inteles se pot achizitiona piesele de la ei, iar reprezentantele Opel sunt obligati sa ti le accepte intrucat sunt originale GM, doar ca multe reprezentante fac fitze Razz.
  • Doadrian

  • Mesaje scrise: 160
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2016

  • Mesaj Privat
mariocb a scris:...E cam scump filtrul de polen la reprezentanta si nici macar nu e cu carbon...asta e !

Cel care vine cu masina este cu carbon?Daca nu, la revizie se poate opta pt unul cu carbon?
  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Din ce tin eu minte filtrul initial e cu carbon.
La revizie tot cu carbon ii pui... e in jur de 130-140 lei la rerezentanta. Dar il gasesti pe original mai ieftin cam la 70 lei si il pui singur.
LE Acum am observat.. ce am scris eu este pt Astra J... Smile Dar tot pe acolo o fi si pt K.
Skip ads

  • mariocb

  • Mesaje scrise: 1,054
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2016 1,4 XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2016

  • Mesaj Privat
Doadrian a scris:
mariocb a scris:...E cam scump filtrul de polen la reprezentanta si nici macar nu e cu carbon...asta e !

Cel care vine cu masina este cu carbon?Daca nu, la revizie se poate opta pt unul cu carbon?


Filtrul din fabrica nu e cu carbon....poti comanda de pe revizieopel.ro , la reprezentanta nu stiu daca au....oricum, mie mi-au spus ca pot veni cu filtrele de aer si polen , dar uleiul si filtrul de ulei musai de la ei, ptr. a beneficia in continuare de garantie ( tinand cont ca am avut filtrul de ulei gratis si ma dusesem hotarat sa nu schimb cele 2 filtre, ci numai sa le curat, mi-am asumat pretul mare de la filtrul de polen...data viitoare cumpar de pe revizieopel.ro) .
  • wanchope

  • Mesaje scrise: 240
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 B14XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2012

  • Mesaj Privat
@mariocb: esti sigur ca revizia se face la 30.000 sau 1 an? N-am certificatul de garantie la indemana insa eu asa am retinut: 15.000 sau 1 an, rog colegii sa ma corecteze daca gresesc. Atunci de ce imi apare mesajul sa schimb uleiul cat mai curand, eu avand aproape 13.000 km?
  • mariocb

  • Mesaje scrise: 1,054
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2016 1,4 XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2016

  • Mesaj Privat
30000 apare pe contul meu la myOpel , urmatoarea revizie ! pe caietul de service este 15000 ! cred ca pe myOpel nu sesizeaza ca masina e din RO , ca sa injumatateasca perioadele ! "viata uleiului" e un contor de timp.....chiar daca intr-un an faci 1 km, tot ajungi la 0%.
  • ska

  • Mesaje scrise: 847
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2015 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Parere personala.
Faceti reviziile cat mai des posibil, daca tineti la masinile voastre, vreti sa le intretineti in mod corespunzator, si vreti sa le tineti mult timp...
Nu am service si nici nu sunt angajat la vreo reprezentanta opel Laughing
Daca circulati mult urban ( cum sunt marea majoritate de pe forum ), eu n-as sari de 10.000km, de la schimb la schimb ( ulei+filtre ), mai ales la diesel.
La benzina as zice ca poate merge si un 15.000km.
Dar 30.000km mi se pare deja o prostie, indiferent de ce "ulei" Long Life ai avea in masina.

Pentru cei cu cutie automata, nu va luati dupa prostiile de la Opel ca uleiul e life time.
Eu la J am schimbat uleiul in cutie ( ce-i drept am AF40 nu 6T35 cum e pe K ) la 63.000km, si m-am speriat efectiv de cat era de NEGRU, si lipsit de proprietati.
Deci, pe la 60.000km, ar trebui urmarit si acest aspect.
Skip ads

  • wanchope

  • Mesaje scrise: 240
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 B14XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Pai ce e in contul myopel nu prea are legatura cu ce este in caietul de service! Mare atentie ca va puteti trezi cu masina scoasa din perioada de garantie! De aceea am facut trimitere la mesajul pt schimbarea uleiului pt ca masina e setata pentru efectuarea reviziei la 1 an sau 15.000 km.
  • mariocb

  • Mesaje scrise: 1,054
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2016 1,4 XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2016

  • Mesaj Privat
mea culpa , corect 15000 km...myOpel e doar informativ si dupa cum se pare...incorect !
  • ZAMRA80

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2017

  • Mesaj Privat
Perioada de service este conform cãrții un an sau 30000 km, dar când am ridicat mașina de la Rãdãcini mi-au zis cã datoritã condițiilor de utilizare din Romania ei recomanda înjumãtãțirea acestuia la un an sau 15000 km, și m-au întrebat dacã sunt de acord. Cum eu nu cred sa fac vreodatã mai mult de 10-15 mii pe an, le-am zis cã nu mã deranjeazã, așa cã tipul a scris pe caietul de service cã mi-a fost adusã la cunoștința modificarea și am semnat amândoi. Dar dacã nu eram de acord rãmânea 30000 sau an între revizii, așa daca nu v-ați dat acordul și țineți neapãrat sã faceți revizia la 30000 nu pierdeți garanția.
  • Silviu Mustata

  • Mesaje scrise: 1,199
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2017

  • Mesaj Privat
Eu unul fac revizia la un an, aprox. 10-12 mii km si filtrele de aer si de polen sunt negre in conditiile in care nu intru in oras excesiv. La vechea masina am interval de revizie 2 ani sau 30.000 km, iar pentru Romania au dat 1 an sau 20.000km, insa parca nu as depasi 15.000 km. Optiunea este a fiecaruia. Mentionez ca uleiul este destul de negru. C4 pe care il am in prezent este tot cu injectie directa, insa este aspirata.
Skip ads

  • ZAMRA80

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2017

  • Mesaj Privat
La ce praf este in Romania, in mod special Bucuresti, poti sa schimbi filtru de aer si polen o data la 6 luni si tot negre le scoti.
  • Silviu Mustata

  • Mesaje scrise: 1,199
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2017

  • Mesaj Privat
Deci nu sunt singurul care nu prea accepta curãțarea filtrelor.
  • zamaraii

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2016 B14XFL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Sep 2012

  • Mesaj Privat
15000 sau un an care vine mai repede asa este la garantie. Si eu sunt de acord ca daca mergi mult urban sa schimbi uleiul la 10000, iar filtrul de polen de 2 ori pe ani, inainte de sezonul de vara si iarna. Aerul va circula mai bine si pentru dezaburire iarna si ventilatie vara. Nici eu nu sunt de acord cu curatirea filtrelor. Particolele de mucegai si polen sunt foarte fine si nu ies din filtru ceea ce poate duce la imbolnaviri ulterioare.
  • aikidoro

  • Mesaje scrise: 57
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Astra 2016 B14XFL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mar 2017

  • Mesaj Privat
Salut,o intrebare simpla"cum verificati nivelul de ulei"?.
  • Silviu Mustata

  • Mesaje scrise: 1,199
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2017

  • Mesaj Privat
Nivelul de ulei de verifica cu joja.
  • Dragos_80x

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2017

  • Mesaj Privat
Un simplu google search te poate lamuri.
  • aikidoro

  • Mesaje scrise: 57
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Astra 2016 B14XFL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mar 2017

  • Mesaj Privat
Știu ca,cu joja se verifica mersi. Dar conform cãrți se verifica așa "lãsați motorul sa ajungã la temperatura optima de lucru ,opriti-l pt 5 min și apoi verificați "
Ideea este ca am schimbat uleiul de unde am luat mașina ( am 2 ani gratuit reviziile ) Am verificat uleiul ( la rece ) și este peste limita superioarã .


Ultima modificare facuta de aikidoro la Mar 27 Jun, 2017 8:11 pm
  • aikidoro

  • Mesaje scrise: 57
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Astra 2016 B14XFL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mar 2017

  • Mesaj Privat
nivelul este indicat de deget


Ultima modificare facuta de aikidoro la Mar 27 Jun, 2017 8:13 pm
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra K

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR