Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra K
  • mariocb

  • Mesaje scrise: 1,054
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2016 1,4 XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2016

  • Mesaj Privat
da, eu am incercat....se pot viziona filme, videoclipuri , etc, dar asa cum scrie si in manual , numai cu frana de mana trasa ( am vazut pe forumul turcesc, ca unul a facut modificare la soft si le putea viziona si in timpul mersului ) !
Skip ads

  • wanchope

  • Mesaje scrise: 240
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 B14XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2012

  • Mesaj Privat
K. Thx. O sa incerc.
  • mariocb

  • Mesaje scrise: 1,054
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2016 1,4 XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2016

  • Mesaj Privat
Explicatia pentru rechinul asta ! Razz
https://l.facebook.com/l.php...2Lvra267Bi-V98XN7
  • SilviuZ

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Germania
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2017

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor!
Sunt nou pe forum si acesta este primul meu post.
Am citit tot ce ati scris in acest topic pentru ca ma intereseaza achizitia unui Astra ST 1.6cdti 136 cp.
Precizez faptul ca nu stiu nimic despre marca Opel, nu am condus pana acum nici o masina care sa poarte sigla asta, toata documentarea am facut-o online plus o vizita in showroom in care am analizat si pipait masina timp de vreo ora.
Precum colegul Manuel79 si eu sunt fan masini frantuzesti, insa Astra K mi se pare a fi o masina atent lucrata la insonorizare, motorizari silentioase si economice ce nu necesita AdBlue, si oferta generoasa de dotari, toate la un pret sub 20k euro.
Insa citesc pe aici despre o serie de probleme care totusi nu ar trebui sa apara la o masina cu acest nivel de pret.
Voi ce credeti (din experienta voastra cu alte marci) se merita cumparata masina? Din ce am citit (nu doar aici) Opel are probleme cu agatatul vitezelor. Intampina toata lumea aceasta problema, sau e doar chestiune de noroc?
Skip ads

  • zamaraii

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2016 B14XFL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Sep 2012

  • Mesaj Privat
Eu nu am varianta cu motor diesel, dar cel putin la mine nu agata deloc! Schimba impecabil. Faci multi km/an de vrei diesel? Daca mergi mai putin de 20-25k/an nu cred ca merita diferenta. Si benzinarele consuma putin, intretinere ieftina, zgomot mai mic, vibratii mai putine, etc. Ca probleme, dupa mai bine de 1 an si jumatate si 35k de km...ZERO!
  • SilviuZ

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Germania
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2017

  • Mesaj Privat
Si eu prefer benzina, pana acum m-am ferit de diesel, totusi fac multa autostrada, mai ales Germania. Nu cred ca voi depasi 25k km/an insa am nevoie de o masina cu un motor care sa functioneze relaxat la 170 km/h.
Deci ma incurajezi sa iau Astra? Nu are greierasi, probleme cu sistemul audio sau stiu eu ce erori? Probabil ca mai remediaza si ei pe parcurs problemele care apar. Pana la urma, de acum modelul incepe sa ajunga la maturitate.
  • EIulianNicolae

  • Mesaje scrise: 93
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2017

  • Mesaj Privat
astra k break motor 1,4 125hp mers blana 150 si ceva depasiri de 170 180 pe autostrada buc constanta consum undeva la 6 conform bc
  • SilviuZ

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Germania
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2017

  • Mesaj Privat
Cum se simte masina la 170 km/h? Se poate rula cu viteza asta confortabil? Se aseaza bine pe asfalt sau da impresia de usoara nesiguranta? O comparatie cu alte masini e binevenita.
Si inca ceva: nu a incercat nimeni motorul diesel de 1.6 110 cai? Am gasit cateva oferte la masini de showroom, sunt pe placul meu la optionale dar din pacate au acest motor, nu cel de 136 cp pe care mi-l doresc. Problema e cu serviciul meu, am un program ciudat si nu reusesc deloc sa ajung la un drive-test, de aceea orice parere sau sfat ma ajuta. Oricum la test nu ai cum sa ajungi pe autostrada, iar in oras orice masina moderna merge brici.
Skip ads

  • zamaraii

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2016 B14XFL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Sep 2012

  • Mesaj Privat
La mine rar se aude cate un greieras. Mai apare rar iarna cate unul, probabil in functie de temperatura, dar dispare repede. Am mers si eu cu 170, destul de lejer, nu se simtea ca nu mai are putere, probabil la consum se simte mai mult. Consumul e foarte bun, la mers normal am 6,8 consum mixt cu ~30% mers in afara orasului. Eu nu ti-as recomnada dieselul de 110 cai, mai degraba cel de 136 daca vrei sa mergi pe diesel si cu multe reprize de 170 pe autostrada. Sau incearca 1.4 150 cai, din cate am vazut pe forum nu e foarte mare diferenta de consum intre 125 si 150 cai, fiind acelasi motor. Eu pe cel de 125 l-am prins la oferta buna si de aceea il detin.
  • EIulianNicolae

  • Mesaje scrise: 93
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2017

  • Mesaj Privat
SilviuZ a scris:Cum se simte masina la 170 km/h? Se poate rula cu viteza asta confortabil? Se aseaza bine pe asfalt sau da impresia de usoara nesiguranta? O comparatie cu alte masini e binevenita.
Si inca ceva: nu a incercat nimeni motorul diesel de 1.6 110 cai? Am gasit cateva oferte la masini de showroom, sunt pe placul meu la optionale dar din pacate au acest motor, nu cel de 136 cp pe care mi-l doresc. Problema e cu serviciul meu, am un program ciudat si nu reusesc deloc sa ajung la un drive-test, de aceea orice parere sau sfat ma ajuta. Oricum la test nu ai cum sa ajungi pe autostrada, iar in oras orice masina moderna merge brici.
Se aseaza foarte bine pe sosea la 170
  • EIulianNicolae

  • Mesaje scrise: 93
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2017

  • Mesaj Privat
SilviuZ a scris:Cum se simte masina la 170 km/h? Se poate rula cu viteza asta confortabil? Se aseaza bine pe asfalt sau da impresia de usoara nesiguranta? O comparatie cu alte masini e binevenita.
Si inca ceva: nu a incercat nimeni motorul diesel de 1.6 110 cai? Am gasit cateva oferte la masini de showroom, sunt pe placul meu la optionale dar din pacate au acest motor, nu cel de 136 cp pe care mi-l doresc. Problema e cu serviciul meu, am un program ciudat si nu reusesc deloc sa ajung la un drive-test, de aceea orice parere sau sfat ma ajuta. Oricum la test nu ai cum sa ajungi pe autostrada, iar in oras orice masina moderna merge brici.
greierasi inca nu am si am aproape 5000 km cu ea
  • SilviuZ

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Germania
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2017

  • Mesaj Privat
Intr-adevar ai un consum foarte bun, am mai citit si eu una alta aseara pe internet si se pare ca da, la Opel nu prea se manifesta simptomele downsizing-ului (consum mare la turatii crescute sau viteza sustinuta), motoarele benzina turbo fiind foarte reusite din acest punct de vedere.
Din cate am vazut pe pagina Opel, diferenta intre diesel 136 cp si benzina 200 cp e de doar 500 euro, motorul pe benzina fiind mai scump. Tentanta oferta, consum de combustibil mai mare dar scapi de grija filtrului de particule. Oare ce consum se poate scoate cu acest motor in conditii reale de drum?
Skip ads

  • SilviuZ

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Germania
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2017

  • Mesaj Privat
@EIulianNicolae
Conteaza si cum abordezi gropile cu masina. Cu siguranta ca daca treci prin ele fara mila, sunetele anormale nu vor intarzia sa apara, pana si caroseria isi va pierde rigiditatea la un momentdat.
Acum eu nu sustin ca cei care au greierasi in habitaclu nu au grija de masinile lor, poate fi neatentia producatorului in proiectarea asamblarilor (probleme care in timp se pot rezolva).
  • gryph

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2017 B16SHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mar 2017

  • Mesaj Privat
Eu momentan pe 1.6 benzina turbo am 8.1l/100 km consumul mediu dupa 8700 km, pot confirma ca la viteze mari e surprinzator de economica, in schimb in oras cu trafic bara la bara si start-stopul oprit (ca sa apuce sa ajunga motorul la temperatura optima pe drumuri scurte) pe ultimii 50 km am avut 12l/100 km
  • EIulianNicolae

  • Mesaje scrise: 93
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2017

  • Mesaj Privat
sincer nu o menajez,adica nu o iau in brate cand trec peste limitatoare de viteza dar nici nu trec cu 100 la ora si gropile daca le iau sunt bine venite Smile oricum am reuzit sa lovesc janta intr o groapa si consumul meu dupa 5000 mii km undeva 80% in in bucuresti si restul afara este de 8,4 si afara nu am menajato deloc am dat in ea ca surdu in toba pt ca am avut un renaul symbol 7 ani si la 130 km ora ziceai ca sunt in aer,asta se lipeste de sosea la 150
  • SilviuZ

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Germania
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2017

  • Mesaj Privat
Nici eu nu am acum nu stiu ce limuzina. Masina actuala e un C-Elysee 1.6 benzina luata de noua in 2015, masina excelenta pentru banii platiti. Totusi ma gandesc ca Astra e clar peste, pana la urma fac parte din categorii diferite. Oricum pe drumurile noastre cat de atent ai fi tot mai iei cate o groapa la viteza mare.
  • SilviuZ

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Germania
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2017

  • Mesaj Privat
gryph a scris:Eu momentan pe 1.6 benzina turbo am 8.1l/100 km consumul mediu dupa 8700 km, pot confirma ca la viteze mari e surprinzator de economica, in schimb in oras cu trafic bara la bara si start-stopul oprit (ca sa apuce sa ajunga motorul la temperatura optima pe drumuri scurte) pe ultimii 50 km am avut 12l/100 km


Si cat de sportiva se simte masina propulsata de motorul acesta?
Dupa numarul de km facuti pana in prezent cred ca deja ai invatat masina, cat estimezi ca ar fi consumul pe autostrada pe la 160 km/h? Nu ma refer la instantaneu, ci dupa cateva sute de km. Dupa viteza de 170km/h mai are resurse de putere? Ai avut ocazia sa o testezi? Si inca ceva: la viteza aceasta,ce turatie iti indica turometrul?
  • ska

  • Mesaje scrise: 847
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2015 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2008

  • Mesaj Privat
1.6 turbo benzina are totusi 200cp... iti dai seama ca urca fara prea mare stres pana la 200kmh...

cat despre consum pt 1.6 CDTI uite aici:
http://www.youtube.com/watch?v=nu2Op3w_dC0
  • gryph

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2017 B16SHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mar 2017

  • Mesaj Privat
Se simte indeajuns de sportiva, mai ales in modul sport raspunsul la apasarea pedalei e vizibil imbunatatit, la 170 km/h in treapta a 6-a ai undeva la 4000 - 4100 de turatii (imi amintesc asta pentru ca in perioada de rodaj mi-am propus sa nu depasesc 4000 rotatii iar 170 km/h era acolo)
La resurse de putere sta destul de bine trage chiar si in treapta a 6 de la 90 km/h incat sa depasesti fara grija cam in orice situatie normala, in schimb daca schimbi sportiv si ai modul sport activat te poti trezi ca la finalul unei depasiri sa ajungi la 200 + fara sa iti dai seama

Consumul la 150km/h e undeva la 6.8 - 7, la 200km/h e undeva la 12
  • ZAMRA80

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2017

  • Mesaj Privat
@SilviuZ dupa 7 luni si 16000 km, din care 11000 pe autostrazi prin europa pot sa zic ca nu regret o secunda ca am luat astra din semnatura.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra K

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR